بدون تردید پس از شنیدن کلمه “شبکه“ اولین سوالی که ذهن ما را درگیر خود کرده، این بود که به طور کلی شبکه یعنی چه ؟ و کاربرد آن چیست؟ و به عبارتی چرا باید به علم شبکه روی بیاوریم ؟!

در ساده ترین حالت ممکن، شبکه به معنی ارتباط یکپارچه بین کامپیوتر ها و دستگاه های دیگر نظیر پرینترها و مودم ها و … است . در شبکه، کامپیوتر ها به یکدیگر متصل می شوند و با زبان پروتکل ها با یکدیگر صحبت می کنند و به عبارتی تبادل اطلاعات می کنند. در این ارتباط یک سو سرویس دهنده و در سوی دیگر سرویس گیرنده قرار دارد .

شبکه به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می شود :

۱ – شبکه LAN : کلمه LAN مخفف Local_Area_Network می باشد، به شبکه ای در یک محدوده ی جغرافیایی کوچک ، مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک برج طراحی شده است . در شبکه LAN عموما سرعت انتقال اطلاعات بسیار بالا می باشد .

۲ – شبکه WAN : کلمه WAN که مخفف Width_Area_Networkk می باشد، در این نوع شبکه از ارتباطات مخابراتی استفاده می شود و ارتباط بین فواصل دور را با WAN برقرار می کنند . ممکن است در شرایطی دو شبکه LAN را با WAN به یکدیگر متصل کنند .

۳ – شبکه MAN : کلمه MAN که مخفف Metropolitan_Area_Networkk می باشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ یا کوچک واقع شده اند را به یکدیگر مرتبط می کند . البته MAN دیگر استفاده نمی شود .

این سه دسته اصلی از دسته بندی های شبکه بودند اما ممکن است شبکه های رایانه ای بر اساس اندازه ناحیه ای که شبکه پوشش می دهد دسته بندی شوند. مانند شبکه شخصی (PAN)، شبکه محلی (LAN)، شبکه دانشگاهی (CAN)، شبکه کلان شهری (MAN) یا شبکه گسترده (WAN).

در پایان باید به این موضوع اشاره ای کرد که دنیای امروز بدون شبکه هرگز به این سطح از پیشرفت نمی رسید و در حال حاضر تمامی صنایع و ادارات و مجامع جهانی بدون بهره بری از شبکه قادر به پیشبرد اهداف خود نیستند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :