کلمه FOREX از دو کلمه Foreign Exchange گرفته شده است و در واقع بزرگترین بازار مالي دنيا به حساب مي آيد. همچنین FX اختصار دیگري است که برای این بازار به کار مي رود. برخلاف بازارهای دیگر این بازار بصورت ۲۴ ساعته فعالیت دارد، گردش مالي جالب توجه این بازار روزانه به ۵/۱ تریلیون دلار می رسد. این گردش مالي عظیم بیشتر از مجموع گردش هاي مالي روزانه بورس هاي سهام معتبر دنیاست که این مسأله باعث به وجود آمدن بازاري روان (liquid) و مطلوب براي انجام معاملات مي شود. در این بازار معامله (trade) توسط بانک ها، کارگزاران، دلالان، موسسات مالي و اشخاص حقيقي صورت می گیرد. تريدها از طریق خط تلفن و البته به صورت روز افزوني به وسیله اینترنت انجام مي شود.
جالب است بدانید که تنها چند سالي است که سرمایه گذاران کوچک به این بازار دسترسی پیدا کرده اند؛ در گذشته به خاطر نیاز به سرمایه های کلان در این بازار اشخاص حقيقي كمتر وارد این بازار مي شدند؛ اما امروزه به لطف اینترنت و البته رقابت هاي جهاني امکان دسترسي براي سرمايه گذاران خرد به وجود آمده است. فارکس بازار بین بانکی (InterBank) هم نامیده می شود. امروزه بازار به درجه ای رسیده که کلمه بین بانکی به هر شخص یا موسسه مالی که آماده خرید یا فروش ارز باشد، اطلاق مي شود. فرضا یک آژانس مسافرتي که مي خواهد يورو را با دلار عوض کند.
سوالي که معمولا مطرح مي شود این است که چرا ارزها باید خرید و فروش شوند؟ پاسخ این سوال در روابط بين المللي نهفته است؛ سیاست گذاري دولت ها و بانک هاي مرکزي مي تواند نقش مهمي در بازار فارکس بازي کند؛ بانک هاي مركزي مي توانند میزان عرضه پول را در جهت پایداري سیستم مالي کشور کنترل کنند .
امروزه بسیاری از شرکتها کالاهایشان را به کشورهاي مختلف دنیا صادر مي کنند. دریافت ها و پرداخت ها بر مبناي ارزهاي مختلفي صورت مي گيرد. همچنین سرمایه گذاري هاي خارجي در یک کشور به تبدیل پول نیاز دارد و مثال ساده تر آن، مسافرت یک توریست است که در سفر به ارزهاي گوناگوني نیاز پیدا مي کند و در این میان، سرمایه گذاران و بورس بازان هم با دیدگاه هاي خودشان وارد گود مي شوند تا سود ببرند.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :