زمانی که شما تصمیم به تعویض یک ارز با ارز دیگر مي گیرید، معمولا دو ارز ارزش یکساني ندارند. فرضا شما براي خرید ۱ دلار باید حدود ۱۰,۰۰۰ تومان پرداخت کنید. پس نرخ دلار به تومان برابر ۱۰ هزار مي شود؛ به همین ترتیب براي ارزهای دیگر هم یک نرخ مقایسه اي یا در اصطلاح، نرخ برابري داریم. یک سري از ارزها هستند که بیشتر از بقیه معامله مي شوند و به ارزهاي اصلي معروف هستند.

USD دلار آمریکا، EUR یورو پول مشترک اتحادیه اروپا، GBP پوند انگلیس یا پوند استرلینگ، JPY ین ژاپن، CHF فرانک سوئیس، CAD دلار کانادا، AUD دلار استرالیا
حالا زمانی که شما این عبارت را می بینید: EUR/USD=1.5001 به این مفهوم است که ارزش یک یورو ۱٫۵۰۰۱ برابر یک دلار است، یا برای یک یورو شما باید ۱٫۵۰۰۱ دلار پرداخت کنید، در ابتدا کار کردن با این مفاهیم در عین سادگی کمی گیج کننده باشد، اما نگران نباشید با کمی تمرین این مساله رفع خواهد شد، به هر حال این نسبت ها برای تمام ارزها وجود دارند و تا چهار رقم محاسبه می شوند.
یک استثنا در این میان ین ژاپن است که تا دو رقم محاسبه می شود، مثلا: USD/JPY=100.32 به این مفهوم که برای خرید یک دلار باید ۱۰۰٫۳۲ ین بپردازید. به ارزی که اول ذکر می شود ارز پایه می گویند و به یک نسبت مثل EUR/USD یک جفت ارز یا Pair می گویند. در بازار جفت های خاصی معمول هستند:

EUR/USD
GBP/USD
USD/JPY
USD/CHF
USD/CAD
USD/AUD

و برعکس این جفت ها مشاهده نمی شود، مثلا در بازار USD/EUR را مشاهده نمی کنید. برای اینکه راحتر باشید، از این به بعد هر جفت ارز را به صورت یک شی واحد یا یک کالا در نظر بگیرید، که قیمت آن بالا و پایین می رود و شما سعی دارید تا در فرصت های مناسب با خرید و فروش آن سود کسب کنید.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :