در اندروید هر برنامه دارای یک شناسه منحصر به فرد(Package Name) است و هیچ برنامه ای وجود ندارد که شناسه آن با برنامه دیگری مشابه باشد. مثلا برنامه فیس بوک دارای شناسه com.facebook.katana است و اگر این برنامه بر روی گوشی نصب باشد امکان نصب برنامه برای دوبار وجود ندارد و نسخه جدید جایگزین نسخه نصب شده خواهد شد.

یک کپی از برنامه در تلفن شما می تواند بسار مفید و کاربردی باشد برای ایجاد حساب های اضافی، شبکه های اجتماعی یا پیام رسان، برای جدا کردن حساب های کاری و شخصی. نرم افزار App Cloner نه تنها نسخه های اضافی از برنامه را ایجاد می کند، بلکه همچنین اجازه می دهد تا آنها را با تنظیمات شخصی خود بسازید. برنامه به طرز فوق العاده ای ساده عمل می کندو هیچ نیازی به روت بودن گوشی اندرویدی ندارد.

برای این کار ابتدا لازم است که نرم‌افزار App Cloner را از طریق این لینک دانلود کنید. App Cloner به شما اجازه می‌دهد که از نسخه رسمی یک برنامه، یک فایل نصب جداگانه ساخته و در کنار نسخه اصلی از آن استفاده کنید. نکته جالب این است که نرم‌افزار ساخته شده توسط App Cloner، به صورت کاملا جداگانه از ورژن اصلی کار کرده و در استفاده از آن با هیچ تداخل یا مشکلی مواجه نمی‌شوید. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که این ویژگی فعلا در همه نرم‌افزارهای اندرویدی قابل استفاده نیست و ممکن است در برخی موارد توانایی ساخت نسخه دیگر با مشکلاتی همراه شود یا غیرممکن باشد.

آموزش کار با برنامه App cloner

پس از دانلود و نصب وارد برنامه شوید.

با اولین ورود به برنامه، لیستی از اپلیکیشن‌های نصب‌شده را مشاهده خواهید کرد که با انتخاب هرکدام، به صفحه‌ی تبدیل وارد خواهید شد. اگر فقط یک نسخه ساده با کمترین تغییرات را میخواهید میتوانید با استفاده از گزینه Name نام برنامه رو تغییر بدید و در عرض چند ثانیه یک نسخه کلون شده را دریافت کنید اما اگر خواهان تغییرات بیشتر هستید در ادامه با ما همراه باشید تا تک تک موارد و گزینه های قابل تغیییر را بررسی کنیم.

 • Allow Backup: اجازه یا عدم اجازه‌ی یک برنامه برای آنکه توسط اپلیکیشن‌های جانبی پشتیبان‌گیری شود.
 • Replace Icon: با این ابزار می‌توانید آیکون برنامه را تغییر دهید و از یک آیکون جدید و دلخواه برای برنامه‌ی خروجی استفاده کنید.
 • Flip Icon: با کمک این ابزار می‌توانید آیکون فعلی برنامه را، به‌صورت معکوس شده برای اپلیکیشن خروجی استفاده کنید.
 • Rotate Icon: با استفاده از گزینه Rotate icon میتوانید آیکون برنامه رو در زاویه های مختلف چرخش بدهید.
 • Change Icon Color:  به شما این امکان رو میدهید که به راحتی رنگ آیکون برنامه رو تغییر بدهید و نسخه اصلی را از نسخه دوم راحت تر تشخیص دهید.
 • Add Badge: با استفاده از این گزینه میتوانید یک نوشته یا نشانی خاصی به آیکون برنامه اضافه کنید که فرق میان دو نسخه برای شما قابل تشخیص باشد.

کار با برنامه App cloner

 • Removie Icon: اگر پیش از این اپلیکیشن‌هایی همچون Theme‌-های یک برنامه را نصب کرده باشید، حتما مشاهده کرده‌اید که بعد از نصب، هیچ آیکونی از برنامه‌ی نصب‌شده در لانچر نمایش داده نمی‌شود و دسترسی به اپ مورد نظر تنها از طریق داخل اپلیکیشن اصلی امکان‌پذیر خواهد بود. این ابزار ویژگی گفته‌شده را روی اپلیکیشن تبدیل‌شده اعمال می‌کند که البته با توجه به پیچیدگی این بخش، پیشنهاد می‌کنیم به هیچ‌وجه این گزینه را در هنگام تبدیل فعال نکنید.
 • Install To SD-Card: با فعال‌سازی این ویژگی، اپلیکیشن خروجی قابلیت نصب یا انتقال به SdCard نیز خواهد داشت.
 • Disable App Defaults: وقتی یک فایل را در گوشی اندروید اجرا می‌کنید، در صورتی که بیش از یک اپلیکیشن برای اجرای آن در گوشی نصب باشد از شما سؤال می‌شود که مایل به اجراشدن فایل توسط کدام اپلیکیشن هستید. با فعال کردن این ابزار، اپلیکیشن خروجی شما در پنجره‌ی پیشنهادی نمایش داده نخواهد شد.
 • Disable Auto Start: با فعال‌سازی این ویژگی، حتی اگر اپلیکیشن اصلی از ویژگی آغاز خودکار بعد از روشن شدن گوشی برخوردار باشد، نسخه‌ی خروجی آن این ویژگی را از دست خواهد داد و بعد از روشن شدن گوشی تا زمانی که به‌صورت دستی آن را اجرا نکنید،  فعال نخواهد بود.
 • Remove Widget: اگر اپلیکیشن فعالی دارای ویجت باشد، با فعال کردن این ابزار می‌توان ویجت‌ها را از نسخه‌ی جدید حذف کرد.
 • Exclude From Recent: عدم نمایش برنامه در پنجره‌ی Recent Apps که می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.
 • Rotation Lock: این بخش در رابطه با نمایش برنامه است. برخی برنامه‌ها روی حالت Landscape یا Portrait قفل هستند؛ به این معنا که حتی اگر ویژگی چرخش خودکار گوشی را نیز فعال کنید، این برنامه‌ها بدون توجه به این موضوع، در حالت همیشگی خود باقی خواهند ماند. در این بخش می‌توانید مشخص کنید که نسخه‌ی خروجی و تبدیل‌شده‌ی برنامه، وابسته به جهت گوشی باشد یا در حالت افقی یا عادی ثابت بماند.
 • Permissions: با این ابزار می‌توانید بر دسترسی‌های اپلیکیشن مدیریت کنید و اجازه‌ی دسترسی آن به بخش‌های مختلف را در صورت تمایل غیرفعال کنید. البته خود App Cloner هم در رابطه با این بخش تأکید می‌کند که انجام تغییرات بدون آگاهی در این بخش می‌تواند موجب کرش کردن‌ متوالی برنامه‌ی تبدیل‌شده شود و از همین رو پیشنهاد می‌کند در این بخش تغییری ایجاد نکنید.
 • Make Assist App: با فعال‌سازی این گزینه، می‌توانید اپلیکیشن مورد نظر را برای Long Press Home Key شبیه‌سازی کنید تا بتوانید آن را به لیست فرمان‌های پشتیبانی شده توسط لمس طولانی Home Key اضافه کنید.
 • Multi-Window Support: بسیاری از اپلیکیشن‌ها در اندروید به‌طور پیش‌فرض از قابلیت MultiWindow پشتیبانی نمی‌کنند و برای پشتیبانی از این موضوع، نیاز به نصب اپلیکیشن‌هایی همچون Xposed Installer دارند. با فعال‌سازی این گزینه، این امکان به‌صورت پیش‌فرض به برنامه اضافه خواهد شد.
 • Google Maps API Key: اپلیکیشن‌هایی که دسترسی به نقشه‌های گوگل برای موقعیت‌یابی و … دارند؛ در هنگام تبدیل، این ویژگی را از دست خواهند داد. مگر آنکه صاحب یک API Key از گوگل مپز باشید و آن را در این بخش وارد کنید.
 • Colne Number: آخرین گزینه‌ی موجود در این لیست به تعداد اپلیکیشن‌های کلون شده اختصاص دارد که شما باید هر بار در هنگام شروع ساخت نسخه های اول به بعد این عدد را یکی زیاد کنید تا شماره نسخه ها یکی نباشد.

 

نکات مهم در رابطه با App Cloner:

اموزش اپ کلونر

نکته اول: کارکرد امکاناتی که در این برنامه هنگام تبدیل در اختیار شما قرار گرفته است، بستگی مستقیم به اپلیکیشن‌ها دارد و ممکن است بعضی/بسیاری از آن برای بعضی اپلیکیشن‌ها عمل نکند و تأثیری در اپلیکیشن خروجی نگذارد.

نکته دوم: اپلیکیشن‌هایی که با این برنامه ساخته می‌شوند، قابلیت آپدیت خودکار ندارند و برای برخورداری از نسخه‌ی جدید‌تر آن‌ها، باید بعد از آپدیت نسخه‌ی اصلی برنامه، مجددا از روی آن نسخه‌های کلون شده بسازید.

نکته سوم: اکثر اپلیکیشن‌های گوگل و همچنین بازی‌های حجیم قابلیت کلون شدن ندارند.

نکته چهارم: برخی از اپلیکیشن‌ها با App Cloner سازگار نیستند و نسخه‌ی خروجی ساخته‌شده از آن‌ها، قابلیت اجرا نخواهد داشت. این برنامه‌ها را می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Report app issue به سازندگان برنامه ابلاغ کنید تا در صورت امکان، در آپدیت‌های بعدی حل شوند.

 

 

 

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله

این خبر را به اشتراک بگذارید :