گرفتن موقعیت مکانی کاربر مانند عرض جغرافیایی، طول جغرافیایی(Latitude, Longitude)، در اندروید برای همه توسعه دهندگان Android جهت ساخت یک برنامه مربوط به مکان مهمترین چیزی است که در تکمیل اپلیکیشن به آن نیاز دارند.

در این آموزش، ما در مورد نحوه دریافت این اطلاعات مکان با استفاده از جی پی اس(GPS) و اینترنت(Wifi) در خدمت شما خواهیم بود.

یک پروژه جدید در محیط اندروید استودیو ایجاد کنید تا این آموزش را پروژه محور پیش بریم. فایل مانیفست(AndroidManifest.xml) پروژه را باز کنید و دسترسی های اتصال به اینترنت و مکان را در این فایل قرار دهید.

فایل activity_main.xml را باز کنید و کدهای زیر را برای ساخت یک دکمه و تکست ویوی ساده در آن قرار دهید.

به بخش کدگذاری جاوا میریم و تکه کد زیر را قبل از تابع ()setContentView قرار دهید تا برنامه فول اسکرین اجرا شود.

بیشتر بخوانید: 

نمایش آدرس محل سکونت با استفاده از مختصات جغرافیایی در اندروید

دیالوگ درخواست دسترسی در اندروید ۶ به بالا

همانطور که میدانید در اندروید ۶(مارشمالو) به بالا مجوز دسترسی اپلیکیشن اندرویدی به قسمتی خاصی از دستگاه، قبل از استفاده باید توسط کاربر تایید شود. ما درخواست مجوز دسترسی به مکان(LOCATION) در این اپ را توسط کدهای زیر به کاربر کاربر اطلاع میدهیم.

کلاس LocationManager امکاناتی را فراهم میکند که توسط آن میتوانید طول و عرض جفرافیایی مکان فعلی خود را بدست آورد. همچنین اینترفیس LocationListener را توسط این کلاس پیاده سازی کنید تا عملیات و متدهای تعریف شده در این اینترفیس را به کلاس خود اضافه کنید.

برنامه را اجرا و خروجی را مشاهده کنید.

 

 

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :