LinearLayout (صفحه بندی خطی) ، در برنامه نویسی اندروید

LinearLayout (صفحه بندی خطی) حاوی مجموعه ای از viewها است که تمام آن ها را در یک راستا به صورت افقی یا عمودی نمایش می دهد.

ویژگی های LinearLayout

در جدول زیر مهم ترین ویژگی های LinearLayout آورده شده است.

ویژگی توضیحات
android:id یک ID برای LinearLayout مشخص می کند.
android:baselineAligned باید با یک ثابت بولی مقدار دهی شود؛ “true” یا “false” که مشخص می کند view ها با یک خط پایه تراز شوند یا نه.
android:baselineAlignedChildIndex هنگامی که صفحه بندیِ خطی بخشی از یک layout دیگر باشد و آن layout توسط خط پایه تراز شده باشد، با استفاده از این ویژگی می توان مشخص کرد که view های داخل صفحه بندیِ خطی با خط پایه تراز شوند یا نه.
android:gravity موقعیت قرارگیری محتویات داخل یک شی را نسبت به محور افقی و عمودی تعیین می کند. مقدار این ویژگی را می توان با top، bottom، left، right، center و مانند این ها تعیین کرد. برای این ویژگی می توان بیش از یک مقدار نیز تعیین کرد و لازم است مقادیر را با “|” از هم متمایز نماییم.
android:orientation جهت چیدمان عناصر را در داخل لایوت تعیین می کند و می توان یکی از مقادیر “horizontal” (افقی) یا “vertical” (عمودی) را برای آن تعیین کرد. به طور پیش فرض مقدار این خصوصیت horizontal می باشد.

مثال

این مثال در چند مرحله ی ساده نحوه ی ایجاد و استفاده از صفحه بندی خطی را به شما نشان می دهد. برای این منظور طبق مراحل جدول زیر پیش بروید.

مرحله توضیحات
۱ با استفاده از اندروید استودیو یک پروژه ی جدید به نام Linear Layout تحت بسته ی com.example.linear.layout ایجاد کنید.
۲ محتوای فایل res/layout/activity_main.xml را با افزودن دو دکمه و یک TextView که در داخل یک linear layout هستند تغییر دهید.
۳ ثابت های رشته ای لازم را در فایل res/values/strings.xml تعریف کنید
۴ با استفاده از شبیه ساز اندروید برنامه را اجرا کنید و نتیجه را مورد بررسی قرار دهید.

در زیر محتوای فایل res/layout/activity_main.xml آورده شده است.

در زیر نیز محتوای فایل res/values/strings.xml آورده شده است.

حال برنامه را در محیط اندروید استودیو اجرا کنید.نتیجه به صورت زیر خواهد بود.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code