امروز می خواهیم یک صفحه “سلام دنیا” را در برنامه خود ایجاد کنیم. برای ایجاد یک صفحه، ما باید یک اکشن و ویو ایجاد کنیم. اکشن باید در کنترل کننده ها (controller) تعریف شود. کاربر نهایی نتیجه ی اجرای عملیات را می بیند.

مرحله اول: اکشن speak را در کلاسی به نام SiteController که از Controller ارث بری میکند و در آدرس  controllers/SiteController.php قرار دارد ، تعریف کنید.

ما اکشن speak را تحت متدی با نام actionSpeak تعریف کرده ایم. در Yii تمامی متدهای اکشن با پیشوند action نامگذاری میشوند. بدین ترتیب فریمورک متوجه میشود کدام متدها اکشن دارند و کدامیک ندارند. اگر نام اکشن ها چند بخشی بود باید بخش های آن با خط فاصله – جدا شوند . از این رو شناسه ی متد add-post برابر با actionAddPost می باشد.
در کد مذکور تابع actionSpeak پارامتر massage$ را دریافت می کند. همچنین متدی با نام render را برای تفسیر فایل ویو که speak نامیده می شود ، فراخوانی کرده ایم. پیغام را به ویو ارسال کردیم. نتیجه ی تفسیر یک صفحه ی HTML خواهد بود.
نمایه (view) اسکریپتی برای تولید محتوای پاسخ است. برای اکشن speak یک ویو speak ایجاد می کنیم تا پیغاممان چاپ شود. زمانی که تابع render را فراخوانی می کنیم به دنبال فایل php با نام view/controllerID/vewName.php می گردد.

مرحله دوم: بنابراین در پوشه ی views/site یک فایل با نام speak.php ساخته و کد زیر را داخل آن قرار می دهیم.

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از حملات XSS پیش از چاپ پیغام، از حالت HTML رمزگشایی کرده ایم.

مرحله سوم: در مرورگر وب خود عبارت http://localhost:8080/index.php?r=site/speak&message=hello%20world را تایپ کنید. پنجره ی زیر را خواهید دید.

صفحه سلام دنیا در فریمورک ایی
در آدرس URL حرف r نشانگر route به معنای مسیریابی است. مسیریابی به صورت پیش فرض بر روی controllerID/actionID می باشد. در تکه کد پروژه ما مسیریابی site/speak توسط کلاس SiteController و عمل spaek صورت می پذیرد.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله

این خبر را به اشتراک بگذارید :