صفحه گسترده (Spreadsheet) به نرم افزارهایی گفته می‌شود که برای ساده کردن ورود اطلاعات (data entry) و انجام محاسبات ریاضی طراحی شده‌اند. این نرم افزارها داده‌های کاربر را به فرم جدولی نگه‌داری می‌کنند و قادر به آنالیز، سازماندهی و انجام محاسبات روی این داده‌ها هستند.

هر خانه از این جدول را سلول (Cell) می‌نامند. مقداری که در هر سلول قرار می‌گیرد می‌تواند یک داده‌ی عددی یا متنی باشد. مجموعه‌ای از این سلول‌ها را برگ (Sheet) یا کاربرگ (Worksheet) می‌نامند و معمولا هر Spreadsheet می‌تواند شامل چندین کاربرگ مختلف باشد. بنابه نیاز کاربر می‌توان با استفاده از فرمول‌هایی، مقدار سلولی را از روی سلول‌های دیگر محاسبه نمود.

در نرم افزارهای Spreadsheet امروزی، با تغییر داده‌های موجود در سلول‌های ثابت، به صورت خودکار داده‌های سلول‌های فرمولی که به آن سلول وابسته بوده‌اند بروزرسانی می‌شود. این فرمول‌ها می‌توانند از اعمال اصلی یا توابعی نظیر جمع و میانگین در محاسبه‌ی مقدار یک سلول بهره ببرند. در اکثر این نرم‌افزارها کاربر می‌تواند براساس مقادیر مجموعه‌ای از سلول‌ها، نمودار رسم نماید.

معمولا برای تسهیل ارجاع به یک سلول مشخص و استفاده از مقدار آن در محاسبات، به هر ردیف و ستون Sheet ها، نامی منحصربفرد اختصاص داده می‌شود.

نرم‌افزار Microsoft Excel پرطرفدارترين نرم‌افزار Spread sheet مي‌باشد از دیگر نرم افزارهای صفحه گسترده محبوب میتوان به لوتوس(Lotus) و Google Sheet  اشاره نمود.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :