خلاصه آموزش:

  • ساخت لوکال هاست با استفاده از Xampp

  • آموزش نصب تصویری Xampp

Xampp شامل MySql , PHP , Apache و یکسری برنامه است که با نصب و اجرای این نرم افزار میتونید یک لوکال هاست (هاست محلی) در سیستم شخصی خود راه اندازی کنید و سایت هایی که قصد راه اندازی یا برنامه نویسی دارید در سیستم شخصی خود پیاده سازی و کانفیگ کنید و پس از نهایی شدن کار آن را روی هاست اصلی آپلود کنید.این نرم افزار رایگانه، متن‌باز یا منبع بازه (Open Source)، چند‌سکویی (Cross-platform) هست یعنی بر روی سیستم عامل‌های مختلف اجرا می‌شه و نسخه‌های ویندوز، مکینتاش و لینوکس اون موجوده و کاملا نیازهای ما رو برای انجام این کار برآورده می‌کنه.با نصب این نرم افزار می‌تونین Apache, MySQL و PHP که برای نصب سیستم وردپرس و دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا نیاز هستن رو بر روی کامپیوتر خودتون فعال کنین. همچنین می‌تونین امکان اجرای کدهای دیگر زبان‌های برنامه نویسی تحت وب رو بر روی رایانه شخصی خودتون فراهم کنین. (یک وب سرور یا وب هاستینگ شخصی و محلی ایجاد می‌کنین) Xampp رو میتونید از طریق این لینک دریافت کنید ( این نرم افزار ویندوز شما را تبدیل به یک سرور مجازی می کند و شما با استفاده از این نرم افزار می توانید کدهای PHP خود را پردازش و اجرا نمائید، همچنین می توانید MySql را  نیز با استفاده از این شبیه ساز نصب نمائید.)

پس از دانلود نرم افزار فایل را از حالت فشرده خارج کنید و اجرا نمایید، صفحه ای مانند تصویر زیر نمایش داده خواهد شد که زبان نصب برنامه را از شما سوال میکند زبان انگلیسی را انتخاب نمایید و روی گزینه ok کلیک کنید.

این نرم افزار رایگانه، متن‌باز یا منبع بازه (Open Source)، چند‌سکویی (Cross-platform) هست یعنی بر روی سیستم عامل‌های مختلف اجرا می‌شه و نسخه‌های ویندوز، مکینتاش و لینوکس اون موجوده و کاملا نیازهای ما رو برای انجام این کار برآورده می‌کنه.

با نصب این نرم افزار می‌تونین Apache, MySQL و PHP که برای نصب سیستم وردپرس و دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا نیاز هستن رو بر روی کامپیوتر خودتون فعال کنین. همچنین می‌تونین امکان اجرای کدهای دیگر زبان‌های برنامه نویسی تحت وب رو بر روی رایانه شخصی خودتون فراهم کنین. (یک وب سرور یا وب هاستینگ شخصی و محلی ایجاد می‌کنین)

شروع نصب Xampp

در صفحه خوش آمدگویی روی گزینه Next کلیک کنید.

ساخت هاست محلی با استفاده از Xampp

سپس صفحه انتخاب اجزای نصب xampp نمایش داده می شود. برای اجرای xampp تمام گزینه ها را تیک بزنید و سپس برای ادامه نصب روی گزینه next کلیک نمایید.
اجزای نصب xampp

در ادامه صفحه ای مانند تصویر زیر نمایش داده می شود که محل نصب نرم افزار را از شما سوال می کند و به صورت پیشفرض نرم افزار در درایو c ویندوز نصب خواهد شد. آدرس مورد نظر خود را انتخاب نمایید و روی گزینه install کلیک نمایید.

محل نصب xampp

سپس مراحل اکسترکت کردن فایل ها شروع می شود و xampp نصب خواهد شد.

install xampp

پس از اکسترکت کامل فایل ها و نصب نرم افزار صفحه ای مانند تصویر زیر نمایش داده می شود. برای تکمیل نصب روی Finish کلیک کنید.

پس از کیلک روی Finish  نرم افزار xampp را اجرا و باز کنید، کنترل پنل xampp نمایش داده می شود و به شما اجازه می دهد Apache و MySQL را اجرا نمایید.

پایان نصب xampp

برای اجرای xampp بر روی دکمه Start در مقایل Apache و MySQL کلیک نمایید تا run شوند. پس از سبز رنگ شدن وضعیت گزینه های Apache و MySQL لوکال هاست xampp شما آماده است و می توانید از آن استفاده نمایید و سیستم مدیریت محتوای خود را بر روی لوکال هاست نصب نمایید.اکنون یک لوکال هاست با موفقیت در سیستم شخصی شما ایجاد شد. حالا برای استفاده از این فضای محلی میتونید به این آدرس برید : C:\xampp\htdocs

سپس در این پوشه یک فایل Notepad را ایجاد نمائید  و آن را با نام phpinfo.php ذخیره نمائید ، سپس آن را در notepad بدین گونه ویرایش نمائید :

پس از ذخیره کردن فایل ، ادرس زیر را در مرورگر خود تایپ نمائید :

پس از اینکه enter را بزنید ، اگر php شما به درستی نصب شده باشد ، صفحه ای مانند شکل زیر را مشاهده می نمائید :

اگر چنین صفحه را مشاهده نمودید ، یعنی php شما به درستی نصب گردید است و اگر شما هر نوع کد php را ذخیره نمائید در پوشه فوق ، کد شما پردازش می شود ، و خروجی آن برای شما قابل نمایش می باشد .

نکته
پورت آپاچی Xampp در ویندوز پورت ۸۰ را اشغال می کند. اگر نرم افزاری یا سرویسی (مانند IIS یا SQL Server) از قبل این پورت را اشغال کرده باشد شما نمی توانید Xampp را اجرا کنید.
برای رفع این مشکل می توانید یا سرویس ها یا نرم افزارهایی که پورت ۸۰ را اشغال کرده اند غیرفعال کنید و یا پورت Xampp را به ۸۰۸۰  تغییر دهید.

این خبر را به اشتراک بگذارید :