مایکروسافت بسته های آفلاین زبان را به مترجم هوش مصنوعی خود اضافه کرد

نرم افزار مترجم مایکروسافت رقیب اصلی گوگل ترنسلیت میباشد. این برنامه دارای مجموعه ای از ویژگی های گسترده است و قابلیت های ترجمه در بسیاری از زبان ها را نیز دارد. کاربران می توانند از آن برای ترجمه متن به گفتار در بسیاری از زبان ها استفاده کنند. در حال حاضر، مایکروسافت اعلام کرده است که به این مترجم قابلیت جدیدی را اضافه کرده است که به کاربران و توسعه دهندگان برنامه های شخص ثالث اجازه می دهد تا از فناوری ترجمه هوش مصنوعی(AI) بهره ببرند، صرف نظر از اینکه دستگاه آنها به شبکه اینترنت وصل است یا نه.

کاربران هم اکنون میتوانند بسته های آفلاین رایگان AI را در Microsoft Translator دانلود کنند. مایکروسافت بیان می کند که این توسعه پس از دو سال کار انجام شد و گفته می شود که تلاش خود را برای تضمین اینکه توسعه دهندگان و کاربران می توانند به ابزارهای هوش مصنوعی برای داده های خود بدون در نظر گرفتن اینکه آیا آنلاین یا آفلاین هستند، دسترسی پیدا کنند. این شرکت یادآور می شود که مایکروسافت، نسخه ی ماشین ترجمه ی عصبی آنلاین (NMT) را در سال ۲۰۱۶ عرضه کرد. این قابلیت تنها به دلیل “قدرت محاسباتی مورد نیاز برای اجرای این مدل های ترجمه با کیفیت بالا، تنها به صورت آنلاین در دسترس بود.” در اواخر سال ۲۰۱۷، این قابلیت برای گوشی های اندرویدی خاصی که دارای تراشه اختصاصی AI بوده اند که عبارتند از Huawei Mate 10 و همچنین Honor View 10 به عنوان نسخه سفارشی از Translator راه اندازی شده است. این به این دلیل بود که تراشه به کار رفته در این دستگاه ها(Kirin 970) دارای واحد پردازش عصبی اختصاصی (NPU) است. طبق گفته مایکروسافت، این دستگاه ها به کاربران اجازه می داد که ترجمه آفلاین را با کیفیت ترجمه آنلاین عصبی در اختیار داشته باشند.

تراشه Kirin 970 دارای واحد پردازش عصبی اختصاصی (NPU)

سپس تیم Microsoft Translator توانست الگوریتم های بیشتری را بهینه سازی کند که به آنها اجازه می داد به طور مستقیم بر روی هر CPU دستگاه مدرن بدون نیاز به یک تراشه اختصاصی AI کار کنند. برنامه مترجم جدید مایکروسافت اکنون برای تمام  دستگاه های آندروید، iOS و Fire devices آمازون در دسترس است، و به زودی از ویندوز نیز پشتیبانی خواهد کرد. طبق گفته مایکروسافت، بسته های جدید NMT با کیفیت بالاتر ترجمه می کنند که تا ۲۳ درصد بهتر و حدود ۵۰ درصد کوچکتر از بسته های آفلاین عادی است. مایکروسافت برای زبان‌های محبوب دنیا این بسته‌های آفلاین هوش مصنوعی را عرضه کرده است. و زبان های جدید به طور مرتب اضافه می شوند. کاربران می توانند لیست کامل این بسته ها را تا تاریخ روز از اینجا مشاهده کنند.

ویژگی دوم که مایکروسافت معرفی کرده است پیش نمایش ویژگی محلی جدید در برنامه Android Translator است که توسعه دهندگان اندروید را قادر می سازد “به سرعت و به آسانی” ترجمه متن را به هر برنامه ای که از قابلیت ترجمه پشتیبانی می کند، اضافه کنند. توسعه دهندگان اندروید از این پس می توانند بسته های ترجمه آفلاین مایکروسافت را به اپلیکیشن های خود بیفزایند.

مایکروسافت توضیح می دهد: برای ادغام ترجمه در برنامه ها، توسعه دهندگان فقط باید یک کد ساده به سیستم های خود اضافه کنند که از فناوری سرویس محدود اندروید با استفاده از یک رابط AIDL به صورت صحیح با برنامه ترجمه ارتباط می گیرد.

برنامه مترجم، در صورتی که دستگاه آنلاین باشد، ترجمه را  از خدمات مایکروسافت مترجم «Azure » بازیابی خواهد کرد.اما اگر آفلاین باشید برنامه مایکروسافت مترجم، از بسته های زبان آفلاین استفاده خواهد کرد. مایکروسافت اعلام کرده است که این ویژگی در عرض ۹۰ روز پس از انتشار پیش نمایش به طور کلی در دسترس خواهد بود.

توسعه دهندگان می توانند اسناد ویژگی محلی برای اپلیکیشن مترجم را در دایرکتوری گیت هاب(GitHub) مشاهده کنند.

 

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code