منوی پاپ آپ یکی از انواع منو در اندروید است و به منویی اشاره می کند که به یک view ضمیمه شده است. همچنین به آن منوی میانبر(shortcut menu ) نیز گفته می شود. حال میخواهیم چگونگی ساخت و اضافه کردن آن به برنامه اندروید در زامارین را ببینیم.
پروژه ی جدیدی را ایجاد کرده و نام آن را popUpMenu App بگذارید main.axml را باز کرده و دکمه ای را ایجاد کنید که برای نمایش منوی پاپ آپ استفاده می شود.

پوشه ی جدیدی در پوشه ی Resources ایجاد کنید و نام آن را Menu بگذارید. در پوشه ی Menu، فایل xml جدیدی به نام popMenu.xml اضافه کنید.
در popMenu.xml، آیتم های منو را اضافه کنید:

پس از اضافه کردن آیتم های منو، به mainActivity.cs بروید تا کدهایی را اضافه کنیم تا با کلیک بر روی یک دکمه منوی پاپ آپ نمایش داده شود:

حال اپ خود را بیلد کرده و آن را اجرا کنید ، خروجی زیر باید حاصل شود:

popUpMenu (منوی پاپ آپ)
منوی گزینه (option menu)

منوی گزینه مجموعه ای از منو هاست که برای یک برنامه مهم می باشند و عمدتا برای ذخیره ی تنظیمات ، جستجو و غیره استفاده می شوند. در اینجا می خواهیم منویی برای تنظیمات ایجاد کنیم که دارای سه عدد آیتم می باشد Help ،About App و New File Settings
برای ایجاد آپشن منو یا همان منوی گزینه، باید یک فایل xml لایوت جدید در فولدر resources ایجاد کنیم، اول از همه، یک فایل جدید xml را اضافه می کنیم. روی پوشه ی layout راست کلیک کرده و سپس به مسیر Add → New item → Visual C# → XML File بروید.
نام مناسبی برای فایل layout انتخاب کنید. در مثال ما، نام فایل خود را myMenu.xml می گذاریم.
در myMenu.xml می خواهیم منوی جدیدی را ایجاد کنیم و آیتم ها را داخل آن اضافه کنیم. کد زیر چگونگی آن را نشان می دهد:

سپس به فایل MainActivity.cs بروید و یک کلاس ایجاد کنید که متد onOptionsMenu() را override کند:

به منظور پاسخ برای زمانی که منوی settings انتخاب شود، یک عمل را ایجاد می کنیم. برای این کار یک کلاس override دیگر را برای منوی ()OnOptionsItemSelected ایجاد می کنیم:

کد نهایی کامل شده ی ما به شکل زیر خواهد بود:

حال اپ خود بیلد کرده و اجرا کنید خروجی زیر باید به نمایش بیاید:

منوی گزینه ( آپشن منو)

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله

این خبر را به اشتراک بگذارید :