Margin Account یا همان حساب مارجین تضمین برای اعتباری است که کارگزار به مشتری می دهد، فرض کنیم یک حساب ۵۰۰۰ دلاری داریم با اعتبار ۱:۱۰۰ یعنی ما میتوانیم با ۵۰۰ هزار دلار معامله کنیم، اگر یک لات (۱۰۰۰۰۰) از این اعتبار را وارد معامله کنیم یعنی با ۱۰۰۰ دلار از پول اولیه به معامله پرداخته ایم. Margin Available یا مانده حساب ۴۰۰۰ دلار است، اگر معامله ما بیشتر از ۴۰۰۰ دلار ضرر کند اصطلاحا Call Margin شده ایم یعنی اعتبار ما به پایان رسیده است، در این مورد برخی از بروکرها وقتی ضرر شما به حد مشخصی برسد مثلا ۳۵۰۰ به شما اطلاع می دهد که باید حساب خود را شارژ کنید، برخی ذیگر بطور اتوماتیک تا ضرر به ۴۰۰۰ رسید معامله را می بندند و مانده حساب شما ۱۰۰۰ دلار می شود، چون ضرر از Margin Available یا مانده حساب کم شده است.

مواردی که قبل از بستن قرارداد باید به آن توجه کرد، روش Call Margin شدن است و اینکه برخی بروکرها در روزهای پایانی هفته در ازای خرید یک لات مقدار بیشتری از مانده حساب کم می کنند(البته این پول در تملک شماست).
در مثال بالا وقتی شرایط عادی است معامله یک لات، ۱۰۰۰ دلار از حساب اصلی کم می کند، یعنی ۱% از یک لات، اما در پایان هفته ۲۰۰۰ دلار کم می شود، یعنی ۲%، و باقیمانده حساب ۳۰۰۰ می شود، این حساب بستگی به کارگزار دارد، که در برخی موراد ۵% هم مشاهده شده است. این مساله برای بالا بردن ضریب امنیت برای حساب شما اعمال می شود، چون طبق بررسی های آماری دو روز پایانی هفته روزهای پر نوسان و غیر قابل پیش بینی هستند، به هر حال اینها از قوانین کارگزاری است که شما با او کار می کنید و لازم است از انها با خبر باشبد، یادتان باشد که Margin Account مانند یک شمشیر دو لبه بسیار تیز عمل می کند.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :