طراحی آیکون بازار پسند

این روزها گوشی موبایل و اپلیکیشن‌های موجو در آن، به یک همراه جدانشدنی و وسیله انجام بسیاری از امور روزمره نظیر انواع پرداخت‌های مالی، اطلاع از اخبار، خرید، تجارت، امور ادرای و… تبدیل شده‌اند. لذا اهمیت این اپلیکیشن‌ها و ضرورت وجود آن‌ها که هر روز نیز رو به گسترش است بر کسی پوشیده نیست.

اهمیت مذکور در بالا سبب شده است که بسیاری از صاحبان مشاغل و کسب و کار و ارائه‌دهندگان خدمات مختلف به فکر بهره بردن از این بستر مناسب برای ارتباط با مخاطبین و نیز به انجام رساندن خدمات خود افتاده و حجم و تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن با اهداف مختلف تولید و عرضه شوند. بدیهی است که این حجم بالا رقابت شدید و تنگاتنگی را برای دیده شدن و ترغیب به استفاده توسط کاربران به وجود خواهد آورد. خود کاربران نیز گاهی برای انتخاب و حتی شناخت اولیه از اپلیکیشن‌ها دچار سردرگمی می‌شوند. بنا بر این معرفی و عرضه صحیح این محصولات تأثیر بسزایی در موفقیت یا عدم موفقیت آن‌ها دارد.

برای موفقیت در رقابت موجود و شناساندن هر کسب و کار یا خدماتی لازم است بازاریابی (مارکتینگ) و برندینگ به صورت صحیح و هدفمند تعریف و پیاده‌سازی شوند. این موضوع در مورد اپلیکیشن‌ها نیز صدق می‌کند.آیکون اپلیکیشن و طراحی خوب آن یکی از مواردی است که در این راستا اهمیت بسیار زیادی دارد.

کافه بازار در پستی با عنوان راهنمای طراحی آیکون در بخش توسعه دهندگان موارد زیر را برای طراحی و ساخت آیکون مناسب برشمرده است.

آیکون چیست و چه اهمیتی دارد؟

آیکون هر برنامه بیان بصری ایده، هدف و محتوای اصلی آن برنامه است و از این جهت در ایجاد ارتباط و جذب مخاطب نقش مهمی دارد. آیکون برنامه باید بتواند چکیده‌ای از کارکرد و مفهوم برنامه را در قالب تصویری و در زمانی کوتاه بیان کند.
عموماً نخستین برخورد مخاطب با یک برنامه از طریق دیدن آیکون آن در بازار پیش می‌آید؛ بنابراین آیکونی که از اصول طراحی پیروی کرده باشد شانس بیشتری در جذب مخاطب خواهد داشت. علاوه‌بر این هر برنامه می‌بایست آیکونی به خاطر ماندنی و خاص داشته باشد تا در مراجعات بعدی، مخاطب به سرعت آن را از میان تعداد زیاد آیکون‌ها در بازار تشخیص دهد.
در ادامه نکاتی آورده شده‌اند که با رعایت آن‌ها می‌توانید آیکون مناسبی برای برنامه‌تان طراحی کنید.

ایده نو

اگر در طراحی آیکون برنامه‌تان از ایده‌ای جدید استفاده کنید به مراتب شانس دیده‌شدن برنامهٔ شما توسط مخاطب، در میان لیستی از برنامه‌ها با محتوای مشابه بیش‌تر خواهد بود. استفاده از تصاویر تکراری و طرح‌هایی که در کوتاه‌ترین مدت به ذهن عده بسیاری می‌رسد باعث گم شدن آیکون برنامه در میان انبوهی از آیکون‌های یکنواخت و یک شکل خواهد شد.
با صرف وقت و ایده‌پردازی، و سپردن طراحی آیکون به فرد متخصص می‌توانید آیکون‌های پخته‌تر و زیباتری به‌دست آورید. برای مثال اگر تعدادی برنامه با موضوع آشپزی تصاویری کلیشه‌ای و تکراری از غذاهای مختلف و عناصر مرتبط با آشپزی را در آیکون خود داشته باشند، هیچ یک برتری‌ای در جذب مخاطب در نگاه نخست ندارند؛ در مقابل استفاده از طرح‌هایی که با نگاهی نو به همان تصاویر و عناصر خلق شده‌اند، می‌تواند به سرعت توجه مخاطب را به خود جلب کند.

طراحی آیکون

طراحی آیکون مناسب

فراموش نکنید آیکون برنامه معرف برند شماست و برنامه‌ای که دارای آیکون سالم، زیبا و جذاب باشد به صورت ناخودآگاه در ذهن مخاطب ثبت می‌شود. در صورتی که محتوای برنامه نیز از کیفیت مناسب برخوردار باشد، مخاطب در آینده برای نصب برنامه‌های دیگر شما نیز اشتیاق داشته و به نام توسعه‌دهندگی شما اعتماد خواهد داشت.

سادگی

سعی کنید در طراحی آیکون از عنصر خلاصه شده‌ای که از ایده اصلی برنامه الهام گرفته استفاده کنید؛ به این طریق مخاطب علاوه بر این‌که با دیدن آیکونی زیبا و جذاب تشویق به بازکردن صفحه برنامه می‌شود، تصویری از محتوا و کاربرد برنامه در ذهن خود می‌سازد. هم‌خوانی این برداشت ذهنی و توضیحاتی که در صفحه برنامه مشاهده خواهد شد، تأثیر مثبتی در ذهن مخاطب و تصمیم وی برای نصب برنامه می‌گذارد. برای تأثیرگذاری هر چه بیشتر آیکون در مخاطب بهتر است از به کار بردن موارد زیر پرهیز کنید:

  • چندین عنصر بصری تو در تو و ریز
  • وجود جزئیات زیاد (این‌ کار علاوه‌بر نمود بصری نامناسب، منجر به ناواضح شدن آیکون در اندازه‌های کوچک خواهد شد.)
  • استفاده از عکس و اسکرین‌شات‌های برنامه
  • نوشتار زیاد

طراحی icon برنامه

طراحی icon مناسب اپلیکیشن

نوشتار

در طراحی آیکون بهتر است از به کار بردن عبارات و کلمات زیاد پرهیز کنید؛ زیرا علاوه بر از دست رفتن زیبایی بصری آیکون، وضوح و خوانایی آن در ابعاد کوچک نیز از بین خواهد رفت. عدم استفاده از عبارات و نوشتاری که با فونت‌های معمول نوشته شده‌اند، منجر به طراحی آیکون زیباتر و موفق‌تری خواهد شد. تنها در صورتی از کلمه در آیکون خود استفاده کنید که به شکل حرفه‌ای و در قالب لوگوتایپ طراحی شده باشد.

ساخت آیکون

ساخت آیکون مناسب

اندازه

دستگاه‌های اندرویدی دارای صفحه نمایش‌هایی با ابعاد و تراکم متنوع هستند؛ بنابراین لازم است icon برنامه‌تان را در اندازه‌های مختلف طراحی کنید تا در دستگاه‌های گوناگون با کیفیت مناسب و یکسانی مشاهده شود. برای این کار باید آیکون خود را در اندازه ۵۱۲*۵۱۲ پیکسل طراحی کرده و سپس با استفاده از برنامه‌های گرافیکی و یا سایت‌های تولید آیکون (Icon Generator) آیکون را به اندازه‌های ۱۹۲*۱۹۲ ، ۱۴۴*۱۴۴ ، ۹۶*۹۶ ، ۷۲*۷۲ و ۴۸*۴۸ پیکسل تبدیل نمایید.

همان‌طور که در Material Design گوگل در بخش نحوه طراحی و ساخت آیکون برنامه‌ها آمده است، شما می‌توانید در قالب اشکال اصلی دایره، مربع و مستطیل آیکونی زیبا و متناسب طراحی نمایید. اندازه مناسب برای این چهار شکل اصلی در تصویر زیر ذکر شده است:

آموزش طراحی آیکون مناسب

منبع: کافه بازار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code