لاراول (به انگلیسی Laravel ) یک چارچوب کاری (framework) متن باز پی اچ پی (PHP )است که توسط تیلور اوتول، برای توسعه نرم افزارهای پی اچ پی وب بر پایه معماری MVC طراحی شده است. تیلور اوتول (Taylor Otwell) برای این لاراول را ساخت تا تلاش کند یک راه حل پیشرفته تر از فریم ورک کدایگنایتر را ارائه کرده باشد. اولین نسخه آزمایشی لاراول در ۹ ژوئن ۲۰۱۱ در دسترس قرار گرفت و در یک ماه بعد نسخه کامل شده لاراول منتشر شد. لاراول ۱ شامل مکانسیم‌ های مدل، نما، نشست، و مسیریابی بود ولی فقدان وجود کنترلگر در آن باعث شد تا حالت چارچوب MVC واقعی را از دست بدهد. لاراول تحت مجوز MIT در یک مخزن روی گیتهاب (گیت هاب) توسعه و پشتیبانی میشود.
به گفته توسعه دهنگان در دسامبر سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به عنوان محبوب ترین چارچوب پی اچ پی یاد شده است. لاراول به بیانی ساده یک ابزار کاربردی برای توسعه دهندگان پی اچ پی است تا کدهای خود را سریعتر و بهینه تر ایجاد نمایند، هم اکنون کاربران زیادی مشغول یادگیری این فریم ورک چه در ایران و چه در جهان هستند.

ما نیز در سری آموزش های گام به گام لاراول قصد داریم صفر تا صد آموزش لاراول را به زبانی گویا و ساده و به طور رایگان برای شما تهیه نماییم. بنابراین با دنبال کردن این آموزش ها با ما همراه باشید.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :