آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست توسط XAMPP (زمپ)

خلاصه آموزش:

 • لوکال هاست چیست؟

 • ساخت پایگاه داده با استفاده از کنترل پنل XAMPP

 • دانلود آخرین نسخه وردپرس

 • نصب کامل وردپرس

لوکال هاست یعنی یک سرور یا هاست آفلاین، یعنی بخشی از فضای هارد دیسک یا یکی از درایوهای کامپیوتر شما اِشغال می‌شه و تبدیل می‌شه به یک هاست و چون روی کامپیوتر شخصی شماست دیگران نمی‌تونن به اون دسترسی داشته باشن و فقط خود شما می‌تونین اون رو مشاهده کنین.با استفاده از لوکال هاست با نصب یک نرم افزار، پوشه جدیدی در یکی از درایوهای رایانه شما ایجاد می‌شه و می‌تونین در اون پوشه فایل‌های سایت خودتون رو قرار بدین و بعد از طریق تایپ آدرس http://localhost در مرورگر می‌تونین اون رو مشاهده کنین، با نرم افزارهای زیادی می‌شه این کار رو انجام داد، مانند EasyPHP, WampServer ,XAMPP و … هر کدام از این نرم افزارها ویژگی‌های خوبی دارن ولی به نظر من بهترین اونها XAMPP هست، قبلا در یک آموزش جداگانه با آموزش نصب XAMPP با شما همراه بودیم،در این آموزش با نصب وردپرس روی لوکال هاست توسط زمپ در خدمت شما خواهیم بود.پس از نصب XAMPP  و بعد از اینکه بر روی دکمه‌های Start در کنار Apache و MySQL کلیک کردین، اونها به حالت سبز رنگ در میان و دکمه‌های Start تبدیل می‌شن به Stop (یعنی سرویس‌ها فعال می‌شن)

Apache و MySQL

حالا می‌تونین مرورگر اینترنت خودتون رو اجرا کنین و localhost یا http://localhost رو تایپ کنین و اینتر کنین تا با صفحه‌ای مانند صفحه زیر روبرو بشین. (قراره که این رو حذف کنیم و به جاش وردپرس رو نصب کنیم، این صفحات یا این سایتی که بعد از نصب نرم افزار روی لوکال هاست مشاهده می‌کنین، به عنوان یک نسخه آزمایشی به همراه زمپ نصب می‌شه)

ساخت یک پایگاه داده (Database) برای نصب وردپرس

در این مرحله باید یک بانک اطلاعاتی یا دیتابیس برای نصب وردپرس ایجاد کنین (برای نصب سیستم‌های جوملا، دروپال، نیوک، اپن کارت، مجنتو، پرستا شاپ و … هم باید همین کار رو انجام بدین) پایگاه داده همون جایی هست که اطلاعات سایت شما مانند اطلاعات کاربران عضو شده، سفارشات، متن‌ها، پیوندها، تنظیمات و … در اون ذخیره می‌شه، برای ایجاد پایگاه داده از کنترل پنل XAMPP بر روی دکمه Admin در کنار MySQL کلیک کنین یا اینکه این آدرس رو در مرورگر وارد کنین http://localhost/phpmyadmin

حالا از تب‌ها یا زبانه‌های قسمت بالای صفحه، بر روی زبانه Databases کلیک کنین.

بعد از کلیک روی تب Databases در فیلد Database name یک نام دلخواه وارد کنین مثلا oration_db و بر بعد بر روی دکمه Create کلیک کنین.

اسم پایگاه داده را هر چیز که دوست داشتید می توانید قرار دهید فقط توجه داشته باشید که این نام را در مراحل بعدی نیاز داریم پس آن را به خاطر بسپارید.

دانلود جدیدترین نسخه وردپرس و قرار دادن اون در پوشه htdocs

آخرین نسخه وردپرس فارسی رو از این لینک دانلود کنین.

دانلود آخرین نسخه وردپرس

سپس وارد آدرس C:\xampp\htdocs در کامپیوتر خودتون بشین، البته اگر در هنگام نصب XAMPP مسیر نصب رو تغییر داده باشین باید برین همون آدرسی رو پیدا کنین که زمپ در اون نصب شده و پوشه htdocs رو در پوشه xampp پیدا کنین، از کنترل پنل زمپ هم می‌تونین بر روی دکمه Explorer کلیک کنین و وارد این پوشه بشین، بعد از ورود به این پوشه می‌تونین یک پوشه جدید در اون ایجاد کنین و فایل‌های وردپرس رو اونجا بریزین، مثلا اگر در پوشه htdocs یک پوشه جدید با نام wp ایجاد کنین و فایل‌های وردپرس رو در این پوشه جدید بریزین و بعد وردپرس رو نصب کنین، آدرس سایت شما روی این هاست مجازی و کامپیوتر شما می‌شه http://localhost/wp و اگر تمامی فایل‌های موجود در پوشه htdocs که به همراه نرم افزار نصب شدن رو حذف کنین و این فولدر رو کاملا خالی کنین و فایل‌های وردپرس رو اونجا قرار بدین و بعد وردپرس رو نصب کنین، آدرس سایت مجازی شما می‌شه http://localhost من می‌خوام تمامی فایل‌های موجود در htdocs رو حذف کنم و به جای اونها، فایل‌های وردپرس رو قرار بدم تا آدرس سایت لوکالی من بشه http://localhost

بعد از اینکه بر روی extract کلیک می‌کنین و این فایل فشرده‌ای که فایل‌های اصلی وردپرس در اون هست رو از حالت فشرده خارج می‌کنین، یک پوشه جدید با نام wordpress ایجاد می‌شه و فایل‌های وردپرس در اون پوشه قرار دارن، من می‌خوام وردپرس رو در هیچ پوشه‌ای نصب نکنم و در روت نصب کنم که آدرس سایتم به این صورت بشه http://localhost به همین خاطر وارد پوشه wordpress می‌شم و تمامی فایل‌های موجود در اون رو cut می‌کنم و بعد در پوشه htdocs پیست می‌کنم، یعنی از پوشه wordpress میارمشون بیرون.

نصب و راه اندازی سیستم وردپرس

حالا آدرس http://localhost رو در مرورگر خودتون وارد کنین، اگر می‌خواستین وردپرس رو در همون پوشه wordpress نصب کنین باید در مرورگر تایپ می‌کردین http://localhost/wordpress و اگر هر نام دیگری به جای wordpress انتخاب می‌کردین باید همون رو می‌نوشتین. چون من فایل‌ها رو در htdocs قرار داده بودم، در مرورگر تایپ کردم http://localhost

بعد از اینکه وارد این آدرس شدین و صفحه‌ای مانند عکس بالا رو مشاهده کردین، بر روی دکمه «بزن بریم!» کلیک کنین تا به مرحله بعدی نصب وردپرس وارد بشین.

بعد از کلیک بر روی دکمه «بزن بریم!» باید صفحه زیر به نمایش در بیاد.

 • در قسمت نام پایگاه‌داده: نام پایگاه داده‌ای که ساخته بودین رو بنویسین، اگر یادتون باشه من نام پایگاه داده رو oration_ab قرار داده بودم.
 • در قسمت نام‌کاربری: نام کاربری پایگاه داده رو بنویسین، کلمه root رو بنویسین.
 • در قسمت رمز: هیچ چیزی ننویسین و اون رو خالی بذارین.
 • در قسمت میزبان پایگاه داده: بنویسین localhost
 • در قسمت پیشوند جدول: هر نامی که دوست دارین به همراه یک _ (آندرلاین یا خط زیرین) در آخرش بنویسین، اگر می‌خواین وردپرس رو بر روی هاست اصلی نصب کنین یا اینکه می‌خواین بر روی لوکال هاست نصب کنین و بعد سایت رو منتقل کنین به سرور اصلی و متصل به شبکه جهانی اینترنت، نامی رو بنویسین که ترکیبی از اعداد و حروف هست که به راحتی قابل تشخیص نباشه (این مورد برای افزایش امنیت سایت شماست و جلوگیری از نفوذ هکرها) مثلا بنویسین _ayc193xyz ، من برای این آموزش اون رو تغییر ندادم.

اطلاعات رو پر کنین و بر روی دکمه «فرستادن» کلیک کنین. بعد از کلیک بر روی دکمه فرستادن، اگر اطلاعات رو به درستی پر کرده باشین باید صفحه زیر ظاهر بشه و پیام «خب، رفیق! …» رو مشاهده کنین. اگر این صفحه رو مشاهده کردین، بر روی دکمه «اجرای نصب» کلیک کنین.

پس از کلیک روی دکمه اجرای نصب، وارد صفحه بعد می‌شین و باید صفحه‌ای مثل تصویر زیر رو مشاهده کنین. در این قسمت باید نام سایت خودتون و برخی اطلاعات دیگر رو بنویسین.

 • در قسمت عنوان سایت: عنوان یا نام سایت خودتون رو بنویسین. اگر می‌خواین روی هاست اصلی وردپرس رو نصب کنین حتمن عنوان اصلی و کامل سایت خودتون رو بنویسین،
 • در قسمت نام‌کاربری: نام کاربری مدیر که خودتون هستین رو بنویسین (نکته مهم: برای این آموزش کلمه admin رو نوشتم، هرگز برای قسمت نام کاربری از کلمه admin استفاده نکنین) بعدا باید با این نام کاربری‌ای که اینجا می‌نویسین، وارد بخش مدیریت سایت‌تون بشین.
 • در قسمت رمز: رمز ورود مدیر که خودتون هستین رو بنویسین. برای لوکال هاست اهمیتی نداره اما برای سایت اصلی خودتون حتمن یک رمز قوی انتخاب کنین که ترکیبی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک و کارکترهایی مانند @#&=!%-(* و … باشه.
 • در قسمت ایمیل شما: ایمیل خودتون رو بنویسین (وقتی سفارشی دریافت می‌کنین، کاربران نظری می‌نویسین، شخصی در سایت شما عضو می‌شه و … اطلاع رسانی‌ها به این ایمیل فرستاده می‌شه، این مورد هم برای لوکال هاست اهمیتی نداره و حتی با وارد کردن یک ایمیل تقلبی هم می‌تونین از این مرحله عبور کنین، اما برای سایت اصلی شما مهم هست)
 • در قسمت نمایش به موتورهای جستجو: این گزینه وقتی کاربرد داره که بخواین وردپرس رو در هاست اصلی نصب کنین و برای لوکال هاست مهم نیست. اگر این تیک رو بزنین سایت شما در موتورهای جستجو ایندکس نمی‌شه و اگر این تیک رو نزنین سایت شما توسط موتورهای جستجوگر شناسایی و ایندکس می‌شه. (اگر می‌خواین در اوایل کار که سایت‌تون هنوز تکمیل نشده، دسترسی موتورهای جستجوگر رو محدود کنین تا سایت‌تون ایندکس نشه، پس تیک رو بزنین. بعد از اینکه سایت رو آماده کردین می‌تونین از قسمت تنظیمات وردپرس این تیک رو بردارین و سایت رو به گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر معرفی کنین)

پس از اینکه اطلاعات خواسته شده رو وارد کردین، بر روی دکمه «راه‌ اندازی وردپرس» کلیک کنین. بعد از کلیک، باید با پیام «انجام شد!» روبرو بشین که تصویرش رو در زیر قرار دادم.

این هم از نصب وردپرس بر روی لوکال هاست! حالا با کلیک بر رو دکمه «ورود» یا با وارد کردن آدرس http://localhost/wp-admin در مرورگر، وارد صفحه ورود به وردپرس بشین.

در این صفحه، نام کاربری و رمز ورودی که هنگام نصب وردپرس انتخاب کرده بودین رو وارد کنین، بعد بر روی دکمه «ورود» کلیک کنین تا وارد پیشخوان و قسمت مدیریت وردپرس بشین.

2 دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست
  اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 2. درمان گرگرفتگی گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code