هنگام تایپ کردن متن در ورد با فشردن هر کدام از کلید های صفحه کلید یک کاراکتر درج می شود. بعضی از کاراکتر ها خاص هستند. ممکن است برخی از این کاراکترهای خاص حتی دیده نشوند. اما عملکرد خاص خود را داشته باشند. به طور مثال فشردن دکمه Enter باعث می شود که پاراگراف فعلی جاری تمام شده و به ابتدای پاراگراف بعدی برویم.
با فشردن همزمان کلیدهای Ctrl+Shift+8 نشانه های مخفی ورد از قبیل نشانه ای پاراگراف ، سطر جدید ، فاصله بین کلمات(space) نمایان می شود.

برای وارد کردن کاراکتر های خاص می توانید از سربرگ insert گزینه symbol را انتخاب کرده و گزینه more symbols را کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود، تب دوم special characters نام دارد و با انتخاب هر مورد و سپس کلیک دکمه insert می توانید کاراکتر دلخواه خود را در محل مکان نما درج کنید.

درج کاراکتر ها و نمادهای خاص در ورد

تعریف کلید میانبر برای دسترسی به علائم

با استفاده از گزینه Shortcut Key می توانید برای درج کاراکتر خاص دلخواه خود یک کلید میانبر ایجاد کنید. و با استفاه از autocorrect می توانید به برنامه ورد بگویید که با فشردن کدام کلیدهای ترکیبی به شکل خودکار موردی را به مورد دلخواه شما تغییر دهد.
به طور مثال می خواهیم در متن های فارسی که تایپ می کنیم از نیم فاصله استفاده کنیم. نیم فاصله جزو کاراکترهای معمولی نیست، پس کافیست از کاراکتر خاص نیم فاصله استفاده کنیم.
کافیست برای فعال کرن و استفاده از آن مراحل زیر را طی کنیم. ابتدا به بخش insert بروید. در انجا بر روی symbols کلیک کنید و در ادامه بر روی more symbol کلیک کنید. در بخش کاراکتر کد، به دنبال کاراکتری با کد c200 بگردید و سپس روی shortcut key کلیک کنید.
این کاراکتر در پنجره چنین نوشته شده است:  No-Width Optional Break
در این صفحه کلیدهای کنترل + اسپیس را با فشردن همزمان آنها انتخاب کنید و بر روی assign کلبک کنید. اکنون کار تمام است، حالا برای ایجاد نیم فاصله در تایپ کلمات هر وقت که لازم شد می توانید از میانبر کنترل + اسپیس استفاده کنید.

اصول کار با کاراکترهای ویژه

همانطور که مشاهده کردید در دو بخش قبل به تفضبل به نحوه کار با کاراکترهای ویزه پرداختیم، کاراکتر های ویژه در word همچون نوشته های معمولی قابل ویرایش، تغییر رنگ و اندازه با استفاده از ابزارهای موجود در نوار قالب بندی متن می باشند. و اصول کار با آنها تفاوت چندانی با کاراکتر های معمولی ندارد.

بجز نیم فاصله که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم، برخی دیگر از انواع فاصله ها میان کلمات هستند که می توانند خیلی برای حروف چینی و تایپ حرفه ای مفید واقع شوند. به طور مثال:

گاهی به هر دلیل می خواهیم بین دو کلمه فاصله باشد، اما هر دو در یک خط و کنار هم قرار بگیرند، نه این که نیمی از عبارت ما در یک خط و نیمی در خط بعدی قرار گیرد. مثلا تایپ کرده ایم «پیامبر اکرم (ص)» و دیده ایم که علامت اختصاری (ص) در خط بعد واقع شده است. برای این منظور بین دو کلمه به جای space دکمه های Ctrl+Shift+Space را همزمان فشار می دهیم.

گاهی مواقع نیز می خواهیم بین دو کلمه فاصله بگذاریم. خیلی از افراد به جای درج خط فاصله از علامت منها (-) استفاده می کنند، که بالای خط واقع می شود. درست آن است که با فشردن همزمان دکمه های شیفت و «ت» ، کاراکتر خط فاصله را درست حروف چینی کنیم.

به طور کلی در همان صفحه Special Characters ، برخی از کاراکترهای دیگر هم هست که اگر با آنها آشنا شوید، گاهی مفید خواهد بود. برای آشنایی با آنها کافیست که هر کدام از آنها را یکبار امتحان کنید تا موارد پرکاربرد برای خود را شناسایی کنید.

 

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :