TextView

تکست ویو مولفه بسیار مهمی در ابزار های اندروید و زامارین است، کار با این ویجت بسیار آسان است و استفاده ی اصلی آن برای نمایش متن روی صفحه ی نمایش اندروید است. برای ایجاد textview، کافی است main.axml را باز کرده و کد زیر را میان تگ های linear layout اضافه کنید.

Button

دکمه(باتن)، کنترلی است که زمانی که بر روی آن کلیک میشود رویدادی را فعال می کند. در زیر فایل main.axml خود، کد زیر را برای ایجاد یک دکمه تایپ کنید.

به مسیر Resources\Values\Strings.xml بروید و خط زیر را بین تگ های resource تایپ کنید.

کد بالا، متن دکمه ای که ایجاد کرده ایم را فراهم می کند. سپس فایل MainActivity.cs را باز کرده و اکشن(کار) مورد نظرمان که می خواهیم پس از کلیک دکمه، رخ دهد را ایجاد می کنیم. کد زیر را در داخل متد base.OnCreate تایپ می کنیم.

دکمه(باتن) در زامارین

کد بالا پیام“You Clicked Me”را هنگامی که کاربر دکمه را کلیک می کند نمایش می دهد.
FindViewById: این متد آی دی view ای که تعریف کرده ایم را می گیرد و id را در فایل axml. لایوت جستجو می کند.

ساخت رابط کاربری گرافیکی برنامه(App GUI) در زامارین

Checkbox(چک باکس )

زمانی که کاربر می خواد بیش از یک گزینه را از میان گروهی از گزینه ها انتخاب کند، از چک باکس استفاده می شود.
در این مثال می خواهیم یک چک باکس ایجاد کنیم که زمانی که انتخاب شود، پیامی که تیک زده شده است را نمایش دهد و یا در غیر این صورت تیک نزده نمایش می دهد.
برای شروع، فایل main.axml در پروژه را باز می کنیم و کد زیر را برای ایجاد چک باکس تایپ می کنیم.

سپس، به MainActivity.cs بروید تا کدی که قرار است عملکردی را انجام دهد، اضافه کنیم.

در کد بالا، ابتدا چک باکس را که قبلا در فایل main.axml ساخته بودیم با استفاده از findViewById پیدا می کنیم(معرفی میکنیم) و سپس یک متد کنترل کننده برای چک باکس امان ایجاد می کنیم و در داخل کنترل کننده یک عبارت if else ایجاد می کنیم که یک پیام را بسته به آن که کدام خروجی انتخاب شده باشد، نمایش می دهد.
CompoundButton.CheckedChangeEventArgs این متد زمانی که وضعیت چک باکس تغییر کند، رویدادی را فعال می کند.

Checkbox(چک باکس ) در زامارین

Progress bar

پروگرس بار ویجتی است که برای نشان دادن پیشرفت یک عملیات(مثلا لودینگ یا بارگذاری یک فایل) نشان داده می شود. برای اضافه کردن progress bar، کد زیر را در فایل main.axml اضافه کنید:

سپس به MainActivity.cs بروید و مقادیر آن را تعیین و تنظیم کنید.

در کد بالا یک progress bar با مقدار ۳۵ ایجاد کرده ایم.

Radio buttons

رادیو باتن از ابزار های اندروید است که به شخص اجازه می دهد، که از بین مجموعه ای از گزینه ها یکی را انتخاب کند.
در این بخش، می خواهیم یک radio group ایجاد کنیم که شامل لیستی از ماشین ها می باشد که مقدار رادیو باتن تیک زده شده را بر میگرداند. ابتدا، یک radio group و یک textview همانطور که در زیر نشان داده شده است را اضافه می کنیم:

 

برای اجرای یک عمل وقتی که یک radio button کلیک می شود، یک اکتیویتی را اضافه می کنیم.  به MainActivity.cs بروید و یک کنترل کننده ی رویداد(event handler) جدید مانند زیر ایجاد کنید:

()Toast.MakeText: این یک متد ویو می باشد که برای نمایش پیام /خروجی در یک پاپ آپ کوچک(تُست) استفاده می شود.
در قسمت پایین متد ()onCreate درست پس از ()SetContentView ، قطعه کد زیر اضافه کنید که هر کدام از radio button ها را می گیرد و آن ها را به کنترلگر رویداد(event handler) که ایجاد کرده ایم، اضافه می کند.

حال اپلیکیشن خود را اجرا کنید. باید صفحه ی پایین به عنوان خروجی نمایش داده شود:

رادیو باتن در زامارین

Toggle Buttons

Toggle button برای تغییر حالت بین دو وضعیت استفاده می شود. برای مثال می تواند بین ON و OFF تغییر وضعیت دهد. Resources\layout\Main.axml را باز کنید و خطوط کد زیر را برای ایجاد یک Toggle button اضافه کنید:

می توانیم اعمالی را برای هنگامی که Toggle button کلیک شد، اضافه کنیم، MainActivity.cs را باز کنید و قطعه کد زیر را پس از متد ()onCreate اضافه کنید:

حال هنگامی که اپ را اجرا کنید، باید خروجی زیر را نمایش بدهد:

Toggle button در زامارین

Rating bar

ریتینگ بار یک المان فرم است که از تعدادی ستاره تشکیل شده است که کاربران اپ می توانند از آن برای رتبه بندی چیزهایی که برایشان فراهم کرده اید استفاده کنند،
در فایل Main.axml خود، یک ریتینگ بار جدید با ۵ ستاره ایجاد کنید:

در اجرای فایل، باید خروجی زیر نمایش داده شود:

Rating bar(ریتینگ بار)

Autocompelete Textview

تکست ویو ای است که هنگامی که کاربر در حال تایپ باشد، پیشنهاداتی را به کاربر نشان می دهد. حال می خواهیم یک تکست ویو با تکمیل خودکار را ایجاد کنیم که شامل لیستی از نام افراد و یک دکمه است که پس از کلیک شدن، اسم انتخاب شده را به ما نشان می دهد.
Main.axml را باز کنید و کد زیر را بنویسید:

کد بالا یک تکست ویو برای تایپ کردن، AutoCompleteTextView برای نشان دادن پیشنهادات، و یک دکمه برای نمایش اسامی که از تکست ویو وارد شده اند ایجاد میکند. مانند نمونه کدهای زیر یک متد event handler(کنترل گر رویداد) ایجاد کنید:

کنترل کننده ایجاد شده چک می کند که آیا autocompelete تکست ویو خالی است؟ اگر خالی نباشد، متن انتخاب شده ی autocompelete را نشان می دهد. کد زیر را داخل کلاس ()onCreate تایپ کنید.

ArrayAdapter: این یک کنترل کننده مجموعه(کالکشن) است که اقلام داده را از یک مجموعه لیست می خواند و آنها را به عنوان view بر می گرداند و یا آن ها را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

Autocompelete Textview در زامارین

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :