همه کامپیوترها سخت افزار گرافیکی دارند که هر چیزی از قبیل طراحی صفحه نمایش، رمز گشایی ویدیوها تا درخواست برای بازی های کامپیوتری را انجام میدهد. اکثر کامپیوترهای مدرن امروزی واحدهای پردازش گرافیکی ای دارند که توسط Intel ،NVIDIA و AMD تامین میشود.
در حالی که رم و CPU معمولا اجزاء مهم در کامپیوتر شما هستند، اما هنگام بازی کامپیوتری کارت گرافیک مهمترین نقش را ایفا میکند.
اگر کارت گرافیک شما به اندازه کافی قوی نباشد قادر به اجرای بازی های کامپیوتری جدیدتر نخواهید بود، و یا ممکن است مجبور شوید آن ها را با تنظیمات گرافیکی پایین تر اجرا کنید. برخی کامپیوترها صفحات توان پایین یا گرافیک یکپارچه دارند، در حالی که برخی دیگر دارای کارت های گرافیکی اختصاصی یا گسسته هستند( گاهی اوقات کارت های ویدیویی نیز نامیده میشوند). در اینجا خواهید دید چگونه میتوان فهمید که سخت افزار گرافیکی در کامپیوتر شخصی شما چه شکلی است.
در ویندوز ۱۰ میتوانید اطلاعات گرافیک و جزئیات استفاده آن را درست در قسمت Task manager ببینید.
بر روی نوار برنامه کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید و یا دکمه ویندوز را به همراه Esc فشار دهید تا صفحه باز شود.

سخت افزار گرافیکی در کامپیوتر

روی نوار “Performance” در بالای پنجره کلیک کنید – اگر نوارها را نمی بینید، بر روی “More Info” کلیک کنید. در نوار کناری گزینه “GPU 0” را انتخاب کنید. تولید کننده کارت گرافیک و نام مدل در گوشه سمت راست بالای پنجره نمایش داده می شود. همچنین اطلاعات دیگری نظیر مقدار حافظه اختصاصی کارت گرافیک را در این پنجره خواهید دید.

بیشتر بخوانید

آموزش گام به گام و تصویری نصب ویندوز ۱۰ بر روی لب تاپ و کامپیوتر

نوار برنامه ویندوز ۱۰ کاربرد کارت گرافیک را نمایش میدهد، و همچنین میتوانید این کاربردها را از طریق برنامه نیز مشاهده کنید.
اگر سیستم شما چندین کارت گرافیک داشته باشد، گزینه “GPU 1” و غیره را مشاهده خواهید کرد که هر کدام کارت گرافیک مختلفی را نشان میدهد.

کارت گرافیک در کامپیوتر شخصی
در نسخه های قدیمی تر ویندوز، مانند ویندوز ۷، می توانید این اطلاعات را در قسمت ابزار the DirectX Diagnostic پیدا کنید.
برای باز کردن آن، دکمه ویندوز و R را فشار دهید و در برنامه Run عبارت “dxdiag” را وارد کنید و دکمه تایید را فشار دهید.

 the DirectX Diagnostic
روی دکمه “Display” کلیک کرده و به بخش “Name” در قسمت “Device” نگاه کنید. سایر آمار مانند میزان حافظه ویدئو که در کارت گرافیک شما ساخته شده اند نیز در این قسمت لیست شده اند.

کارت گرافیک NVIDIA
اگر بر روی سیستم خود چندین کارت گرافیک دارید، بعنوان مثال بر روی لپتاپی با کارت گرافیک داخلی کم قدرت و یک کارت گرافیک NVIDIA پر قدرت هنگامی که دستگاه در حال شارژ است و مشغول بازی هستید، در ویندوز ۱۰ میتوانید از قسمت تنظیمات تعیین کنید برای بازی از کدام کارت گرافیک استفاده شود. این کنترل ها در بخش NVIDIA نیز ساخته شده اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :