اندروید Q به زودی در سال ۲۰۱۹ در دسترس خواهد بود و ما در حال حاضر در مورد یکی از ویژگی های بزرگ و جدید او مطالبی را شنیده ایم. در اینجا به چیزهایی که از اندروید ۱۰ انتظار می رود و زمان عرضه آن میپردازیم.
بسیاری از ما هنوز منتظر رونمایی Android Pie برای تلفن های خود هستیم، اما Android Q (یا اندروید ۱۰) در حال حاضر در Google HQ(دفتر مرکزی) مشغول به کار است.
سیستم عامل تلفن همراهی که به زودی عرضه خواهد شد ، اولین نشست خود را در توسعه دهندگان اندروید زمانی برگزار کرد که شرکت وجود “پیوستگی صفحه”(screen continuity) را برای این سیستم عامل موبایل تایید کرد. پیوستگی صفحه حمایت بومی از برنامه هایی است که بر روی دستگاه های تاشو کار می کنند. برنامه ها قادر به انتقال یکپارچه از یک مدل چیدمان در تلفن به یک چیدمان تبلت سه بعدی و بالعکس خواهند بود.
شاید این خیلی تعجب برانگیز نباشد زیرا چند مدل گوشی تاشو مانند سامسونگ، ال جی و هواوی که منتظر عرضه ی آن ها در اوایل سال ۲۰۱۹ هستیم، این ویژگی را دارند. از دیگر ویژگی های جدید که به اندروید Q اضافه می شوند عبارتند از “ادامه دادن چندگانه”و به روز رسانی برای تقسیم صفحه که اجازه میدهد دو برنامه را فقط مشاهده نکرد بلکه به طور همزمان اجرا کرد و هشدار برای نصب نسخه های قدیمی برنامه ها که برای سیستم های قبلی طراحی شده اند.
وقتی که دراوایل سال ۲۰۱۹ اولین نگاه را به این سیستم عامل بیندازیم میتوانیم ویژگی های بیشتری را توضیح دهیم.
چه زمانی اندروید Q بیرون می آید؟
در سال های گذشته در ماه مارس یک پیش نمایش برای توسعه دهندگان عرضه میشد و معمولا در می یا ژوئن نسخه ی بتا برای عموم مردم در Google I/O ارائه میشد و نسخه ی اصلی نیز در آگوست در دسترس عموم قرار میگرفت.
این عمل ابتدا برای دستگاه های Pixel و Android One انجام می شود و در طی چند ماه آینده برای سازندگان تلفن و متصدیان شبکه آماده شده و به تدریج برای دستگاه های دیگر عرضه می شود.
ما هنوز به دنبال زمانبندی مشابه قبلی هستیم اما توسعه دهندگان می توانند نسخه ی جدید سیستم عامل را در اوایل سال ۲۰۱۹ عرضه ببینند.
در طی اجلاس توسعه دهندگان اندروید شرکت متذکر شد که پیش از پیشنمایش برنامه برای توسعه دهندگان ممکن است یک تصویر منبع عمومی را که میتواند به صورت دستی در دستگاه های پیکسل پخش شود را منتشر کند.
همه ی تلفن های هوشمند موجود نمی توانند ارتقاء پیدا کنند و به طور معمول flagships(گوشی های پرچم دار) منتشر شده در سال گذشته نسخه جدید را دریافت خواهند کرد.
تکه تکه شدن سیستم عامل هنوز یک ایراد اساسی برای اندروید است و همانطور که در جدول زیر میبینیم برخی از کاربران هنوز از نسخه ی Android 2.3.3 Gingerbread استفاده میکنند و تعداد بسیار اندکی از Android 9.0 Pie استفاده میکنند. که هنوز در جدول آورده نشده است.
(اطلاعات در طول یک دوره ی هفت روزه تا پایان تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ توسط توسعه دهندگان اندروید جمع آوری شده است)

فراوانی نسخه های مختلف اندروید

نام اندروید Q چه خواهد شد؟
در کنار آنکه چه ویژگی هایی ارائه خواهد شد همیشه نگرانی دیگری در رابطه با آنکه این نسخه چه نامیده خواهد شد وجود دارد. گوگل معمولا از اسامی چیزهای لذت بخش و شیرین برای سیستم عامل های خود استفاده می کند که به ترتیب حروف الفبا منتشر می شوند. تا کنون دیده ایم که :
Android Donut) v1.6)
Android Eclair) v2.0)
Android Froyo) v2.2)
Android Gingerbread) v2.3)
Android Honeycomb) v3.0)
Android Ice Cream Sandwich) v4.0)
Android Jelly Bean) v4.1)
Android KitKat) v4.4)
Android Lollipop) v5.0)
Android Marshmallow) v6.0)
Android Nougat) v7.0)
Android Oreo) v8.0)
Android Pie)  v9.0)
این مسئله ما را برای یک مشکل کوچک برای نسخه ۱۰ مواجه می کند: چه چیزهای شیرینی با Q آغاز می شوند؟ Quality Street وجود دارد که برای مردمان بریتانیا دوست داشتنی است .شاید ملکه پودینگ ها (Queen of Puddings) که به اندروید ملکه خلاصه خواهد شد. دیگه چی؟ پیشنهادات دیگری وجود دارند که ما قبلا نشنیده ایم مثل Quindim، Quesito، Queijidas و Qottab .
اگر بخواهیم منطقی باشیم تمامی گزینه های مذکور افتضاح هستند پس باید ببینیم آیا امسال گوگل سنت قدیمی نامگذاری خود را حفظ می کند؟
لطفا شما نیز گزینه ی مورد علاقه ی خود را با ما از طریق دیدگاه های همین صفحه در میان بزارید.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :