به صورت سنتی از همان اوایل کوچکترین واحد معامله در فارکس یک لات (Lot) نامیده می شده است، مقدار استاندارد یک لات برابر ۱۰۰۰۰۰ دلار آمریکا است، در سال های اخیر مینی لات هم معرفی شده است که مقدار آن برابر ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا است و حتی ممکن است در سال های آینده کمتر شود.

خب حالا می خواهیم وارد بازی شویم یک معامله فرضی را در نظر بگیرید که در آن ما قصد داریم یک لات(۱۰۰۰۰۰ دلار) EUR/USD بخریم، قیمت جاری برای فروش به شما یا همان Ask برابر ۱٫۵۰۰۱، حال با افزایش هر پیپ یا ۰٫۰۰۰۱ ==>  ۱۰= ۰٫۰۰۰۱*۱۰۰۰۰۰

یعنی افزایش یک پیپ، ۱۰ دلار به دارایی ما می افزاید اما یک نکته را در نظر داشته باشید که اگر شما بخواهید در همان لحظه ای که خرید کرده اید، ارز خود را بفروشید نزدیک به ۵۰ دلار ضرر می کنید! چون قیمتی که از شما خرید می گردد(Bid) نزدیک به ۵ پیپ با فروش تفاوت دارد، پس برای اینکه سود کنیم باید قیمت، حداقل ۱+۵ پیپ بالا برود، به طور مثال اگر قیمت خرید از شما (Ask) به ۱٫۵۰۲۱ برسد ۲۰۰ دلار به موجودی شما افزوده شده است.

سوالی که در ذهن همه نقش می بندد این است که ۱۰۰۰۰۰ هزار دلار پول کمی نیست، خب البته که کم نیست، پس لازم است با مفهوم جدیدی به نام حساب مارجین (Margin Account) آشنا شویم، این مفهوم یک حساب اعتباری است که شما تنها با آن معامله ی کنید و حق برداشت از آن را ندارید این حساب چند برابر موجودی اولیه به شما اعتبار می دهد که این به شرایط کارگزار بستگی دارد، معمولا از ۲۰ الی ۴۰۰ برابر متغییر است، در گذشته پیدا کردن کارگزاری که ۱۰۰ برابر اعتبار بدهد کار سختی بود، اما امروزه این نسبت معمول است. حال اگر شما در حسابتان ۱۰۰۰ دلار داشته باشید، فرمانروای ۱۰۰۰۰۰ دلار هستید، اما یادتان باشد فقط فرمانروا نه مالک، مارجین درواقع مانند یک  اهرم عمل می کند به همین خاطر در اصطلاح به این ارزش افزوده Leverage گفته می شود و منظور از عبارت ۱:۱۰۰ Leverage اعتبار ۱۰۰ برابر سرمایه اولیه می باشد. در حساب های استاندارد فارکس حداقل معامله ۱۰۰۰۰۰ دلار که با اعتبار ۱:۱۰۰ عبارت است از ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری شما میباشد، در حساب های جدیدی به نام مینی فارکس حداقل معامله ۰٫۰۱ لات یا ۱۰۰۰۰ دلار که با اعتبار ۱:۱۰۰ برابر با ۱۰۰ دلار سرمایه گذاری می باشد.

حال بپردازیم به مقدار نوسان روزانه ارزهای مختلف، در طول یک روز قیمت یک ارز بارها و بارها نوسان می کند و یک معامله گر خوب می داند که چگونه از این نوسانات استفاده کند، اگر بتوان در هر روز ۲۰ پیپ سود کرد، حساب کنید بر حسب دلار چقدر خواهد شد!

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :