گاهی در پی حمله بدافزارها، یا نصب ناقص برخی از نرم افزارها و گاهی حتی بدون دلیل موجه ویندوز به اصطلاح بالا نمی آید. در چنین شرایطی تکلیف اطلاعات خصوصی روی هارددیسک چیست؟

به ویژه کاربرانی که علاقه زیادی به آزمودن نرم افزارهای مختلف دارند، این مشکل را خوب می شناسند. گاهی ویندوز در پی نصب برنامه ای خاص از کار می افتد. روشن کردن مجدد کامپیوتر هم کمکی نمیکند چون ساختار ویندوز به اندازه ای به هم ریخته که سیستم عامل قادر به پاسخگویی به فرامین کاربر نیست. افرادی که تنها از کامپیوتر استفاده می کنند و زمان چندانی برای رسیدگی به سیتم عامل(ویندوز) صرف نمی کنند هم ممکن است به مشکلاتی از این دست گرفتار شوند. بداقبالی و آلودگی به بدافزارها نیز می تواند مشکلاتی مشابه ایجاد کند.

اما اگر برحسب اتفاق یک فایل مهم را حذف کردید و نیازمند بازیابی آن هستید لازم است فایل را هر چه سریعتر و در کوتاهترین زمان ممکن از حذف آن، بازیابی کنید. از آنجایی که ویندوز به صورت دائم در حال ذخیره سازی اطلاعات بر روی هارد دیسک شماست،  احتمال اینکه بر روی سکتورهای مرتبط به فایل حذف شده اطلاعات جدیدی ذخیره سازی شود امر دور از انتظاری نیست. اگر میخواهید فایل حذف شده صحیح و سالم بازیابی شود، بهتر است عملیات بازیابی را بلافاصله و در کوتاهترین زمان ممکن پس از حذف آن آغاز کنید. همچنین تا قبل از شروع عملیات بازیابی تا جایی که می توانید از هارد درایو کمتر استفاده کنید؛ بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، بهترین راه برای بازیابی اطلاعات یک فایل از روی هارددیسک خاموش کردن کامپیوتر بلافاصله پس از حذف فایل و متصل کردن هارددیسک به کامپیوتر دیگر است تا اطلاعات را با سیستم عامل آن کامپیوتر که از روی هارددیسکی به غیر از هارد دیسک حاوی اطلاعات حذف شده بوت میگردد، بازیابی کنیم.

اما اگر در وضعیت عادی مثلا قصد نصب یک نرم افزار ریکاوری را داشته باشید، ممکن است فایلهای نصب نرم افزار ریکاوری خودشان جایگزین اطلاعات حذف شده گردند و کل عملیات بازیابی را با مشکل مواجه کنند. ویندوز دارای ابزار داخلی برای اسکن هارد درایو به منظور بازیابی اطلاعات و فایل های حذف شده نیست، اما ابزارهای جانبی بسیاری و جود دارند که می توانند این کار را به سادگی برای شما انجام دهند.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :