به طور کلی هر برنامه رایانه ای که بتوان با آن متن و تصویر و فیلم و مانند آن را بر روی پرده نمایش داد را پاورپوینت یا پرده نگار می گویند.
پاورپوینت توسعه یافته برای سیستم عامل های ویندوز و Mac OS می باشد. از مزیتها و برتری های این نرم افزار به دیگر نرم افزارهای Microsoft Office ، ابزار اصلاح خودکار غلط های املایی میباشد.

PowerPoint در ابتدا توسط شرکت Fvrsavt و با نام اولیه Przntr و برای سیستم عامل مکینتاش در سال ۱۹۸۷ طراحی شد. در آگوست همان سال، شرکت مایکروسافت ،شرکت Fvrsavt را با قیمت ۱۴ میلیون دلار خریداری کرد و به این ترتیب پاورپوینت تبدیل به بخش گرافیکی مایکروسافت شد.

این نرم افزار به طور رسمی از سال ۱۹۹۰ و مصادف با تاریخ انتشار ۳٫۰ Windows انتشار یافت و تاکنون نسخه های فراوانی از آن برای سیستم عاملهای Windows و Macintosh منتشر شده است که جدیدترین آنها نسخه ۲۰۱۶ است که همراه با بسته نرم افزاری OFFICE ارائه شده است.

PowerPoint نرم افزاری است که هم اکنون ۹۵ درصد سهم نرم افزارهای ارائه کنفرانس در بازار جهانی را داراست؛ همچنین قابل توجه است که بیش از یک میلیارد نسخه از آن بر روی رایانه های جهان نصب شده و تخمین زده میشود که در جهان در هر ثانیه ۳۵۰ بار مورد استفاده قرار میگیرد.

۲۰۱۶ PowerPoint در مقایسه با ۲۰۱۶ Word از تغییرات بیشتری برخوردار بوده و ویژگی های قدرتمندی در زمینه بهینه سازی کارها و ساخت اسلایدها ارائه کرده است. اکنون کاربران این توانایی را دارند تا اسلایدها را با انعطاف پذیری بهتری طراحی کنند. برخی از این قابلیت به صورت مروری در ادامه مطالب آورده شده است و به صورت عملی در طول کتاب به طور کامل بررسی شده است.

قابلیت … Tell me what

در ۲۰۱۶ PowerPoint ،کادر متنی Tell me what do you want to do هم برای مخاطبان حرفه ای و هم برای تازه کاران در نظر گرفته شده است. این کادر متنی را میتوانید در نوار Ribbon برنامه مشاهده کنید.
این قابلیت جدید روشی سریع و آسان برای دریافت راهنمایی در هر فرآیند یا قابلیت است. تنها کافی است نشانگر را روی آیکن لامپ روشن بگذارید یا روی گزینه Tell me what do you want to do کلیک کرده و سؤال مورد نظرتان را تایپ نمایید. به عنوان مثال، Add Animation (اضافه کردن انیمیشن) را اضافه کنید تا چند گزینه مرتبط با  کلمه ای که وارد کرده اید برایتان فهرست شود. یکی از گزینه ها را انتخاب کنید تا زیر منوهای قابلیت ها، گزینه های اضافه، دستورالعمل ها یا سایر زیر منوها ظاهر شوند. در مورد این مثال، زیر منوی انیمیشن ظاهر می شود که چند جلوه گوناگون را نمایش میدهد. در میان این فهرست بگردید، یا یکی از زیر منوهای More Effects (جلوه های بیشتر) را انتخاب کنید تا گزینه های بیشتری را مشاهده کنید.

تالیف مشارکتی

اکنون میتوانید برنامه ها یا پروژه ها را در میان حافظه ابری به اشتراک بگذارید. روی منوی روبان روی گزینه Share کلیک کنید تا کنفرانسی که قرار است ارائه دهید را روی SharePoint یا OneDrive ذخیره نمایید. سپس پانل Share از شما میخواهد تا افراد مورد نظر خود را دعوت کنید تا پروژه های خود را با آنان به اشتراک بگذارید. برای دسترسی به کتاب آدرس Outlook ، روی آیکن کتاب کوچک واقع در سمت راست بخش Invite People کلیک کنید. زمانی که این گزینه انتخاب شد، روی بخش تاییدیه ها در زیر گزینه Invite People کلیک کنید تا به شرکایتان اجازه دسترسی به اسناد و مدارک را بدهید، و در صورت تمایل بتوانند وارد پیام شوند. در نهایت روی گزینه Share کلیک کنید.

بنابراین PowerPoint ،ایمیلی برای همکارانتان ارسال میکند و از آنان دعوت میکند تا ارائه شما را مشاهده یا ویرایش کنند. همچنین میتوانید یک نسخه کپی شده یا PDF ارائه خود را به صورت ایمیل پیوست نمایید.

شش نوع چارت جدید

نمایش بصری صحیح یکی از مؤثرترین راهکارها برای تجزیه و تحلیل مفید داده ها به شمار میروند. در ۲۰۱۶ PowerPoint ،شرکت مایکروسافت نزدیک به شش چارت جدید را همراه با گزینه های قالب بندی قدرتمندی که بیشتر کاربران آفیس با نحوه کار آنها آشنایی دارند، اضافه کرده است. چارت های جدید به کاربران این توانایی را میدهند تا نمایش بصری داده های رایجی همچون داده های مالی یا اطلاعات سلسله مراتبی یا آشکارسازی خصوصیات آماری خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. زمانی که به زبانه Insert و گروه Chart بروید، پنج گزینه جدید را مشاهده خواهید کرد. این گزینه ها برای تجسم سازی داده ها مورد استفاده قرار میگیرند.
این چارتهای جدید عبارتند از : Box and Whisker , Treemap , Sunburst , Histogram , Waterfall .

قابلیت تمرکز بیشتر روی کار

پانل Insights با توجه به اینکه به شیوه بهینه سازی شده ای از بینگ استفاده میکند، نسبت به یک محاوره ساده کمک بیشتری به کاربر ارائه میکند. زمانی که لغت یا عبارتی را انتخاب و گزینه Smart Lookup را انتخاب میکنید، این پانل به طور خودکار پنجره تعریف اصطلاحات را که برگرفته از مقالات ویکی و جستجوی وب است، نشان میدهد. البته این ویژگی به صورت دستی نیز در اختیار کاربر قرار دارد. البته برای آنکه به طور مستقیم به این ویژگی دسترسی داشته باشید، باید به زبانه Review بروید و گزینه Smart Lookup را انتخاب کنید.

قابلیت Ink Equations

نوشتن معادالت ریاضی رایج در نرم افزار PowerPoint کار ساده ای است، اما زمانی که صحبت از نوشتن معادلات پیچیده در میان باشد، اوضاع کمی متفاوت میشود. مایکروسافت این مشکل را با ارائه یک راه حل جامع در نرم افزار Office برطرف ساخته است، به طوری که کاربران با استفاده از یک ویژگی استاندارد توانایی نوشتن دستی معادلات ریاضی را دارند. این ویژگی جدید در زبانه Insert و گروه Equations قرار دارد. امکانات قرار گرفته در پنجره Euqations به کاربران اجازه میدهد تا معادلات ریاضی را به ساده ترین شکل ممکن نگارش کنند. همچنین، در صورتی که اشتباهی در نوشتن معادلات رخ دهد، ابزارهای ویرایشی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

قابلیت تصویر برداری از صفحه نمایش

از این پس، این توانایی را دارید تا از صفحه نمایش فیلم بگیرید و آن را با چند کلیک ساده در اسلایدهای نرم افزار ۲۰۱۶ PowerPoint وارد کنید. تنها کافی است محتوایی را که برای ضبط به آن نیاز دارید، انتخاب کنید. برای این منظور، به زبانه Insert بروید و گزینه Screen Recording را انتخاب کنید. صفحه نمایش در وضعیت آماده سازی برای ضبط قرار میگیرد. در این حالت، محدوده ای را که در نظر دارید از آن تصویربرداری کنید، با ماوس مشخص و با استفاده از جعبه ابزار ارائه شده تصویربرداری را آغاز کنید.

درست همانند نرم افزار Snagit ،فرآیند تصویربرداری به سادگی انجام میشود. اگر در مدت زمان تصویربرداری نیازمند مکث هستید، گزینه Pause در اختیارتان قرار دارد. در نهایت، زمانی که تصویربرداری به پایان رسید، با کلیک روی دکمه Stop فرآیند ضبط به اتمام میرسد و محتوای ضبط شده به طور خودکار در اسلاید PowerPoint اضافه میشود.

افزوده شدن این گزینه به نرم افزار PowerPoint باعث میشود تا بخش قابل توجهی از فرآیندهای تصویربرداری ساده تر از گذشته انجام شود. به ویژه آن که کاربران دیگر نیازی به استفاده از نرم افزار جانبی نخواهند داشت.

وضوح بهتر تصویر

در حال حاضر، اگر تصمیم بگیرید با همکاران خود روی یک ارائه به صورت مشترک کار کنید و تداخلی بین تغییرات به وجود آید و شما تغییری را اعمال کنید و دیگران تغییر دیگری را اعمال کنند، لازم است تا اسلاید شوها را یک به یک برای به روزسانی های صورت گرفته و تغییرات احتمالی مورد بررسی قرار دهید. اما از این پس این توانایی را دارید به صورت بصری تغییرات را مشاهده و آنها را ردیابی کنید.

Theme (تم) سفید، رنگی و خاکستری تیره

OFFICE برای نرم افزار PowerPoint جدید سه Theme را در اختیار کاربران قرار داده است؛ رنگی، خاکستری تیره و سفید. برای دسترسی به این تم ها به زبانه File بروید، گزینه Account را انتخاب و از منوی کشویی گزینه Theme Office را انتخاب کنید.

تفکیک پذیری بهتر

شاید تفکیک پذیری بالا یکی از بهترین ویژگی های عرضه شده در نرم افزار ۲۰۱۶ PowerPoint باشد. از این پس، خروجی ارائه های PowerPoint در تفکیک پذیری ۱۰۸۰×۱۹۲۰ پیکسل قابل ذخیره سازی هستند. این تفکیک پذیری بالا به ویژه در صفحه نمایش های بزرگ کارکرد مفید خود را نشان میدهد.

قابلیت انتقال Morph

اختلافات جزئی انتقال بین اسلایدها میتواند به معنی تفاوت بین ارائه جالب و جذاب و مخاطبین خسته و خواب آلود باشد. این قابلیت انتقال Morph جدید باعث میشود. ابزارها و گزینه ها در حین پنهان شدن در داخل یا بیرون چارچوب متحرک نشان داده شوند. اسلایدها باید یک یا چند ابزار مشترک داشته باشند تا این قابلیت کار کند. آسانترین روش برای تنظیم انتقال Morph این است که همه ابزارها را روی اولین اسالید ایجاد کنید، سپس آن اسلاید را به هر تعداد که لازم است کپی کنید. سپس به ابزارهای دیگر بروید، بعضی از آنها را حذف یا آنها را مرتب کنید تا از یک اسلاید به اسلاید بعدی ظاهر شود.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :