آموزش نصب پایتون بر روی ویندوز

پایتون چیست؟

پایتون (Python) نام یک زبان برنامه‌نویسی است. به این معنی که ساختاری برای بیان ایده‌ها یا فرمان‌های برنامه‌نویس به ماشین می‌باشد. برای فهماندن فرمان‌های پایتونی به ماشین، مانند هر زبان سطح بالای دیگری نیاز به یک «پردازنده‌ زبان» (Language Processor) است. برنامه‌ CPython پردازنده استاندارد زبان پایتون است که از آن به صورت ساده با همان نام Python یاد می‌شود.

برای ترجمه و اجرای سورس کد ایجاد شده به زبان پایتون لازم است «بسته نصبی پایتون» (همان CPython یا اگر ساده بگوییم: پایتون) که شامل مفسر، کتابخانه استاندارد، برنامه IDLE (ویرایشگر پیش‌فرض پایتون) و… است را دانلود و بر روی سیستم عامل نصب نماییم.

دانلود آخرین نسخه پایتون:

هم اکنون این بسته بر پایه دو نسخه‌ متفاوت (۲x و ۳x) از صفحه دانلود پایتون، متناسب با نوع سیستم عامل و معماری پردازنده قابل دانلود است (اندازه:‌ تقریبا بین ۱۲ تا ۲۵ مگابایت) که برای نصب در ویندوز به شکل یک فایل نصبی (با قالب msi) و متناسب با دو معماری ۳۲ (x86) و ۶۴ (AMD64 ،EM64T ،x64 ،x86-64) بیتی منتشر می‌گردد.

نصب در ویندوز

مانند هر برنامه‌ دیگری در ویندوز، نصب به راحتی تنها با چند بار کلیک بر روی دکمه‌ Next به پایان می‌رسد. پیشنهاد می‌شود مسیر پیش‌فرض نصب (مثلا برای نصب نسخه‌ ۳٫۴٫۲:‌ \C:\Python34) را تغییر ندهید.

در هنگام نصب نسخه‌‌ای که قصد دارید از آن به صورت نسخه‌ پیش‌فرض پایتون خود استفاده نمایید، به این نکته توجه داشته باشید که گزینه‌ افزودن خودکار مسیر مفسر پایتون به متغیر Path ویندوز را فعال نمایید (همانند تصویر پایین). در این صورت با وارد کردن دستور python در خط فرمان ویندوز، مفسر پایتون (این نسخه) فراخوانی می‌شود. برای شروع، با وارد کردن دستور python –V یا python --version می‌توانید از نسخه‌ پایتون نصب شده آگاهی یابید:

نصب پایتون در ویندوز

در صورت تنظیم نبودن متغیر Path می‌بایست از طریق پنجره خط فرمان و دستور cd به مسیر نصب مفسر پایتون وارد شوید:

البته امکان دستکاری Path در هر زمانی وجود دارد:

مسیر Control Panel > System > Advanced system settings > Advanced را طی کرده و سپس با کلیک بر روی Environment Variables پنجره‌ جدیدی باز می‌گردد که در قسمت System variables آن Path را پیدا و انتخاب نمایید. بر روی Edit در پایین همان پنجره کلیک کرده و عبارت ;C:\Python36;C:\Python36\Scripts (برای نسخه ۳٫۶) یا ;C:\Python27;C:\Python27\Scripts (برای نسخه ۲٫۷) را به ابتدای متن موجود در قسمت Variable value پنجره‌ جدید وارد و سپس بر روی دکمه‌ OK کلیک نمایید.

دانلود و نصب پایتون

نکته
در ویندوز از کاراکتر نقطه‌ ویرگول (سمی‌کالن Semicolon) یا ; برای جدا‌سازی مسیر دایرکتوری‌ها در متغیر path استفاده می‌گردد. C:\Python34 از عبارت یاد شده، مشخص کننده‌‌ مسیر مفسر پایتون (python.exe) است و با توجه به افزوده شدن pip (سیستم مدیریت بسته‌‌ پایتون) به بسته نصبی پایتون از نسخه‌ ۳٫۴ به بعد، C:\Python34\Scripts نیز به منظور ایجاد امکان دسترسی و فراخوانی آن (pip.exe یا pip3.exe یا pip3.4.exe – فرقی ندارند) افزوده می‌شود.

اگر بخواهیم بر روی یک ویندوز از هر دو شاخه پایتون نسخه‌ای یا حتی چند نسخه‌ متفاوت از هر یک به مانند نسخه‌های ۲٫۶، ۲٫۷، ۳٫۳ و ۳٫۴ را نصب نماییم. یک راه خوب برای فراخوانی مفسر پایتونِ هر یک از آن‌ها در خط فرمان ویندوز، استفاده از راه‌انداز پایتون (Python Launcher) می‌باشد. در این راهکار نیازی به دستکاری متغیر Path نیست و از دستور py به جای دستور python استفاده می‌شود، به این صورت که با دستور py یا py -2 مفسر آخرین نسخه‌ موجود از شاخه ۲x پایتون و با دستور py -3 نیز مفسر آخرین نسخه‌ موجود از شاخه ۳x پایتون فراخوانی می‌گردد. برای فراخوانی مفسر دیگر نسخه‌ها هم می‌بایست نسخه‌ آن‌ها به صراحت ذکر گردد (مانند: py -3.3 و py -2.6):

 

IDE زبان برنامه نویسی پایتون (Python)

IDE مخفف Integrated Development Environment یا همان محیط توسعه یکپارچه است که به شما کمک می‌کند تا نرم‌افزارها و کدهای خود را بهینه‌تر و با دقت بیشتری تولید کنید. همچنین یکی از وظایف ارزشمند IDE ها نحوه‌ی خطایابی یا به اصطلاح دیباگ کردن کدها می‌باشد. هنگامیکه شما زبان پایتون (Python) را دانلود و روی سیستم عامل خود نصب کنید، یک IDE پیشفرض(IDLE) در اختیار شما قرار می‌گیرد که درون خود فایل نصبی قرار گرفته است. اما توصیه ما به شما عزیزان این است که بجای استفاده از Shell یا IDE پیشفرض پایتون از IDE کمپانی‌های قدرتمندی چون Microsoft یا JetBrain بهره‌مند شوید. این دو شرکت به عنوان معتبرترین شرکت‌ها در زمینه تولید IDE معرفی می‌شوند. شرکت Microsoft در IDE خود تحت عنوان VisualStudio یک پک با نام PTVS در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند کدهای پایتون خود را به سادگی هرچه تمام تر دیباگ کرده و به مرحله اجرا در بیاورند. از طرفی شرکت JetBrain نیز IDE قدرت‌مندی تحت عنوان PyCharm ایجاد کرده که جزو قوی‌ترین‌ها به حساب می‌آید. بسته به نوع انتخاب خود می‌توانید هر یک از این دو IDE قدرتمند را دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهید. لازم به ذکر است که IDE شرکت JetBrain‌ در لینوکس بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اشاره به این نکته ضروری است که پس از نصب سیستم عامل لینوکس، زبان برنامه نویسی Python در ورژن ۳.۶.۰ بر روی سیستم شما نصب می‌شود و تنها کافیست از IDE پای چارم برای تولید و اجرای کدهای خود استفاده کنید.

IDE پیشفرض پایتون(IDLE)

پس از نصب پایتون در لیست برنامه های نصب شده، از پوشه ای که با عبارت Python شروع می شود (مثل Python 3.4)، گزینه IDLE (Python …) را انتخاب می کنیم :

IDE پیشفرض پایتون(IDLE)

بنابراین پنجره زیر(محیط کد نویسی IDLE) نمایش داده می شود :

در این محیط، می توانیم کدهای پایتون (Python) را اجرا کنیم و ساده ترین راه برای تست صحیح بودن نصب پایتون (Python) می باشد.