فرض کنید در یک روز خوب، با دوربین عکاسی به طبیعت رفته و با دیدن مناظر زیبا قصد عکاسی از طبیعت را دارید، ولی به یکباره با ارور Full در صفحه دوربین تان مواجه می شوید! چه حس بدی! حافظه گوشی تان پر است، وقتی چنین اتفاقی میفته اعصابتون بهم نمی ریزه؟
شما یک فرصت بسیار عالی برای گرفتن تصویری بسیار جذاب دارید، که در این لحظه مموزی کارت شما پر می شود. امروز در مورد کارت های SD صحبت می کنیم و نحوه پیدا کردن مناسب ترین آنها را شرح خواهم داد.

با پیشرفت فناوری دوربین‌ها، و با توجه به جایگزین شدن سریع قابلیت فیلم‌برداری ۴K به جای فیلم‌برداری Full HD (و توجه به امکان فراهم شدن هرچه سریع‌تر قابلیت فیلم‌برداری ۸K در آینده‌ای نزدیک) محل ذخیره سازی اطلاعات نیز باید هرچه سریع‌تر خود را به خواسته‌های فناوری‌های جدید برسانند.
کارت‌های حافظه نه تنها نیاز دارند که به طور فزاینده‌ای ظرفیت‌های بالایی را عرضه کنند، بلکه همچنین نیاز به ارائه عملکردی دارند که به آن‌ها اجازه‌ی هماهنگی با تمامی گیگابایت‌های داده را بدهد. کارت‌های حافظه همچنین نیاز دارند تا توانایی ثبت سریع تصاویر پشت سرهم، که بطور انحصاری در آخرین نسل از دوربین‌های حرفه‌ای چنین امکانی فراهم شده است، را داشته باشند.

SD چیست؟

sd، مخفف و خلاصه Secure Digital یا دیجیتال امن می باشد. sdها هم اکنون به فضای ذخیره سازی استاندارد تلفن های همراه تبدیل شده اند.

انواع مختلف کارت های SD

سه نوع از مهمترین کارت های sd عبارتند از:

  • SD
  • Mini SD
  • MicroSD

تفاوت اصلی این کارت ها در اندازه و سازگاری آنهاست، از نظر ذخیره سازی، کارت های استاندارد SD تا ۲ گیگابایت را ذخیره می کنند. کارت های با ظرفیت بالا یا به عبارتی HC از ۲ تا ۳۲ گیگابایت ظرفیت دارند و کارت های با ظرفیت بسیار بالا یا به عبارتی دیگر کارتهای XC از ۳۲ گیگابایت تا ۲ ترابایت ظرفیت دارند.
از نظر سرعت، اولین مورد برای فهمیدن اینکه چه سرعتی را برای کارت SD بگیرید، این است که باید درباره انواع استانداردهای کلاس سرعت بدانید. استانداردهای کلاس سرعت به سه بخش مهم تقسیم می شوند:

  • کلاس سرعت
  • کلاس سرعت UHS
  • کلاس سرعت ویدیو

برای کلاس سرعت، کلاس های C6 ، C4 ،C2 و C10 را داریم، برای UHS یا به عبارتی Ultra High Speed (سرعت بسیار بالا) U1 و U3 وجود دارند و در آخر برای کلاس ویدیو یا به عبارت دیگر کلاس V مقادیر V60 ، V30 ، V10 ، V6 و V90 وجود دارند. دلیل اینکه این سرعت ها خیلی پایین به نظر می آیند این است که این سرعت، به مینیموم سرعت هر کلاس اشاره می کند نه ماکزیمم سرعت آنها، پس اساسا این سرعت ها بیشتر از همه به عنوان شاخص مقدار سرعت یک کارت هستند به این معنی که هر چه کلاس سرعت بالاتر باشد، کارت SD شما سریعتر خواهد بود، علاوه بر آن چیز دیگزی نیز وجود دارد که به آن کلاس کارایی کاربرد گفته می شود، که مقادیر آستانه مشخصی را برای سرعت های خواندن و نوشتن قرار می دهد.

چه نوع کارت SD را باید تهیه کنیم

فهمیدن اینکه چه کارتی مناسب ترین گزینه برای دستگاه شما است، بسته به نوع کاربرد شما از کارت نیز دارد به این صورت می توانید سرعت و ظرفیت مورد نیاز تان را مشخص کنید.
به عنوان مثال اگر از دوربین دیجیتال یا موبایل هوشمند استفاده می کنید، حداقل باید از کلاس سرعت C10 و کلاس کاربرد A1 استفاده کنید. در صورتی که شما یوتیوبر یا تولید کننده محتوی ویدیویی هسیتد، و دستگاه هایتان را به خوبی می شناسید باید به فکر ارتقاء باشید، البته چندین پله ارتقاء و کارت V30 را انتخاب کنید، این کارت ها برای فیلم گرفتن با هلی شات ها و دوربین های معمولی مناسب هستند، چون با این دوربین ها با رزولیشن بسیار بالا فیلم برداری نمی کنید، اما اگر از ابزار های پیشرفته تر استفاده می کنید، برای مثال فیلم های حرفه ای با رزولیشن ۴K می گیرید، حتتما باید از بالاترین سطح کارت استفاده کنید. (مثلا UHS2 یا V90) چون فایل های ویدیویی ۴K بسیار حجیم تر از فایل های ویدیویی با رزولیشن پایین تر هستند. با کارت های سریعتر هیچ نگرانی بابت صبر کردن برای بارگذاری فایل هایتان نخواهید داشت. البته امروزه با برخی تلفن های هوشمند مخصوص بازی میتوانید ویدیوهای ۴K نیز ثبت کنید، برای این کار باید کارت های A2 را برای رسیدن به بالاترین سرعت خواندن و نوشتن تهیه کنید.

خب علاوه بر سرعت، چه فاکتورهایی را قبل از خرید کارت های SD باید در نظر بگیرید؟

اولین گزینه “ظرفیت” است، از آنجایی که رزولیشن تلفن های هوشمند و دوربین های DSLR بالاتر می رود، فایل های ویدیویی نیز بزرگتر می شوند، همین موضوع برای دستگاه های کوچک مخصوص بازی نیز صادق است چون ظرفیت بازی ها بسیار بالاتر از کذشته شده اند، همچنین همانطور که محتوی ویدیویی محبوب و محبوبتر می شوند، خصوصا ویدیو های ۴K ، باید حداقل ۶۴ گیگ فضای ذخیره سازی داشته باشید، که بسیار کافی است. فقط توجه نمایید که از این مقدار کمتر نگیرید.
مورد بعدی “دوام” است. اگر ویدیوهایی را برای پروژه طولانی مدت و یا برای کانال یوتیوبی تهیه می کنید، شاید به این فکر کنید که آیا کارت sd شما خراب خواهد شد؟ پس تکلیف فایل هاتون چی میشه؟ به همین دلیل چیزی به نام “کارت های SD با دوام بالا” وجود دارد. این نوع کارت در محیط های سخت فیلم برداری تست شده اند، بنابراین گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است، که به صورت مداوم در محیط های بیرونی فیلم برداری می کنند، این کارت ها می توانند بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ساعت قیلم HD ذخیره کنند، که هیچ تاثیری روی کیفیت فایل نمی گذارند، بنابراین این کارت ها بسیار با دوام هستند، که علاوه بر آن کارایی بالایی را ارایه می دهند.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :