معنی نشانه‌های GPRS، ۳G، ۴G در گوشی‌های هوشمند چیست؟

آیا تاکنون به علامت های مختلف H+، H، ۳G، E، G و ۴G که در تلفن های همراه هوشمند و نوار وضعیت آن ها مشاهده می شود توجه نموده اید؟

در حقیقت GPRS، E، ۳G و ۴G نمایانگر قدرت سیگنال دانلود و آپلود داده بر روی اسمارت‌فون هستند، منظور از دانلود و آپلود وب‌گردی، ارسال و دریافت ایمیل، تماشای فیلم، و … است. به عبارت دیگر این موضوع به قدرت سیگنال مانند آنتن‌دهی تلفن‌های همراه مربوط نمی‌شود و بیشتر به سرعت دانلود و آپلود اشاره دارد.

  • G یا GPRS مخفف عبارت انگلیسی General Packet Radio Service یا «سرویس بسته امواج رادیویی» است. تا پیش از این، دو نسل نخست شبکه‌ تلفن‌های همراه تنها می‌توانستند داده‌های مربوط به صدا و متن، مانند پیامک را ارسال و دریافت کنند، اما GPRS نخستین نسل انتقال اطلاعات بر روی تلفن همراه به شمار می‌آید. اگرچه بی شک کندترین آن است. در این نسل، داده‌ها در قالب بسته‌های اطلاعات با سرعت ۱۷ تا ۱۷۱ کیلوبایت بر ثانیه دریافت و ارسال می‌شنود. شاید تنها ویژگی مثبت جی پی آر اس این باشد که تقریبا همه تلفن‌های همراه، چه قدیمی و چه جدید، می‌توانند به آن متصل شوند.
  • E یا Edge مخفف عبارت Enhanced Data-rates for GSM Evolution است. انتقاال داده تحت Edge از نسل قبلی یعنی جی پی آر اس سریعتر اما باز هم سرعت آن رضایت بخش نیست. GPRS و EDGE هر دو مشمول فناوری ۲G هستند، با این تفاوت که EDGE تا حد قابل توجهی سرعت بالاتری دارد و می‌تواند با سرعت ۳۴۸ کیلوبایت در ثانیه دانلود انجام دهد. از این نوع فناوری گاهی به ۲٫۵G نیز یاد می‌شود زیرا مشخصات‌اش بین ۲G و ۳G قرار دارد.
  • ۳G یا نسل سوم شبکه تلفن همراه بزرگترین تحول را در دنیای فناوری رقم زد. سرعت انتقال داده در این نسل به قدری است که علاوه بر اطلاعات و صدا می‌تواند محتوای چندرسانه‌ای را نیز به راحتی دریافت یا ارسال کرد. به این ترتیب ارئه نسل سوم شبکه همراه انقلابی در دنیای تلفن‌های همراه ایجاد کرد. سرعت انتقال داده در این نسل در بهترین شرایط ۱.۹ مگابایت در ثانیه است.
  • ۳G+ یا H حرف لاتین H در این نسل نشانه High Speed Packet Access است. این نسل، چیزی ما بین اینترنت همراه نسل و چهار محسوب می‌شود. سرعت انتقال داده‌ها در این نسل بین حداقل ۳.۶ و حداکثر ۱۴.۴ مگابایت در ثانیه است.
  • ۴G یا LTE نسل چهارم شبکه تلفن‌های همراه است. سرعت در این شبکه به رقم باورنکردنی ۴۰ تا ۱۴۰ مگابایت در ثانیه می‌رسد. در این نسل به راحتی و بدون هیچ توقف می‌توان فیلم‌های با کیفیت بالا را تماشا کرد. این شبکه‌ هنوز در بسیاری از کشورها، حتی کشورهای پیشرفته‌ای مانند فرانسه همه‌گیر نشده است.
  • ۴G+ یا LTE-A آخرین نسل شبکه تلفن‌های همراه به شمار می‌آید که برای استفاده عموم ارائه شده است. سرعت اینترنت در این نسل ۱ گیگا بایت در ثانیه است.
  • ۵G هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد، اما گفته می‌شود که سرعت انتقال داده در این نسل به ۱۰ گیگا بایت در ثانیه می‌رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code