اپل ۴۲ سال پس از تأسیس خود و ۱۱۷ سال پس از دستیابی شرکت US Steel به‌عنوان نخستین شرکت یک میلیارد دلاری در سال ۱۹۰۱ میلادی، به ارزش بازار یک تریلیون دلاری رسیده است.  دیروز، ارزش هر سهام شرکت اپل به ارزش ۲۰۷.۵ دلار رسید که به طور رسمی ارزش کل شرکت اپل را به یک تریلیون دلار رساند. افزایش سهام اپل در پی انتشار خبر بهبود درآمدهای اپل در سه ماهه سوم سال صورت گرفت. اپل آوریل ۱۹۷۶ توسط استیو وزنیاک و استیو جابز بنیان گذاشته شد و فعالیت خود را با فروش کامپیوترهای رومیزی آغاز کرد؛ اما اقبال خود را با آغاز قرن بیست‌ویکم در عرضه‌ی گجت‌هایی همچون آیپاد در سال ۲۰۰۱ و آیفون در سال ۲۰۰۷ یافت؛ از آن زمان تاکنون، کوپرتینونشین‌ها ۱۸ آیفون مختلف را عرضه کرده و بیش از ۱.۲ میلیارد دستگاه به فروش رسانده‌اند.

اپل فعالیت خود را در سال ۱۹۷۶ با فروش کامپیوترهای رومیزی آغاز کرد

کارشناسان از دو شرکت آمازون و اپل به عنوان اولین یک تریلیون دلاری‌های دنیا نام برده بودند و پیش‌بینی می‌کردند در ماه آگوست این دو شرکت این رکورد را به دست بیاورند ولی تصور می‌شد آمازون زودتر از اپل یک تریلیون دلاری شود.

البته، اپل همیشه ارزشی بالاتر از آمازون داشته است. در ماه مارس، اپل ۱۴۰ میلیون دلار ارزشمندتر از آمازون بود ولی نرخ رشد سهام آمازون این‌طور نشان می‌داد که زودتر به مرز یک تریلیون دلار می‌رسد ولی حالا اپل تنها شرکت یک تریلیون دلاری جهان است.

گفتنی است اپل در واقع نخستین کمپانی عمومی نیست که به ارزش یک تریلیون دلاری در بازار رسیده. در ماه نوامبر سال ۲۰۰۷، یک کمپانی به نام PetroChina بعد از عرضه اولیه سهام به این ارزش رسید اما خیلی زود ۸۰۰ میلیارد دلار از دست داد. با این همه، اپل نخستین کمپانی مستقر در آمریکاست که ۱ تریلیون دلار می ارزد.

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :