API در برنامه نویسی اندروید

API مخفف واژگان Application Programming Interface به معنی «رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن» می باشد. API به معنی رابط برنامه نویسی می باشد .یک API رابط بین یک(کتابخانه / سیستم عامل /سرویس دهنده و … ) با برنامه هایی است که از آن درخواست سرویس می کنند.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم API مقاله رابط کاربری اپلیکیشن را مطالعه کنید.

API در برنامه نویسی اندروید

در اندروید چندین API وجود دارد که هرکدام با درجه ای (Level  ) بیان می شود و به شرح زیر هستند :

API در برنامه نویسی اندروید

API ها اجازه دسترسی و تعامل به دیگر برنامه ها را صادر می کند که در اندروید علاوه براین می توان گفت با بالا رفتن درجه APIقابلیت های بیشتری به اندروید داده می شود.

برای مثال : ارتباط و تعامل با قابلیت هایی مانند بلوتوث ، شتاب سنج و … در API های بالا امکان پذیر است و در API های پایین این قابلیت ها وجود ندارند.

تفاوت بین نسخه اندروید (Android version) و API level

واقعیت این است که شماره های API level ، برای توسعه (development) می باشد و تغییرات آنها به صورت داخلی است و برنامه نویسان (توسعه دهندگان – developers) به آن تغییرات توجه دارند، اما شماره اندروید (Android version) برای عموم کاربران (users) می باشد و تغییراتی که در آن وجود دارد، به طور آشکار و قابل درک توسط کاربران (users) است.

برای کدوم نسخه از اندروید برنامه بنویسم؟

این که برای کدام نسخه از اندروید برنامه نویسی کنید اول برمیگردد به اینکه از برنامه تان چه میخواهید. مثلا ممکن است شما در برنامه تان نیاز به استفاده از شتاب سنج داشته باشید که در این صورت عملا نمیتوانید برنامه تان را برای نسخه های پایین اندروید منتشر کنید زیرا که نسخه های پایین از شتاب سنج پشتیبانی نخواهد کرد. پس این قضیه رو مد نظر داشته باشید که همواره برای ساختن اپلیکیشن اندروید برای نسخه های بالاتر اندروید به قابلیت های بیشتری برای ساختن اپلیکیشن دسترسی پیدا می کنیم ولی این رو هم باید در نظر داشته باشیم که اپلیکیشن ما بر روی نسخه های قدیمی تر از نسخه انتخاب شده قابل نصب و اجرا نیست .

در هر صورت توجه به نمودارهای فراوانی گوشی ها با نسخه های مختلف اندروید که هر از چند گاهی توسط شرکت های معتبر منتشر میشود. میتواند به شما کمک کند تا انتخاب بهتری در نسخه  API level مورد نظر داشته باشیم.

فراوانی نسخه های مختلف اندروید در دستگاه های کاربران

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code