تلگرام از همان شروع کار بنا بر اوپن سورس بودن پروژه خود نهاده بود و Api خود را به رایگان در اختیار همگان قرار داده بود. اگر بخوایم کلا ببینیم API چیه و ماهیت اون چیست ، میشه گفت API یک رابطی هست که توسط یک نرم افزار تعریف میشه ، و به دیگر برنامه ها اجازه میده توسط اون رابط ، به برنامه ی تعریف کننده دسترسی داشته باشند و باهاش تعامل داشته باشن (Application Programming Interface). حالا تلگرام کار رو برای توسعه دهندگان راحتر کرده و یه جورایی تمام این منابع رو دسته بندی شده و جامع در قالب TDlib در اختیار عموم قرار داده است.

TDlib چیست؟

TDlib چیست؟

پاول دروف در پایان سال ۲۰۱۷ گفت که در ابتدای سال ۲۰۱۸، هواداران Telegram منتظر سه به روز رسانی باشند. اولین مورد آنها کتابخانه TDLib (کتابخانه باز Telegram) است. ما یک ابزار جدید برای توسعه دهندگان شخص ثالث ارائه می دهیم که باعث می شود تا برنامه های Telegram سریع، امن و دارای ویژگی های فراوانی را در پلتفرم ما ایجاد کنند. این ابزاری چند منظوره و قدرتمند است که توسعه دهندگان شخص ثالث را با امکانات فراوان برای ایجاد نسخه های شخصی سازی شده و بهره مندی از امکانات دیگر مجموعه تلگرام یاری میکند.

مزایای TDLib

۱- پلتفرمی همه گیر:

TDLib از تمام ویژگی های Telegram پشتیبانی می کند و برنامه های Telegram را بر روی هر پلتفرم اجرا می کند. این پلتفرم را می توان در آندروید، iOS، ویندوز، macOS، لینوکس و تقریبا هر سیستم دیگری استفاده کرد. کتابخانه TDlib سازگار با هر زبان برنامه نویسی است که می تواند توابع C را اجرا کند؛ همچنین دارای توانمندی هایی مختص جاوا و C # است.

۲- استفاده راحت و آسان :

TDLib پشتیبانی از تمام جزئیات پیاده سازی شبکه، رمزگذاری و ذخیره سازی داده های محلی را به آسانی انجام می دهد، به طوری که توسعه دهندگان می توانند زمان بیشتری را برای طراحی، رابط های کاربری و خلق انیمیشن های زیبا اختصاص دهند.

۳- عملکرد بالا :

این کتابخانه برای عملکرد بالا بهینه سازی شده است. از TDLib در API ربات های تلگرام استفاده می کنیم، به طوری که هر نمونه TDLib به طور همزمان بیش از ۱۸،۰۰۰ ربات فعال را مدیریت می کند.

۴- مستندات دقیق :

تمام اینترفیس های داخلی، کلاس ها و متدها کاملا مستند و طبقه بندی می شوند و منابع به صورت رایگان در GitHub در دسترس است.

۵- امنیت و ثبات :

به طور طبیعی توجه ویژه به مسئله امنیت صورت گرفته. تمام داده ها با کلید رمزگذاری کاربر رمزگذاری می شوند، علاوه بر این، TDLib به اینترنت بسیار پرسرعت و قوی نیاز ندارد و در شرایط مختلف پایدار است.

منابع TDlib

TDLib به طور کامل منبع باز است، تمام کدها در GitHub در دسترس است.

نمونه موفق

اپلیکیشن Telegram X نسخه‌ای مجزا و ساخته شده بر اساس TDLib است که موفق شده ظاهری جذاب‌تر و سریع‌تر را نسبت به تلگرام اصلی برای کاربران مهیا کند. به گفته تلگرام، این اپلیکیشن مصرف باتری بهینه‌تری نسبت به نسخه اصلی دارد و امکانات متعددی نیز در آن تدارک دیده شده است.

اپلیکیشن Telegram X

این خبر را به اشتراک بگذارید :