پس از سال ها فعالیت گوگل در بخش پیامرسان هایی مانند Google Hangouts ،Duo ،Allo ،Voice ،Google Talk و Google+ این شرکت با یک محصول پیام رسانی دیگر دوباره برگشت. گوگل تاکنون تلاش های زیادی کرده است تا جایگزینی قانع کننده ای برای iMessage اپل داشته باشد و این تلاش به نظر می رسد بیشتر از موفقیت به شکست خورده است. گوگل در حال حاضر اعلام کرده است که کار بر روی Allo را متوقف خواهد کرد و به جای آن بر روی “Chat”، یک استاندارد جدید پیامرسان مبتنی بر RCS تمرکز خواهد کرد.

Chat گوگل چیست؟

چت نسخه تکامل یافته sms موجود در گوشی های Android است. چت بر پایه استاندارد RCS بنا شده و بنابراین کاربران (در صورتی پشتیبانی اپراتور همراه از RCS) می توانند برای پیامک ها از ویژگی های جدیدی همانند ارسال فایل های حجیم، تصاویر با کیفیت، ویدئو یا چت های گروهی استفاده نمایند. پیام های ارسال شده از طریق چت، به جای اس ام اس در برنامه تلفن شما استفاده می شود. درست مانند iMessage، اگر گیرنده RCS را در تلفن خود فعال کند،پیام چت را دریافت می کند. در این غیر این صورت پیامک در قالب اس ام اس و با همان استانداردهایی قدیمی برای او فرستاده می شود.

اما چت یک تفاوت بزرگ با iMassage دارد: پیامک ها به صورت سرتاسری (End to End) رمزنگاری نشده اند. به عبارت دیگر پیام ها در سرور اپراتورها جمع آوری می شوند و دولت می تواند به آن ها دسترسی پیدا کند. مسئله ای که امکان دارد اعتراض کاربران را در هنگام معرفی رسمی چت به همراه داشته باشد.

Chat گوگل چیست؟

در حال حاضر، ۵۵ اپراتور همراه و ۱۱ کمپانی تولید کننده در جهان پشتیبانی خود را از چت اعلام کرده اند. در گزارش منتشر شده، تنها سیستم عامل های اندروید و ویندوز از چت پشتیبانی می کنند و به همین خاطر، کابران اندرویدی همچنان باید از طریق اس ام اس با کاربران iOS در ارتباط باشند. مشخص نیست اپل چه زمانی از استاندارد RCS پشتیبانی خواهد کرد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :