سلام خدمت شما همراهان عزیز. امروز می خوام درباره یکی از قویترین فریم ورک های نوشته شده بر اساس زبان PHP براتون مطلب بزارم. Yiiیک فریم ورک رایگانه که گواهینامه bsd license رو اخذ کرده و در سال ۲۰۰۸ توسط تعدادی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان مجرب و حرفه ای که مدت زیادی رو روی پروژه های توسعه PHP Framework مثل پروژه Prado صرف کرده بودن، عرضه شد.

تاریخچه

به دلیل برخی مشکلات مانند دست زدن به صفحات پیچیده، منحنی یادگیری شلوغ و دشواری در تنظیم بسیاری از کنترلها در پروژه Prado، توسعه دهندگان شروع به ساخت فریم ورک Yii کردن تا بسیاری از نواقص و کاستی های Prado رو پوشش بدن و اون ها رو ترمیم کنن. سرانجام در اکتبر ۲۰۰۶ پس از ده ماه توسعه خصوصی، اولین نسخه ی آلفا فریم ورک Yii منتشر شد. نسخه Yii ۱٫۱ در سال ۲۰۱۰ منتشر شد که به عنوان یک سازنده فرم، پرسشنامه های مرتبط با ریکاوری فعال و یک چارچوب تست واحد شروع به فعالیت کرد. در سال ۲۰۱۱ توسعه دهندگان تصمیم بر استفاده از ورژن جدید PHP گرفتند تا مشکلات معماریه این فریم ورک رو برطرف کنن و به این منظور نسخه ۲ Yii رو منتشر کردن. در حال حاضر نسخه ۲٫۰٫۹ این فریم ورک موجوده که PHP ۷ رو ساپورت میکنه.

Yii چیست؟

فریم ورک Yii که مانند حرف E کشیده با تلفظ Yee خونده میشه برای استفاده برنامه نویسان PHP طراحی و ساخته شده است. فریم ورک Yii نتیجه ای از کار بر روژه ی پروژه Prado است به این دلیل بسیاری از قابلیت های پروژه موفق Prado رو به ارث برده. Yii تنها از PHP نسخه ۵ و بالاتر پشتیبانی میکنه. این فریم ورک با تمرکز روی نسخه ۵ PHP از همه قابلیت های اون استفاده میکنه و این مسئله در حال حاضر که اکثر میزبان ها از PHP 5 حمایت میکنن نه تنها یک کمبود نیست بلکه یک مزیت به حساب میاد.

معماری MVC و شی گرایی

در ساخت فریم ورک Yii از الگوی معماری MVC استفاده شده است. Yii تمام قواعد MVC رو رعایت کرده و یک محیط کاملا شی گرا رو بوجود اورده. در این فریم ورک شی گرایی به عنوان یک اصل اولیه رعایت شده و دسترسی به همه چیز حتی دسترسی به جداول بانک اطلاعاتی و روابط نیز در قالب شی گرایی تعریف شده است.

ویژگی ها

مهم ترین ویژگی این فریم ورک همون طور که ذکر شد، پیروی از مدل معماری MVC است. در این فریم ورک از ابزار تولید کد توکار استفاده میشه، Yiiباعث میشه توسعه ی برنامه های شما با استفاده از چارچوب MVC سریعتر صورت بگیره. در این فریم ورک از گزینه های قالب دهی مثل Bootstrap Extention استفاده شده که برنامه شما رو زیبا تر و ریسپانسیو (Responsive) تر میکنه. شما در این فریم ورک به دلیل یکپارچگی با سایر چارچوب ها به راحتی میتونین با قابلیت های Zend یا PEAR کار کنین. این فریم ورک انواع رایگان افزونه ها و ابزارک ها رو شامل میشه و شما میتونین با اونها کار کنین.

هماهنگی با jquery :

jquery  همانطور که میدانید یک کتابخانه یا فریمورک بر اساس زبان javscript است که قابلیت فوق العاده بصری را در محیط کاری کاربر ایجاد می کند. yii با این platform هماهنگی و ارتباط مستقیمی را ایجاد می کند و امکان استفاده از قابلیتهای ajax را فراهم می کند.

بیشتر بخوانید:

فریم ورک(Framework) چیست ؟

شروع کار با فریم ورک Yii2

yii از جمله شعاری Yes It Is گرفته شده است(بله خودشه). فریم ورک yii یا به فارسی یی ، دارای ۲ نوع بسته میباشد ، yii-basic و yii-advance که در هسته تفاوت هایی ندارند فقط در قالب تفاوت دارند که فعلا وارد جزئیات نمیشوم . ما در این آموزش ها از فریمورک yii-basic استفاده میکنیم .

نصب فریم ورک yii2basic

شما می توانید Yii را به دو روش مختلف نصب کنید، با استفاده از مدیر بسته (composer) یا با دانلود یک فایل آرشیو. من استفاده از روش اول رو  پیشنهاد میکنم، زیرا که روش استاندارد و کم خطایی است. و دستتون رو برای نصب نسخه ها و آپدیت های جدید تر و انجام عملیات بیشتر بر روی فریم ورک، تنها با دستورات cmd باز میزاره.

نصب با استفاده از کامپوزر

در این روش کار بسیار راحت انجام میشه و فقط کافیه پس از نصب کامپوزر با استفاده از خط فرمان(CMD) قطعه کد زیر رو اجرا کنید.

با اجرای کد بالا آخرین نسخه فریمورک yii در پوشه ای با نام basic نصب خواهد شد. شما میتوانید به انتخاب خودتون پوشه مقصد رو تغییر بدین.

در صورت بروز هرگونه خطا در روند نصب yii، یا هر فریمورک دیگری مبتنی بر php با استفاده از کامپوزر، به آرشیو و مستندات composer مراجعه فرمایید.

نصب با استفاده از فایل آرشیو

نصب yii با استفاده از فایل آرشیو شامل سه مرحله است.

  1. فایل آرشیو فریمورک یی را از صفحه دانلود yii دریافت کنید.
  2. خوب حالا یک فایل آرشیو دارید ، برای استفاده از آن ، باید آن را در پوشه www در wamp یا htdocs در xamp ( یا … ) extract کنید ، حالا شما یک پوشه به نام basic دارید که فریمورک شما در آن هست !
  3. برای استفاده از فریم ورک باید secret key را وارد کنید برای این کار وارد پوشه ی config در basic شوید و فایل web.php را باز کنید. در فایل به دنبال آرایه ایی به شکل زیر بگردید و cookieValidationkey رو به مقدار مد نظرتون ( یک مقدار دلخواه ) تغییر بدید . این مقدار برای پیکربندی رمز گذاری ها استفاده میشود . اگر با استفاده از composer، فریم ورک رو نصب کنیین این مرحله به طور خودکار انجام میشه.

خوب حالا آدرس http://localhost/basic/web رو باز کنید و میبینید که با صفحه خوش آمد گویی مواجه میشوید (البته یادتون نره xampp نصب باشه و روشن).

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله

این خبر را به اشتراک بگذارید :