تکنولوژی بلاک چین (زنجیره ی بلوکی) چیست؟

در سال ۲۰۰۹ یک (یا چند) فرد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، الگوریتمی را طراحی کرد که اساس اولین پول دیجیتال تاریخ به نام بیت کوین شد. این پول بدون نیاز به تضمین هیچ بانک مرکزی در دنیا امکان انجام تراکنش Peer to peer (تراکنش بدون واسطه) را برای همه فراهم کرد. (مطابق نظر اقتصاد دانان، بیت کوین در واقع یک پول به معنایی که در علم اقتصاد آمده نیست، بلکه بیشتر یک کالا است که میتواند به جای پول مورد استفاده قرار گیرد.)

آنچه بیت کوین بر اساس آن طراحی شده است فناوری به نام بلاک چین است.

فناوری بلاک چین را بشناسید

بلاک‌چین این‌طور که برخی کارشناسان تعریف می‌کنند، نوع جدیدی از شبکه اینترنت است که در آن، اطلاعات در یک سری بلوک طبقه‌بندی می‌شود. این در حالی است که در سیستم سنتی و اینترنت قدیمی، تمام اطلاعات به‌طور متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شدند، توسط هکرها قابل کنترل بودند و اگر کسی کلید دسترسی به آنها را پیدا می‌کرد، شبیه کاری که جاسوس‌ها انجام می‌دهند، می‌توانست تمام اطلاعات آن را پیدا کند.

بلاک‌چین که در فارسی به زنجیره بلوکی هم مشهور است، پایگاه داده توزیع شده و مبتنی بر اجماع است که به‌صورت مستمر فهرستی از رکوردها (رده‌ها) را که هرکدام به گزینه‌های قبلی فهرست ارجاع می‌دهند، حفظ می‌کند و بدین وسیله در مقابله با تضعیف یا بازنگری غیرمجاز تقویت می‌شود.

زنجیره بلوکی خود زیربخشی از فناوری‌های دفترکل توزیع شده  (Distributed Ledger) است. در این فناوری با وجود کاربران متعددی که به‌طور همزمان داده‌هایی را ثبت و اصلاح می‌کنند و ممکن است که آن داده‌ها با هم تداخل داشته باشند، شبکه قادر به حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده‌ است. با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده که بلاک‌چین داراست، یکپارچگی بدون هیچ کنترل‌‌کننده مرکزی حفظ می‌شود. با ذخیره داده‌ها در سراسر شبکه، زنجیره بلوکی خطراتی را که با ذخیره داده‌ها به‌طور مرکزی نگه داشته می‌شوند، حذف می‌کند.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

هر تراکنش یک کد Hash (هش) ۶۴ کاراکتری تولید می‌کند. این کد با کد هش قبلی ترکیب می‌شود تا یک بلاک جدید ایجاد کند. هر بلاک با استفاده از بلاک‌های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یک‌بارمصرف تولید می‌شود. به همین دلیل دست‌کاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی، تقریباً غیرممکن است.

بیت‌کوین یکی از معروف‌ترین سیستم‌های تبادل پول دیجیتال است که با استفاده از شبکه زنجیره بلوکی یا Block Chain مبادله می‌شود. در سیستم‌های سنتی همه اعضای یک شبکه به یک سامانه اصلی متصل شده و از آن خدمات می‌گرفتند. در این شبکه امن جدید موبایل‌ها، تبلت‌ها و به‌طور کلی، سیستم‌های هوشمند به‌صورت مستقیم با هم در ارتباط هستند. تبادل پول فقط یکی از کاربردهای مفصل بلاک‌چین است.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

آینده بلاک چین

بلاک چین در دوران شروع خود خیلی زود در حال پیشرفت است. اکثر پروژه‌های بزرگ بلاک چین هنوز منتشر نشده است. پیش‌بینی می‌شود که فناوری‌های مبتنی بر مفهوم بلاک چین یک بخش خوب از اینترنت را که شما در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده استفاده می‌کنید، پایه‌گذاری می‌کنند؛ اما مانند اینترنت امروز، درک کردن این‌که چگونه اینترنت فعال‌شده با بلاک چین کار می‌کند، سخت‌تر می‌شود.

آینده block chain

بلاک چین یک فناوری نوظهور است که نیاز دارد تا برنامه هایی سازگار با آن تولید شود. همچنین برای استفاده از آن باید مجموعه ای مقررات تنظیم شود. این فناوری باید بتواند کارآمدی خود را اثبات کند تا بتواند به صورت  گسترده مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code