با انتشار اپلیکیشن در مارکت های جهانی، فرصت خوبی برای جذب کاربران و کسب درآمد در اختیارتان قرار میگیرد ما در این مقاله قصد دارم به صورت گام به گام شما را با مراحل انجام این کار و نحوه انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی استور آشنا کنم.

اگر توسعه دهنده اپلیکیشن ها و بازی های اندروید هستید، در ادامه با من همراه شوید.

آنچه پیش از شروع باید بدانید

اپ استور کمپانی اپل قوانین سختگیرانه ای برای تایید اپلیکیشن ها دارد و تنها اپلیکیشن هایی مورد تایید این استور قرار میگیرند که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. این سختگیری یک مزیت برای کاربران نهایی به همراه دارد و آن این است که تنها محصولات باکیفیت به این استور راه پیدا میکنند و گزینه های محدودتری در اختیار کاربران قرار میگیرد.

از سوی دیگر یک چالش پیش روی توسعه دهندگانی است که زمان و هزینه زیادی صرف تولید اپلیکیشن کرده اند، در واقع آنها باید محصولی بسازند که مطابق استاندارهای اپ استور باشد.

شرایط برای گوگل پلی استور کمی متفاوت است و به ندرت پیش می آید که اپلیکیشنی توسط گوگل پلی رد شود. با این اوصاف توسعه دهندگان شانس بیشتری برای انتشار محصولات خود در گوگل پلی دارند.

مزیت دیگری که گوگل پلی نسبت به اپ استور داراست، قابلیت جستجوی قدرتمند و پیشرفته آن است که از نام اپلیکیشن تا توضیحات تکمیلی را مورد جستجو قرار میدهد و نتایج کامل تری را به کاربر نمایش میدهد.

از این رو توسعه دهندگان فرصت بیشتری برای دیده شدن می یابند و اپلیکیشن راحت تر میتواند کاربران و مخاطبین هدف خود را پیدا کند. از این لحاظ اپ استور کمی محدودتر بوده و اپلیکیشن ها آنطور که باید در این استور دیده نمیشوند.

پیش نیازها

  • Bundle ID منحصر به فرد
  • نسخه امضا شده از اپلیکیشن در قالب فایل APK
  • حساب کاربری در گوگل پلی استور که باید تنها یک بار مبلغ ۲۵ دلار برای فعال سازی آن پرداخت کنید

کسب اطمینان از عملکرد صحیح و مناسب اپلیکیشن

کاربران انتظارات زیادی از اپلیکیشن دارند و در این مورد بسیار سختگیرند. از این رو تست اپلیکیشن یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در موفقیت اپلیکیشن به شمار میرود. باید یک چک لیست تهیه کرده و تمامی قسمت های اپلیکیشن را مطابق با آن تست و بررسی کنید. بهتر است اپلیکیشنتان را با نرم افزار های مشابه مقایسه کنید و سعی کنید برتری هایی برای خودنمایی داشته باشد.

فایل APK Expansion  

اگر اپلیکیشن تان حجم زیادی دارد، آن را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید. این عملیات بیشتر برای بازی ها امکان پذیر است. فایل های Expansion اندروید این امکان را به شما میدهند تا دو فایل اضافه با حجم حداکثر ۲ گیگابایت هم داشته باشید. گوگل پلی بدون هیچ هزینه ای این فایل ها را روی سرور خود میزبانی میکند.

  • ۱۰۰ مگابایت برای فایل های APK که از نسخه ۴ و بالاتر اندروید پشتیبانی میکنند
  • ۵۰ مگابایت برای فایل های APK که از نسخه ۳٫۲ و پایین تر اندروید پشتیبانی میکنند

شروع کار

ابتدا یک سرور خارج از ایران تهیه نمایید که پیشنهاد ما سرور ویندوزی است. شما به هیچ عنوان نباید آدرس IP خود را لو دهید چون گوگل فورا شما را بلاک میکند! پس از اتصال به سرور با Remote Desktop، مرورگر را بازکرده و به سایت Google بروید و یک جیمیل بسازید و تمامی گزینه های تایید هویت خود را تکمیل کنید. توجه داشته باشید که فقط در آن سرور باید وارد جیمیل خود شوید چون ممکن است تغییر آدرس IP شما موجب مسدود شدن حسابتان شود.

پس از ساخت جیمیل، وارد Google Play Console شوید و مراحل ساده ی ساخت حساب Developer خود را تکمیل کنید و پس از آن هم مبلغ ۲۵ دلار پرداخت کنید تا حسابتان راه اندازی شود. اگر برای پرداخت مشکل دارید میتوانید به وبسایت های خدمات پرداخت ارزی مراجعه نمایید.

خرید اکانت گوگل پلی

وقتی روش پرداخت خود را انتخاب کردید، نام توسعه دهنده، ایمیل، وبسایت و شماره تلفن را وارد کرده و COMPLETE REGISTERATION را بزنید.

اکانت developer گوگل پلی

در این مرحله روی CREATE APPLICATION کلیک کنید.

قوانین انتشار برنامه در گوگل پلی

زبان را انتخاب کرده و نام اپلیکیشن را وارد کرده و بر روی CREATE کلیک کنید.

ثبت اپلیکیشن در گوگل پلی

سایر مشخصات مانند عنوان و توضیحات تکمیلی را هم وارد نمایید.

توضیحات کوتاه متنی است که کاربران در لیست اپلیکیشن ها به صورت فهرست وار مشاهده میکنند.

توضیحات تکمیلی باید شامل امکانات اپلیکیشن و عملیاتی است که کاربران با استفاده از اپلیکیشن قادر به انجامشان هستند. این توضیحات در استور نمایش داده میشود و نباید بیشتر از ۴۰۰۰ کاراکتر باشد.

SAVE DRAFT را بزنید.

توضیحات کوتاه متنی اپلیکیشن

حداقل دو اسکرین شات از اپلیکیشن خود آپلود کنید. سپس روی Add high-res icon کلیک کرده و آیکون اپلیکیشن را با حداقل اندازه ۵۱۲×۵۱۲ آپلود نمایید.

با کلیک بر روی Add feature graphic نیز میتوانید یک تبلیغ گرافیکی آپلود کنید که در بالای صفحه ای که لیست اپلیکیشن ها نمایش داده شده اند، نشان داده میشود.

مجددا SAVE DRAFT را بزنید. مشخصات تکمیلی محصول را وارد کرده و اسکرین شات ها را دقیقا با اندازه ای که مشخص شده، آپلود نمایید.

اسکرین شات از اپلیکیشن

نوع اپلیکیشن و دسته بندی مربوطه را انتخاب کنید. برای بخش نظرسنجی نیز باید پرسش نامه ای را که بعدا نمایش داده میشود کامل کنید.

اطلاعات تماس خود را وارد کرده و اگر قوانین و مقررات استفاده از اپلیکیشن دارید، لینک آن را وارد کرده و یا Not submitting a privacy policy URL at this time را بزنید.

اطلاعات تماس اپلیکیشن

در این مرحله اپلیکیشن شما به صورت پیش نویس ذخیره شده است. با کلیک روی اپلیکیشن صفحه دیگری به شما نمایش داده میشود.

ذخیره اپلیکیشن به صورت پیش نویس

دکمه MANAGE PRODUCTION را زده و به گام بعدی بروید. اگر اپلیکیشن در فاز آلفا یا بتا است، گزینه های مربوطه را انتخاب کنید تا بازخوردهای کاربران را دریافت نمایید و نسخه نهایی کامل تر و بدون باگی داشته باشید. هدف از فاز بتا چک کردن نهایی اپلیکیشن پیش از انتشار آن برای عموم است و وقتی این فاز به پایان رسید، میتوانید بدون اینکه نیازی به آپلود مجدد اپلیکیشن باشد، آن را منتشر کنید.

نسخه بتای اپلیکیشن

بر روی CREATE RELESE کلیک کنید.

در صورت تمایل میتوانید از امضای گوگل پلی استفاده کنید و Google Play App Signing را بزنید. اگر اپلیکیشن به صورت لوکال امضا شده، لازم نیست اقدامی انجام دهید.

Google Play App Signing

بیشتر بخوانید:

ساخت اولین پروژه در اندروید استودیو

با زدن Browse Files فایل APK موردنظر را انتخاب کرده و آپلود کنید.

آپلود فایل APK در گوگل پلی

یک نام برای نسخه انتخاب کنید(این نام میتواند یک عدد یا نام مشابهی باشد) همچنین ویژگی ها و امکانات نسخه را شرح دهید و بر روی REVIEW کلیک کنید.

نام نسخه اپلیکیشن

بیشتر بخوانید:

نسخه بندی صحیح نرم افزار

در این مرحله فایل APK شما اضافه شده و باید به Content Rating در سایدبار رفته و پرسش نامه را پر کنید و ایمیل را تایید نمایید.

Content Rating

به قسمت Pricing & distribution در سایدبار بروید. در اینجا باید قیمت برنامه و کشورهایی که مایلید برنامه شما در آنجا منتشر شود را انتخاب کنید. امکان تغییر وضعیت پرداخت اپلیکیشن از رایگان به پولی وجود ندارد، اما هر زمان که خواستید میتوانید اپلیکیشن پولی را به رایگان تغییر دهید.

Pricing & distribution

عملیات تکمیل شد!
در این مرحله به App releases در سایدبار بروید. صفحه زیر به شما نمایش داده میشود. با زدن START ROLLOUT TO PRODUCTION اپلیکیشن در گوگل پلی استور منتشر میشود.

انتشار برنامه در پلی استور

تبریک!

اپلیکیشن شما با موفقیت در گوگل پلی استور منتشر شد و بسته به تعداد کشورهایی که انتخاب کرده اید، اپلیکیشن چند ساعت بعد در پلی استور نمایش داده میشود.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله

این خبر را به اشتراک بگذارید :