همیشه در زندگی نقطه‌ای وجود دارد که ما مجبور به حرکت می‌شویم. این نقطه می‌تواند در رابطه با یک رابطه‌ی خاص، یک کار، یا یک چیز پیش پا افتاده مانند یک نسخه‌ی قدیمی‌تر از اندروید باشد، که در این مورد خاص در مورد برنامه‌ی گوگل‌پلی سرویس است . Android 4.0 Ice Cream Sandwich بیش از هفت سال پیش منتشر شد و گوگل بر این باور است که زمان بازنشستگی این نسخه‌ فرا رسیده است. در هفته‌ی جاری این شرکت اعلام کرد که گوگل‌پلی سرویس پشتیبانی از API 14 و API 15 که شامل نسخه‌های اندروید ۴.۰ تا ۴.۰.۴ می‌شود را متوقف می‌کند.
بسیاری از مردم هنگام صحبت از نسخه‌های مهم اندروید به پراکندگی (تکه تکه‌ شدن) این سیستم عامل اشاره می‌کنند. به عنوان آخرین نمونه، چهار ماه پیش Android Pie منتشر شد، اما برخی از بزرگترین سازندگان اسمارت ‌فون‌ها در بازار به تازگی در حال انجام آزمایش‌های بتای عمومی برای این به ‌روزرسانی هستند. انتشار بروزرسانی‌های عمده نسخه‌های جدید موجب می‌شوند تا ویژگی‌های جدید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، اما ویژگی‌های جدید بسیار زیادی وجود دارند که به لطف گوگل‌پلی سرویس به اسمارت‌فون‌ها افزوده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: 

آشنایی با نسخه های مختلف سیستم عامل اندروید

طبق اخبار، هر کسی که از نسخه‌ی Ice Cream Sandwich(بستنی حصیری) اندروید استفاده می‌کند، از این پس به‌روزرسانی‌های گوگل‌پلی سرویس را دریافت نخواهد کرد. به طور خاص، دستگاه‌هایی که اندروید ۴.۰ تا ۴.۰.۴ را اجرا می‌کنند، از این پس نخواهند توانست برنامه‌ی پلی سرویس را به بالاتر از نسخه‌ی ۱۴.۷.۹۹ ارتقاء دهند. صادقانه بگویم، کمتر از یک درصد از دستگاه‌های اندروید فعال در حال اجرای نسخه‌ای از اندروید هستند که پس از این به‌روزرسانی‌های گوگل‌پلی سرویس را دریافت نخواهند کرد.تا پایان اکتبر، Ice Cream Sandwich تنها روی ۰٫۳ درصد از دستگاه‌های اندروید فعال اجرا می‌شد. در حال حاضر تنها کمتر از ۶ میلیون دستگاه از این نسخه استفاده می‌کند که در مقابل بیش از ۲ میلیارد دستگاه فعال در سراسر جهان، تعداد بسیار کمی است.
به لطف تغییرات نسخه‌ی SDK جدید در اوایل سال جاری، هر کتابخانه می‌تواند به طور مستقل منتشر شود و ممکن است minSdkVersion خود را به‌روزرسانی کند. برنامه‌هایی که در حال حاضر از سطح‌های ۱۴ یا ۱۵ API پشتیبانی می‌کنند، در هنگام ارتقاء به نسخه‌های SDK جدیدتر با خطاهایی مواجه می‌شوند. برای رفع این خطاها، گوگل API سطح ۱۶ را به عنوان حداقل سطح API تحت پشتیبانی اعلام کرده است. با این حال، هنوز ۶ میلیون دستگاه اندرویدی فعال وجود دارند و ممکن است برخی از توسعه‌دهندگان تمایل داشته باشند پشتیبانی از این دستگاه‌ها را ادامه دهند.
اگر شما یکی از این توسعه‌دهندگان هستید، شما می‌توانید با اعمال برخی تنظیمات و مدیریت کد این کار را به انجام برسانید. شما می‌توانید برنامه‌های متعددی ایجاد کنید که از حداقل سطوح مختلف APK، با نسخه‌های مختلف از گوگل‌پلی سرویس پشتیبانی کنند. برای انجام این کار، توسعه‌دهندگان می‌توانند از ویژگی‌های ساخت انواع برنامه در Gradle استفاده کنند تا بتوانند قابلیت‌هایی را برای نسخه‌های قدیمی‌ و جدیدتر برنامه‌ی خود تعریف کنند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :