چه شما عکاس حرفه‌ای باشید چه نباشید، دانستن نحوه تغییر اندازه تصاویر و عکس ها در فتوشاپ ، یک مهارت ضروری به نظر می‌رسد. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید در کمتر از ۵ دقیقه، اندازه سایز عکس هایتان را تغییر دهید.

این آموزش بر اساس Adobe Photoshop CC تهیه شده است. این مراحل در نسخه‌ های قدیمی‌ تر فتوشاپ نیز کار خواهند کرد، هر چند برخی از منو ها ممکن است بسته به نسخه‌ای که استفاده می‌کنید، متفاوت باشند.


۱) اندازه تصاویر را با استفاده از Image Size Tool
 تغییر دهید

ساده ترین راه برای تغییر اندازه تصاویر در فتوشاپ از طریق پنل اندازه تصویر (Image Size) است. شما می‌توانید از طریق دکمه‌های Image > Image Size موجود در نوار منوی بالا به آن دسترسی پیدا کنید.

تغییر اندازه تصاویر با استفاده از Image Size Tool

در پنل اندازه تصویر ، خواهید دید که چندین گزینه در دسترس است.

پنل اندازه تصویر

زیر گزینه Fit To می‌توانید، مجموعه‌ای از اندازه‌ های از پیش تعریف شده برای تصاویر را انتخاب کنید. حالا سایز دلخواه‌ تان را انتخاب کنید و سپس OK را فشار دهید. فتوشاپ تصویر را مطابق با این اندازه پیش فرض تنظیم می‌کند.

تغییر سایز عکس در فتوشاپ

با استفاده از گزینه‌های عرض (Width)، ارتفاع (Height) و رزولوشن (Resolution) می‌توانید اندازه تصویر خود را به ابعاد مشخصی که در نظر دارید تغییر دهید. منوهای کشویی در سمت راست، واحد اندازه‌گیری را تنظیم می‌کنند. در اینجا می‌توانید مشخص کنید که آیا می‌خواهید برای مثال تصویر خود را  با واحد پیکسل یا اینچ اندازه‌گیری کنید.

کم و زیاد کردن سایز عکس

احتمالا متوجه می‌شوید که هنگام تغییر ارتفاع، عرض تصویر نیز نسبت به ارتفاع جدید تغییر می‌کند. فتوشاپ این کار را برای حفظ نسبت ابعاد درست تصویر انجام می‌دهد. اگر ترجیح می‌دهید این اتفاق نیفتد، روی دکمه Do not constrain aspect ratio کلیک کنید، این دکمه در سمت چپ گزینه Width / Height قرار دارد. با این کار می توانید به صورت دستی سایز عکس را کم یا زیاد کنید.

در نهایت، گزینه Resample تعیین می‌کند که چگونه فتوشاپ تصویر شما را تغییر می‌دهد. گزینه پیش فرض خودکار (Automatic) برای اکثر کارها مناسب است، اما گزینه‌های دیگری هم وجود دارند که در مواردی مانند بزرگنمایی تصاویر مناسب هستند. در هر صورت، اینکه هر نوع Resampling برای چه کاری مناسب است، در پرانتز رو‌بروی اسم آن آمده است.

تغییر سایز عکس به صورت دستی

هنگامی که تصویر آماده تغییر اندازه شد، OK را انتخاب کنید، و فتوشاپ تصویر شما را تغییر خواهد داد.

۲) تغییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Size Canvas

پنل Canvas Size از طریق دکمه Image > Canvas Size موجود در نوار منوی بالای صفحه قابل دسترسی است. بر خلاف ابزار Image Size ، این ابزار اندازه تصویر فعلی شما را تغییر نخواهد داد. با تغییر اندازه بوم ، شما می‌توانید پیکسل‌ ها را برای افزایش یا کاهش کل اندازه بوم اضافه یا حذف کنید. هر گونه عکس یا تصویر موجود کراپ می‌شود و یا با مرز رنگی نشان داده می‌شود. بیایید به این مثال نگاه کنیم. در اینجا تصویری در فتوشاپ وجود دارد:
تغییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Size Canvas
با کاهش عرض بوم، تصویر کراپ می‌شود:
تغییر اندازه بوم
با افزایش عرض بوم، دو قسمت سفید به سمت چپ و راست تصویر اضافه می‌شوند:
افزایش عرض بوم

تصویر هنوز همان اندازه است، اما حالا پیکسل‌های بیشتری برای کار روی تصویر به وجود می‌آید. شما می‌توانید از این روش برای اضافه کردن حاشیه به یک تصویر یا ایجاد فضای بیشتری برای اضافه کردن متن، تصاویر گرافیکی یا دیگر آثار هنری استفاده کنید.

دو فضای اصلی در ابزار Canvas Size وجود دارد. فضای فعلی اندازه (Current Size) در بالا اطلاعات اولیه در مورد اندازه بوم شما را قبل از هر گونه تغییر، نشان می‌دهد. فضای اندازه جدید (New Size) که شما می‌توانید اندازه بوم را در آن تغییر دهید.

تغییر ابعاد عکس

تغییر اندازه‌ های بوم خود را در داخل گزینه‌های Width و Height انجام دهید. مثل قبل، می‌توانید واحد اندازه‌گیری خود را با استفاده از منوی کشویی سمت راست ورودی ابعاد تغییر دهید.

گزینه Anchor به شما اجازه می‌دهد که مشخص کنید کجای تصویر می‌خواهید اطلاعات را اضافه یا حذف کنید. این Anchor از یک شبکه ۳ × ۳ تشکیل شده است. انتخاب یکی از این ۹ مربع، جایی را نشان می‌دهد که تصویر از آنجا بزرگ یا کوچک می‌شود.

به عنوان مثال، انتخاب بالاترین جعبه مرکزی و سپس افزایش ارتفاع با استفاده از گزینه‌های قبلی، داده‌ها را به بالای تصویر اضافه می‌کند. انتخاب Anchor میانی، هر بزرگنمایی یا کاهش اندازه را در اطراف تصویر تقسیم می‌کند.

تغییر ابعاد تصاویر

در انتهای گزینه رنگ بک گراند (پس زمینه) بوم (Canvas extension color) قرار دارد. این گزینه فقط در صورتی مناسب است که بوم را بزرگ کنید. رنگی را در اینجا انتخاب کنید و فتوشاپ هر منطقه بزرگ شده را با رنگ انتخابی مورد نظر شما پر می‌کند.

تغییر سایز بک گراند در فتوشاپ

۳)  تغییر اندازه تصاویر را با استفاده از ابزار Crop

همانطور که از نامش بر می‎‌آید، ابزار Crop یک روش مخرب برای تغییر اندازه تصاویر است. این روش اندازه تصاویر شما را تغییر خواهد داد، اما هر قسمتی از تصویر که کراپ شود دیگر قابل مشاهده نخواهد بود. ابزار برش ، برای از بین بردن قطعاتی از تصویری که دیگر نمی‌خواهید ببینید، بهترین راهکار است. این روش البته به نوبه خود، عرض یا ارتفاع تصویر را هم کاهش می‌دهد. با انتخاب ابزار Crop که در نوار ابزار، شروع به کار کنید.

تغییر اندازه تصاویر را با استفاده از ابزار Crop

پس از انتخاب، یک سری «دستگیره»در گوشه‌ ها و لبه‌ های مرکز بوم شما ظاهر می‌شود. کلیک کنید و آن‌ها را از لبه یا گوشه بکشید تا بتوانید تصویر خود را برش بدهید.

تغییر اندازه تصاویر را با استفاده از ابزار Crop

هنگامی که کراپ را انجام دادید، متوجه خواهید شد که تصویر جدید روشنایی اصلی خود را دارد، اما بخش‌ هایی که بعد از کراپ، از دست رفته‌اند، تاریک  شده است.  وقتی تصویر آماده شد، کلید Enter را برای تکمیل عملیات خود بزنید.

بیشتر بخوانید:

برش عکس در فتوشاپ با Crop Tool

۴) تغییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Transform

روش نهایی تغییر اندازه تصاویر از طریق ابزار Transform است. این روش به شما اجازه می‌دهد تا اندازه اشیاء (Objects) را به جای همه چیز، تغییر دهید. فرض کنید شما پوستری را طراحی می‌کنید یا ترکیب دو تصویر مختلف را با هم ادغام کرده‌اید؛ با استفاده از ابزار Transform می‌توانید بخش‌های جداگانه تصویر را تغییر دهید، و نه کل تصویر را.

ابزار Transform زمانی بهترین کارایی را دارد که اشیاء در لایه‌های (layers) خود باشند، بنابراین در صورتی که نیاز به تمرین دارید. لایه‌ای که حاوی تصویر یا گرافیکی که می‌خواهید تغییر اندازه دهید را انتخاب کنید. ابزار تبدیل را که در منوی Edit > Transform > Scale یافت می‌شود را انتخاب کنید.

غییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Transform
مشابه ابزار کراپ، ابزار Transform نیز چندین «دستگیره» را در اطراف لبه تصویر فراهم می‌کند. برای شروع تغییر اندازه تصویر، یک دسته را فشار دهید و بکشید. توجه کنید که چگونه تصویر شما شروع به کشیده شدن می‌کند. کلید Shift را برای محدود کردن نسبت ابعاد تصویر نگه دارید. فتوشاپ خودش لبه مخالف را برای حفظ نسبت تصویر تنظیم می‌کند. هنگامی که آماده هستید، کلید Enter را برای تکمیل تغییر اندازه فشار دهید.
image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله

این خبر را به اشتراک بگذارید :