در ماه های اخیر، فشار بر روی شرکت های تکنولوژی بزرگ برای توسعه سیاست های قوی در مورد تشخیص چهره اعمال شده است. مایکروسافت به رهبری این مسیر کمک کرده است و قول داده است که سیاستهای سختگیرانه تری را اعمال کند. از شرکت های مربوطه نیز خواست تا قوانین جامع تری را وضع و از وی پیروی کنند.
به طور مخفیانه در انتهای پست وبلاگ در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود درمانگاه های بهداشتی در آسیا اشاره شد، کنت واکر (Kent Walker)، معاون ارشد امور جهانی کمپانی گوگل اشاره ای به تعهد شرکت ها برای عدم فروش API های تشخیص چهره کرد. هیئت رئیسه نگرانی ها را درباره چگونگی سوء استفاده از این فناوری می گوید.
Walker می نویسد : ” فناوری تشخیص چهره در زمینه هایی همچون فناوری و ابزارهایی که به پیدا کردن افراد گمشده کمک میکنند و برنامه های کاربردی که در آینده امیدبخش ظاهر خواهند شد، مزایای بسیاری دارد. با این وجود مانند بسیاری از فناوری هایی که استفاده ی چندگانه دارند، تشخیص صورت مستلزم مراقبتی دقیق است تا اطمینان حاصل شود که استفاده از آن با اصول و ارزش های ما مطابقت دارد و از سوء استفاده و نتایج مضر دوری می کند. بر خلاف برخی از شرکت های دیگر مانند Google Cloud پیش از کارکردن با فناوری های مهم و آگاهی از قوانین سیاستمداری تصمیم به عدم عرضه ی API های تشخیص صورت گرفته اند، ما همچنان به همکاری با بسیاری از سازمان ها برای شناسایی و مقابله با این چالش ها ادامه خواهیم داد . ”
ساندرا پیچای در مصاحبه ی این هفته ی خود به نگرانی هایی درباره ی اصول اخلاقی در هوش مصنوعی اشاره کرد. او به واشنگتن پست گفت : من فکر می کنم تکنولوژی باید ابتدا آن را درک کند نه آنکه بسازد و سپس به تعمیر و اصلاح آن بپردازد. من فکر میکنم که این به درستی کار نخواهد کرد. وی افزود هوش مصنوعی در نهایت ثابت می کند که می تواند از سلاح های هسته ای نیز خطرناک تر باشد .
اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا (ACLU) که انتقاد شدید نسبت به حریم خصوصی و نگرانی های نژادپرستانه را مطرح کرده است، این بیانیه را تمجید کرد. با این وجود در پاراگراف بعدی، این شرکت وعده داده است که بر روی سازمان های بزرگ فشار های زیادی را وارد کند.
نیکول اوزر مدیر فنی ACLU در بیانیه ای اعلام کرد: ما همچنان به تحت نظر داشتن گوگل ادامه خواهیم داد تا مطمئن شویم که محصول نظارت بر چهره را تولید و به فروش نمی رساند و حقوق مدنی و حقوق بشر را نقض نمی نماید. ما همچنین همکاری خود را با آمازون و مایکروسافت تکرار کردیم تا از خطرات مبتنی بر فناوری صورت علیه دولت جلوگیری شود. شرکت ها مسئول هستند تا از محصولات خود برای حمله به جوامع و آسیب رساندن به حقوق و آزادی های مدنی استفاده نکنند. وقت آن است که همه شرکت ها این مسئولیت را تقبل کنند. این سازمان انتقاد شدیدی را علیه آمازون برای نرم افزار Rekognition ارائه کرده است.
این شرکت در این هفته یک برنامه ی کاربردی را ثبت اختراع کرد که برای تشخیص چهره افراد مشکوک برای زنگ های در هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :