همان طور که ملاحظه کردید در تنظیمات فونت نیاز بود قسمتی که خواهان اعمال تغییر بر روی آن هستید را به حالت انتخاب در بیاورید اما در تنظیمات پاراگراف این گونه نیست و تنها لازم است تا میله چشمک زن در قسمتی از پاراگراف قرار بگیرد.

ابزار های بخش Paragraph

نخستین گزینه های این بخش که مورد استفاده قرار می گیرد ابزارهای تراز بندی می باشد که عبارتند از:

Align Text Left : موجب چپ چین شدن خطوط میگردد.
Center : موجب وسط چین شدن خطوط میگردد.
Align Text Right : موجب راست چین شدن خطوط میگردد.
ابزارهای Justify که برای ترازبندی در دو طرف خطوط به کار میروند.
از ابزارهای Decrease Indent و Increase Indent برای ایجاد تورفتگی پاراگراف استفاده میشود که در زبان فارسی بیشتر برای بیان نقل قول کاربرد دارد.
اما برای ایجاد تورفتگی در خط اول پاراگراف با باز کردن کادر پاراگراف (آیکون کوچک فلش در این بخش) در سربرگ نخست در بخش Indentation در زبانه Special با انتخاب گزینه First Line میتوانید تورفتگی را اعمال نمایید.

تنظیمات پنجره Paragraph

کاربرد دو ابزار Left-To-Right و Right-To-Left ، بسیار با اهمیت و در این بخش، این است که از گزینه اول برای تایپ فارسی و از گزینه دوم برای تایپ لاتین استفاده میشود و در موقع تایپ فعال بودن این گزینه ها برای درج صحیح جملات الزامی است.
با استفاده از گزینه (Bullets) میتوان خطوط نوشته شده را به صورت یک لیست با نماد گرافیکی مشخص تنظیم کرد.

بخش Bullets

در تصویر بالا انواع Bullets را میبینید. می توانید با توجه به نیاز خود یکی از موارد را انتخاب کنید. با کلیک بر روی گزینه Bullets and Numbering پنجرهای مانند شکل زیر باز می شود:

تنظیمات بیشتری از پنجره Bullets and Numbering

در پنجره Bullets and Numbering می توانید تصویر، Font و اندازه جدیدی را برای طرح های خود انتخاب کنید. برای شماره گذاری یک مجموعه یا یک لیست، از ابزار Numbering میتوانید استفاده کنید.

گزینه های مختلف ابزار Numbering

یکی دیگر از گزینه های بخش پاراگراف مربوط به فاصله بین خطوط میباشد. پس برای تعیین فاصله دلخواه خود در بخش پاراگراف روی گزینه Line Spacing کلیک کرده و یکی از موارد دلخواه را برگزینید و اگر مایل به تنظیمات پیشرفته هستید به بخش Line Spacing Options بروید اکنون در بخش Spacing در دو کادر Before و After میتوانید فاصله قبل و بعد از پاراگراف را تعیین نمایید. اما شما با قرار دادن زبانه Line Spacing بر روی گزینه Exactly این بار میتوانید فاصله بین خطوط را خود به صورت دستی وارد نمایید.

تنظیمات بخش Paragraph

با استفاده از گزینه Text Direction میتوان موقعیت قرارگیری متن در اسلاید را با زاویه دلخواه مشخص کرد. به طور مثال در تصویر زیر، عبارت «مهندسی نرم افزار» با ۹۰ درجه چرخش در سمت راست اسلاید نوشته شده است.

گزینه های بخش Text Direction

با استفاده از ابزارها و امکانات گزینه Align Text میتوان متن نوشته شده را به سمت راست، وسط و یا سمت چپ اسلاید انتقال داد.

گزینه های بخش Align Text

برای تقسیم بندی اسلاید میتوانید از گزینه Layout در بخش Slides استفاده کنید. اما گاهی نیاز است که در یک اسلاید ، متن را در دو، سه و یا چند ستون درج کرد. برای این کار از گزینه Columns که در تصویر زیر نشان داده شده استفاده کنید.

گزینه های بخش Columns

ابزار Convert to Smart Art ، جعبه متن و یا هر قسمتی را که متن در آن وارد کرده اید به حالت گرافیکی و اشکال هنری تبدیل میکند.

گزینههای مختلف ابزار Convert to Smart Art

تاثیر گزینه Pyramid List را بر روی واژه مهندسی نرم افزار در تصویر زیر ، میتوانید مشاهده کنید.

تاثیر گزینه Pyramid List

زمانی که یکی از گزینه های ابزار Art Smart to Convert را بر روی متن اعمال میکنید پانل Design مطابق تصویر زیر ظاهر میشود که میتوانید اعمال گرافیکی بیشتری را روی شکل انجام دهید.

پنجره Design

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :