امروز در این قسمت از آموزش ساخت وبلاگ با لاراول ۵ قصد داریم در مورد Routing ها و نحوه کار باهاشون با شما صحبت کنیم و اینکه چطور با Route ها کار کنید.

Routing در لاراول

مسیریابی ، نقش اساسی در عملکرد هسته هر فریم ورک MVC ایفا میکند. در حقیقت Route یک نگاشت بین موتور requests و response است، در یک تعریف ساده، آدرس های URL ی که شما در مرورگرتان وارد میکنید با route مدیریت میشود و نقاط ورودی برنامه شما را تعریف میکند. داشتن یک routing انعطاف پذیر می تواند به شما کمک کند تا کنترل بهتر و کاربردی تر در برنامه تان داشته باشید.

لاراول دارای یک مسیریاب قدرتمند است، که بر اساس مسیریابی Symfony نوشته شده که کار باهاش خیلی راحت است، همینطور رابط کاربری راحت و قابلیت های زیادی دارد که برنامه نویسی با آن را لذت بخش تر می کند.

تعریف Route ها

در لاراول Route های برنامه ما در مسیر app\http\routes.php تعریف میشوند. یک مثال ساده از فایل routes.php :

همچنین میتوانیم از متد کنترل ها استفاده کنیم، مثل زیر :

در کد بالا زمانی که درخواستی بصورت /users داشته باشیم این درخواست بوسیله route به متد getIndex از کنترل UserController متصل میشه و داده ها رو به نسبت کدی که در getIndex قرار داره به کاربر نشان میدهد، همچنین میتوانیم داده ها را بطور مستقیم بوسیله افعال خود http حذف یا اضافه کنیم با استفاده از:
Route::put و Route::delete

پارامتر ها در Route

نکته:

filter که در نسخه ۴ لاراول در route ها مورد استفاده قرار میگرفت در نسخه ۵ جای خودش را به Middleware داده است.

ما می توانیم در هر route با تعریف کلید در آرایه ای که در زیر میبینید یک نام روتر دوم داشته باشیم.

در view ها هم میتوانیم با استفاده از route() مسیرهای موجود را به لینک قابل کلیک تبدیل کنیم بصورت زیر:

شما میتوانید برای توضیحات کامل تر در مورد route ها به اسناد لاراول مراجعه کنید.

ساخت Route های مورد نیاز برای وبلاگ

در زیر مسیر هایی که برای برنامه استفاده میکنیم را میتوانید ببینید:

در کد بالا برای اعتبار سنجی مدیریت ما از کنترل auth استفاده میکنیم و همینطور در route های بعدی یعنی post.show و comment.new به مخاطب ها اجازه میدهیم تا پست ها را در صفحات تکی (single page) ببینند و اگر خواستند نظر خودشون در مورد اون پست رو ارسال کنند. در route بعد ما یک route:group میسازیم که تمام مسیر های مربوط به مدیریت در اون قرار میگیرد و یک پیشوند admin هم برای route هایی که در این گروه قرار دارند تعریف میکنیم. تا هر route که درخواست شد قبلش admin بیاد، برای مثال زمانی که مسیر post.edit فراخوانی شود به url به این صورت بازگردانی میشود (http://localhost/admin/post/۱۲/edit)

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :