اطلاعات گوگل گواهی این مطلب است که آپدیت Google Page Speed باعث بهبود ۱۵-۲۰ درصدی سرعت سایت‌های کندتر شده است. وبمسترها، سئوکارها و مالکان سایت‌ها به این موضوع توجه کردند و نتیجه این شد: طبق گفته گوگل وب سریع‌تر شده است.

Google Page Speed چیست؟

طبق تحقیقات گوگل حدود ۵۳ درصد از کاربران سایت‌هایی را که لود شدن آن‌ها بیشتر از سه ثانیه طول می‌کشد، ترک می‌کنند. این زمان ممکن است با توجه به سرعت اینترنت برای کشورهای مختلف متفاوت باشد اما مسئله مشترک میان همه کشورها این است که کاربران به هیچ وجه حوصله سایت‌های کند را ندارند!

گوگل پیج اسپید به عنوان راهی برای کاهش رتبه سایت‌هایی که در موبایل سرعت کمی داشتند در ژانویه سال ۲۰۱۸ معرفی شد. صاحبان سایت‌ها چند ماه وقت داشتند تا سرعت سایت‌های خود را، قبل از جولای ۲۰۱۸ که الگوریتم آغاز به کار می‌کرد، بهبود ببخشند.

سرویس PageSpeed Insights شرکت گوگل ابزاریست که استفاده از آن آسان می باشد این ابزار بررسی می کند که آیا سرعت یک صفحه وب کندتر از حد قابل قبول است یا خیر. به هر صفحه وب یک امتیاز ارائه می کند که بیانگر کارایی آن صفحه می باشد. بدلیل اینکه امتیاز ارائه شده توسط گوگل واقعی و دقیق می باشد، می تواند بعنوان یک معیار مناسب برای اندازه‌گیری کارایی صفحات وب سایت بکار رود.

به نظر می‌رسد صاحبان سایت‌ها این آپدیت را جدی گرفتند و سعی کردند سرعت سایت خود را روی موبایل و دسکتاپ افزایش دهند. گوگل همچنین ابزارها و گزارش‌هایی فراهم کرد تا صاحبان سایت‌ها بتوانند سرعت سایت خود را اندازه بگیرند، پیشنهادهایی برای بهبود سرعت دریافت کنند و این پیشنهادها را به کار ببندند.

گوگل این نتایج را یک سال پس از راه افتادن الگوریتم به اشتراک گذاشت:

  • در مورد یک سوم از سایت‌ها که سرعت پایین‌تری داشتند، ما در معیارهای عملکرد کاربرمحور بهبود ۱۵ تا ۲۰ درصدی مشاهده کردیم. این رقم در سال ۲۰۱۷ صفر بود.
  • ما بهبودهایی در تمامی اکوسیستم وب مشاهده کردیم. در سرعت سایت‌های ۹۵ درصد از کشورها بهبود دیده می‌شود.
  • وقتی سرعت لود یک صفحه پایین است، کاربران تمایل بیشتری به ترک مسیریابی دارند. به لطف این بهبود سرعت‌ها، ما دیدیم که میزان ترک صفحاتی که کاربران از طریق سرچ به آن‌ها رسیده بودند، ۲۰ درصد کاهش یافته است.
  • در سال ۲۰۱۸ طراحان سایت‌ها بیش از ۲۰۰ میلیون url منحصر به فرد را در راستای یافتن فرصت‌هایی برای بهینه‌سازی سرعت صفحات بررسی کرده‌اند.

هنوز کارهای بیشتری باید انجام شود

یکی از مهره‌های اصلی گوگل که در زمینه سرعت کار می‌کند، ایلیا گریگوریک است؛ یک مهندس عملکرد وب که اشتیاق بسیاری برای افزایش سرعت و بهبود عملکرد وب دارد. او در پاسخ به این که، با وجود آپدیت گوگل پیج اسپید، می‌تواند بازنشسته شود یا خیر پاسخ داد با این که بهبودهای فراوانی دیده می‌شود، هنوز دو سوم از سایت‌ها هستند که توجه بیشتری نیاز دارند.

چرا آپدیت page speed اهمیت دارد؟

گفته شده بود آپدیت google page speed روی درصد کمی از نتایج اثر می‌گذارد و تنها در مورد صفحاتی عمل می‌کند که کمترین سرعت را به کاربران ارائه می‌دهند. با این حال سئوکارها، وبمسترها و صاحبان سایت‌ها نسبت به این که ترافیک ارگانیک سایت‌شان ممکن است از سرعت پایین آسیب ببیند واکنش نشان دادند. به نظر من نیازی نیست در ابزار pagespeed insights امتیاز عالی داشته باشید اما باید به صورت مداوم برای بهبود سرعت سایت خود تلاش کنید.

این خبر را به اشتراک بگذارید :