درایو C یکی از مهم­ترین بخش‌­های ویندوز می­‌باشد که در آن سیستم عامل نصب شده است و تمام فایل­‌های مهم سیستم حفظ می­‌شود. به طور پیش‌فرض تمام فایل­‌ها در درایو  C ذخیره می­‌شود، در این صورت اگر حجم خالی آن کم باشد، که در این صورت معمولا به رنگ قرمز در می آید در سرعت و عملکرد ویندوز اختلالاتی را وارد می­‌کند.

در این پست ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه درایو C کامپیوتر خود را بدون نصب هیچ نرم افزار جانبی از فایلهای اضافی پاک کنید، فضا را بهبود بخشید، پس از آن به راحتی و به سرعت، مجددا آن را اجرا کنید.

۱ ) انتقال اطلاعات از صفحه دسکتاپ یا MyDocument

قدم ابتدایی انتقال اطلاعات یا پوشه هایی است که اطلاعات شخصی شما می باشد و خود شما آن ها را در صفحه دسکتاپ یا MyDocument ویندوز گذاشته اید که نتیجه این کار افزایش و پر شدن بی دلیل حجم درایو C ویندوز می باشد.

متاسفانه این عادت غلط در بین اکثر کاربران تازه کار رایج است و هر گونه اطلاعاتی را که از اینترنت ، فلش و یا سی دی دریافت می کنند ابتدا بر روی دسکتاپ ویندوز خود کپی می کنند که این کار کاملاً اشتباه می باشد. شما در اولین قدم این فایل ها و پوشه ها را به درایو های دیگر انتقال دهید.

۲ ) پاک کردن اطلاعات فولدر TEMP

شما موقع نصب برنامه ها و یا ذخیره کردن انواع فایلها باعث بوجود آمدن فایلهای اضافی و غیر ضروری در Windows می شوید. برای پاک کردن این فایل ها که ضرورتی ندارند به ترتیب زیر عمل کنید:

  • در منوی Start روی Run کلیک کنید و در کادر آن %temp% را بنویسید و روی دکمه ی Ok کلیک کنید.
  • صفحه ای باز می شود که هر چی فایل در آن قسمت وجود داره را انتخاب و پاک کنید.
  • این کار هیچ صدمه ای نه به ویندوز شما نه به اطلاعات شما وارد نمی کند.
  • این کار رو حداقل هفته ای یکبار انجام دهید. مخصوصاً آنهایی که زیاد با سیستم کار می کنند.
  • در ضمن برای پاکسازی با دکمه های Shift+Delete این کار انجام دهید تا به سطل بازیافت ویندوز انتقال نیابد ، چرا که بودن اطلاعات در سطل بازیافت نیز حجم درایو را اشغال خواهد کرد. اگر در حین پاک کردن فایل ها با پیغام File in Use مواجه شدید گزینه Skip یا Ignore را بزنید

۳ ) حذف برنامه‌­های غیر ضروری که فضای بالایی را پر کرده است

در صفحه Apps & Features (با کلیک راست  کردن بر روی منوی Start آن را پیدا خواهید کرد)، می‌­توانید فایل‌­ها را بر اساس اندازه مرتب کنید تا بیشترین فضای پر شده توسط هر برنامه را مشاهده کنید و برنامه‌­هایی که به آنها نیاز ندارید را حذف کنید.

حذف برنامه های اضافی درایو C

اتفاق دیگری که ممکن است شما را متعجب کند این است که درایو شما شامل بازی ­‌هایی از قبیل Bubble Witch 3 Saga خواهد بود که در ابتدا مشتاق استفاده از آنها بوده‌­اید و هم اکنون فضای بالایی را پر کرده که باید آنها را در صفحه Apps & Features حذف کنید.

۴ ) از ابزار Disk Cleanup استفاده کنید

احتمالا با ابزار Disk Cleanup در ویندوز برای پاک کردن هارد دیسک آشنایی دارید، برای شروع و استفاده از آن، ویندوز اکسپلورر را اجرا کنید، بر روی درایو سی کلیک راست کرده و Properties را از لیست انتخاب کنید.

هنگامی که صفحه Properties باز می­‌شود، بر روی Disk Cleanup کلیک کنید تا صفحه آن باز شود.
اکنون، در بخش files to delete تیک همه فایل­‌ها مانند Recycle Bin ، set up log files و غیره را انتخاب کنید.

Disk Cleanup

پس از انتخاب تمام گزینه­‌های مورد نظر، بر روی OK کلیک کنید تا فضای پر شده توسط فایل‌ ­های فوق آزاد شود.

استفاده از Disk Cleanup برای پاک کردن حجم درایو C

۵ ) غیر فعال کردن قابلیت Hibernation یا خواب زمستانی ویندوز

Hibernation یکی از قابلیت‌­های مفید است که در حین خاموش کردن سیستم، اگر برنامه­‌ای باز یا در حال اجرا باشد، آن برنامه ذخیره خواهد شد و با روشن شدن مجدد سیستم، آن برنامه به همان صورت در حال اجرا باز خواهد گشت. قابلیت Hibernation هر آنچه را که در حافظه (RAM) دارد، در هارد دیسک ذخیره کرده و سیستم را خاموش می‌­کند.

  • برای غیر فعال کردن Hibernation ، با انتخاب کلید  Win + X وارد بخش Control Pane شوید. در ادامه، گزینه Power Options را انتخاب کنید.
  • در صفحه باز شده، قسمت سمت چپ روی لینک choose what the power buttons do کلیک کنید. این فرآیند شما را به صفحه system settings هدایت خواهد کرد.

غیر فعال کردن قابلیت Hibernation

اکنون، روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید. با انجام این کار تمام گزینه­‌های غیرفعال، فعال خواهند شد.

کم کردن حجم درایو C

تیک گزینه Hibernate را انتخاب کرده تا در ویندوز ۱۰ غیرفعال شود.

آزادسازی فضای ویندوز

۶ ) حذف کش مرورگر و کوکی‌ها

حذف کش مرورگر و کوکی‌ها

فایل­‌های موقت اینترنتی مثل کش مرورگر و کوکی‌­ها مقدار کمی از فضای درایو C را پر می­‌کند، بنابراین پاکسازی این فایل‌­های موقت در آزادسازی فضای پر شده تأثیرگذار خواهد بود.

در مرورگر کروم، مسیر  Settings > Advanced > Privacy and security را طی کنید، سپس گزینه  Clear browsing data را انتخاب کنید.

در مرورگر فایرفاکس، مسیر Options > Privacy & Security را طی کنید و در قسمت History گزینه clear your recent history را انتخاب کنید.

در مرورگر اج (Edge)، مسیر Settings > Clear browsing data > Choose what to clear را طی کرده و در صورت اطمینان گزینه­‌های Cached data و Cookies را انتخاب کنید.

۷ ) حذف Windows.old و فایل‌های آپدیت شده

ویندوز تمایل دارد تا فایل­‌های سیستمی قدیمی را حفظ کند. در اکثر موارد می­‌توانید این فایل­‌ها را حذف کنید، به ویژه اگر نسخه فعلی ویندوز خود را در نسخه قبلی نصب کرده‌­اید. مراحل زیر را انجام دهید:

  • ویندوز اکسپلورر را اجرا کنید، بر روی درایو کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.
  • بر روی Disk CleanUp کلیک کنید، سپس در صفحه جدید روی Clean up system files کلیک کنید تا به گزینه­‌های پیشرفته‌ ­تر دسترسی پیدا کنید.

پر شدن درایو C ویندوز

تیک کادر  Windows upgrade log files و (Previous Windows installation(s را انتخاب کنید. فایل­‌هایی نیز وجود دارد، اما فضای بالایی را پر نمی­‌کند، در نهایت، برای پاک کردن هارد دیسک خود، روی OK کلیک کنید.

پاک کردن هارد دیسک

۸ ) خالی کردن سطل بازیافت ویندوز یا (Recycle Bin)

برای این کار کافی است روی آیکون Recycle Bin کلیک راست کرده و گزینه Empty Recycle Bin را کلیک کنید.

توجه :
فایل هایی که درون سطل بازیافت می باشند به همان اندازه ای که قبل از پاک شدن ، حجم درایو را اشغال می کردند، درست به همان اندازه حجم درایو را نیز پس از پاک شدن و انتقال به سطل زباله اشغال خواهند کرد و در حقیقت از دید شما پنهان خواهند شد و به صورت رزرو در سطل بازیافت خواهند بود. در ضمن توجه به این نکته مهم می باشد که پس از خالی کردن سطل آشغال فایل های شما قابل بازگشت نخواهد بود.

نکته آخر

می‌­توانید از ترفندهای دیگری نیز استفاده کنید، فایل­‌های Pictures، Documents، Music و Video را در یک درایو دیگر ذخیره نمایید و از پر شدن ناگهانی فضای درایو C جلوگیری کنید (تنها لازم است روی آنها کلیک راست کنید، به Properties بروید، سپس مکان مورد نظر خود را برای ذخیره فایل­‌ها انتخاب نمایید).

لطفا:

نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید، نظرات شما برای ما بسیار ارزشمند و برای دیگر کاربران می تواند مشکل گشا باشد.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :