در عکاسی دیجیتال، گاهی صورت افراد در عکس به طور نامطلوبی شارپ (واضح) می شود. در این عکسها تمام عیب های صورت به شکل واضحی دیده می شوند که شاید به صورت معمول و با چشم این معایب دیده نشوند! حال در این آموزش به شما یاد خواهیم داد تا چطور با استفاده از فوتوشاپ کمی صورت را لطیف تر کنیم.

۱) کمی از وضوح تصویر کم کنید

عکسی که می خواهید بر روی آن کار کنید را باز کنید. برای روتوش چهره قبل از هر چیز باید از لایه Background یک کپی بگیرید. این کار را می توانید به راحتی و با فشردن دکمه Ctrl+J (وقتی که لایه Background انتخاب است) انجام دهید. حال باید کمی از وضوح تصویر کم کنید، وضوح تصویر در عکسهای دیجیتالی بسیار بالاست؛ این کار را می توانید با استفاده از فیلتر Blur انجام دهید. به قسمت Filter -> Blur -> Surface Blur بروید. نوار Threshold در این فیلتر دارای دو مزیت است:

  • شما می توانید با استفاده از آن هاله های ترسناکی که فیلتر Blur در عکس به وجود می آورد را از بین ببرید
  • استفاده از این نوار به شما این امکان را می دهد تا به راحتی قسمتی که می خواهید را Blur (ماتی) دهید و در عین حال لبه هایی واضح داشته باشید.

آموزش روتوش صورت با فوتوشاپ

۲) تنظیم Radius

نکته مهمی که در استفاده از Surface Blur وجود دارد تنظیم Radius و Threshold به میزانی مناسب و ایده آل است. Radius نشان گر میزان تأثیر فیلتر بر روی پیکسل های محل انتخاب شده برای اعمال فیلتر است. مقداری که باید برای Radius تنظیم کنید باید طوری باشد که صورت سوژه را به مانند صورتی که کرم زده لطیف کند. با نوار Radius آنقدر بازی کنید تا به نتیجه مطلوب و ایده آل برسید. در قسمتی که در پنجره فیلتر قسمتی از عکس را نشان می دهد بر روی صورت زوم کنید تا بتوانید تغییراتی که در صورت رخ می دهد را بهتر ببینید.

۳) با استفاده از Threshold لطافت عکس را بالا ببرید

حال که با استفاده از Radius عکس را تا حد قابل قبولی لطیف کردید باید با استفاده از Threshold کیفیت این فیلتر را بالا ببرید. آنقدر مقدار Threshold را بالا ببرید تا هاله های نا خوشایندی را بتوانید در اطراف سوژه مشاهده کنید. سپس نوار آن را تا آن مقداری پایین بیاورید تا این هاله ها از بین برود. اما حواستان باشد، اگر مقدار Threshold را بیش از حد کم کنید تمام تلاشی که کرده بودید تا با استفاده از Radius به پوست لطافت دهید را از دست خواهید داد. هدف شما در این مرحله باید لطیف کردن صورت، یا تا حدی زیاد لطیف کردن پوست صورت باشد، چرا که بعداً با اعمال مراحلی کمی از این لطافت را کم خواهیم کرد.

روتوش صورت با فوتوشاپ

۴) با ساخت ماسک لک های صورت را کم کنید

حال باید با استفاده از ساختن ماسک کاری کنیم که تنها در قسمتهای که می خواهیم فیلتر Surface Blur اعمال شود. به راحتی و با نگه داشتن Alt و کلیک کردن بر روی شکل ماسک که با عنوان Add Layer Mask در زیر قسمت لایه ها ( مطابق شکل ) وجود دارد می توانید برای لایه انتخابی ماسک بسازید. با این کار لایه ای به رنگ سیاه در کنار لایه انتخابی ساخته می شود که رنگ سیاه آن نشانگر تأثیر نداشتن آن است. کاری که باید بکنید این است که در قسمتهایی از عکس که می خواهید این فیلتر اعمال شود در داخل لایه ماسک رنگ روشن بزنید. در لایه ماسک تنها می توان از طیف رنگی سیاه و سفید استفاده کرد، و هرچه رنگ به تیره نزدیک تر باشد میزان اعمال و دیده شدن لایه کمتر می شود و هرچه رنگ داخل لایه به سفید نزدیک تر می شود میزان رویت تغییرات آن لایه بیشتر می شود. حال قلم مویی را انتخاب کنید که لبه های تیزی نداشته باشد و در قسمتهایی که می خواهید فیلتر دیده شود رنگ سفید بزنید. مقدار Opacity لایه را روی عددی بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بگذارید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که قسمتهایی که می خواهید در آن جزئیات به خوبی دیده شود را نباید در لایه ماسک سفید کنید، قسمتهایی مانند لب ها، ابرو ها و مژه ها جزء قسمت هایی است که نباید از جزئیاتش کاسته شود.

حذف لک و جوش صورت

۵) از بین بردن کامل لک و جوش صورت

به احتمال زیاد فیلتر Surface Blur تمام لک و جوش های صورت را که می خواهید نمی تواند از بین ببرد. لایه بالایی (Layer 1) را انتخاب کرده و دکمه Ctrl + Shit + Alt + E را بزنید. کاری که این دکمه ها می کند این است که قسمتهایی از تصویر که می بینید را به صورت لایه ای جدید در بالای لایه های انتخابی می سازد. حال برای از بین بردن لک و جوش های صورت که به صورتی نامنظم بر روی صورت پخش شده اند که شبیه به خراش و گرد و غبار هستند به سراغ فیلتر مناسب می رویم. به قسمت Filter -> Noise -> Dust & Scratches بروید، مقدار Threshold را بر روی ۰ بگذارید. حال مقدار Radius را آنقدر افزایش دهید تا لک و جوش های صورت از بین برود.

از بین بردن کامل لک و جوش صورت

۶) بافت صورت را طبیعی کنید

هنوز کار ما تمام نشده! حالا شما باید بافت صورت را برگردانید، و اینکار را باید با تغییر دادن نوار Threshold انجام دهید. حواستان باشد تا مقدار آن را زیادی بالا نبرید، که در این صورت معایب صورت دوباره نمایان می شوند. بعد از اینکه کار شما با فیلتر Dust & Scratches تمام می شود. همانطور که برای لایه Layer 1 ماسک ساختید با گرفتن دکمه Alt و کلیک کردن بر روی Add Layer Mask در قسمت پایین لایه ها یک ماسک هم برای این لایه بسازید.

آموزش روتوش عکس

۷) استفاده از قلم مو

تقریباً کارمان تمام شده، این گام آخر است! قلم مو را انتخاب کرده و رنگ خروجی آن را سفید بگذارید. حال بر روی عکس به میزان ۲۰۰% و یا بیشتر زوم کنید و در قسمتهایی از عکس که می خواهید معایب صورت را حذف کنید رنگ سفید بزنید. با زوم کردن بر روی تصویر می توانید معایب صورت را بهتر ببینید و با دقت بیشتری روی صورت کار کنید و آن را لطیف تر کنید. اما یادتان باشد در این امر زیاده روی نکنید، هیچ کس نمی خواهد صورتش شبیه مانکن دیده شود.

استفاده از قلم مو برای روتوش چهره

قبل و بعد از روتوش

قبل و بعد از روتوش

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله

این خبر را به اشتراک بگذارید :