زمانی که به یک شبکه وای فای متصل می شوید، آن را با نام مربوطه مشخص می کنید. در خانه، وای فای به احتمال زیاد چیزی عمومی مرتبط با ISP یا شاید روتر شما نامیده می شود. همچنین می دانید که می توانید نام شبکه Wi-Fi خود را عوض کنید اما در پنل مدیریت روتر شما هیچ فیلد خاصی وجود ندارد. به این دلیل است که گزینه ای به عنوان “نام شبکه” وجود ندارد. در عوض، SSID یا شناسه مجموعه سرویس نام شبکه وای فای شما است.
یک شبکه وای فای از طریق SSID قابل کشف است. زمانی که برای اتصال به یک شبکه وای فای روی صفحه نمایش کلیک می کنید یا گزینه را روی گوشی خود انتخاب میکنید، یک لیست از شبکه های نزدیک ظاهر می شود و این نام اساسا چیزی است که تحت عنوان SSID برای شبکه خود تنظیم کرده اید. ممکن است متوجه شده باشید که گاهی اوقات همان شبکه بیش از یک بار در لیست شبکه های موجود ظاهر می شود.

SSID چیست
چندین شبکه با نام یکسان

چندین شبکه با نام های یکسان، یک اشکال نیست و این ها شبکه های یکسان نیستند. چندین شبکه می توانند SSID یکسان داشته باشند. هیچ چیزی مانع از نامگذاری مجدد یک شبکه همنام شبکه شما نیست و تنها تاثیری که دارد این است که تشخیص شبکه از طرف شخصی که سعی دارد به آن متصل شود، آسان نیست. به غیر از آن، گذرواژه وای فای، پهنای باند شما، تاریخچه مرور شما و تمامی چیزهای دیگر ایمن هستند.
زمانی که یک کاربر سعی می کند به یک شبکه وای فای متصل شود که دارای SSID یکسان با شبکه دیگری است، نیازمند است رمز ورود را وارد کند. تنها در صورتی که گذرواژه با SSID مطابقت داشته باشد مجاز خواهد بود تا به آن متصل شود. برای مثال هیچ کس نمی تواند از گذرواژه SSID با نام یکسان برای اتصال به شبکه شما استفاده کند.

به این شکل فکر کنید؛ شما در خیابانی زندگی می کنید که در آن همه یک در سبز یکسان دارند درست مانند SSID یکسان، اما هر در با کلید منحصر به فرد خود باز می شود و برای SSID نیازمند وارد کردن پسورد مخصوص آن هستید.

ویژگی های یک SSID

یک SSID می تواند ۳۲ نویسه(کاراکتر) داشته باشد که به بزرگی و کوچکی حساس است. به عنوان مثال، MyWiFiNetwork و mywifinetwork یکسان نیستند. نویسه های خاص(%، ^، #، %، $ و….) در یک SSID مجاز نیستند، اما اگر بخواهید می توانید از فاصله استفاده کنید. این مساله تنها در صورتی اهمیت دارد که شما چیزی را پیکربندی کنید. برای کاربرانی که می خواهند به شبکه متصل شوند، فقط باید نام و رمز عبور را بدانند.

تغییر SSID

تغییر نام شبکه وای فای به عنوان مثال SSID آن، اگر بدانید چطور به پنل مدیریت روتر خود دسترسی داشته باشید و اعتبار ورود به سیستم را برای آن دارید نسبتا آسان است.

توضیح اینکه کجا می توانید تنظیمات داخل پانل مدیریتی را پیدا کنید، امکان پذیر نیست چون برای هر روتر موجود متفاوت خواهد بود. بهتر است درباره آن سرچ کنید. به طور کلی، شما می توانید آن را در بخش مدیریت بی سیم پیدا کنید، اما ممکن است جای دیگری نیز باشد.
هیچ اجباری برای تغییر نام شبکه وای فای وجود ندارد، اما معمولا این ایده خوبی است. اگر شما اغلب در طیف وسیعی از شبکه های دیگر هستید که دارای همان نام پیش فرض هستند، در هر صورت تمایل بیشتری به تغییر آن خواهید داشت. اما بطور جدی درباره آن سرچ کنید.

تغییر SSID

باید اشاره کنیم که شما می توانید SSID خود را پنهان کنید. در قسمت مدیریت یک گزینه وجود دارد. مخفی کردن SSID اغلب آسان است و در حد برداشتن تیک یک گزینه است، اما اتصال به یک شبکه با پنهان کردن SSID کمی متفاوت است.

پنهان کردن SSID

اتصال به یک شبکه وای فای با یک SSID مخفی بسیار ساده است.

ویندوز ۱۰
روی آیکون وای فای در صفحه سیستم کلیک کنید. اگر یک شبکه مخفی در محدوده شما وجود داشته باشد، “شبکه مخفی” را در لیست شبکه های موجود خواهید دید. روی آن کلیک کنید. از شما خواسته می شود که نام شبکه و رمز عبور را وارد کنید. این موردی نادر است که در آن شما باید SSID را بدانید و از حروف کوچک و بزرگ و فاصله آگاه باشید.

ویندوز ۷، ۸ ، ۱۰
متناوبا، شما می توانید به یک شبکه مخفی از طریق بخش کنترل نیز متصل شوید. مرورگر پرونده را باز کنید و موارد زیر را در نوار مکان وارد کنید.
Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center

روی “Set up a new connection or network” کلیک کنید، و در پنجره بعدی که باز می شود، به صورت دستی به یک شبکه وصل شوید.

برپاسازی یک اتصال یا شبکه جدید

در پنجره بعدی، نام و گذرواژه شبکه را وارد کنید، سپس می توانید به آن متصل شوید.

پنهان کردن SSID

macOS
در macOS، برقراری ارتباط با یک شبکه مخفی بسیار آسان تر است. بر روی آیکون وای فای در نوار منو کلیک کرده و گزینه “Join other network”(پیوستن به شبکه دیگر) را انتخاب کنید. نام شبکه و گذرواژه آن را در پنجره ای که باز می شود وارد کنید و همه چیز آماده است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :