اولین کاری که بعد از نصب لینوکس انجام میدهیم، این است که قسمت شبکه آن را تنظیم کنیم و به اینترنت وصل شویم که در ادامه کار به اینترنت بسیار نیاز داریم. قبل از هر کاری باید کاربر فعلی خود را به کاربر Root تبدیل کنیم تا دسترسی کامل به تمام اجزا داشته باشد، برای همین از دستور sudo su برای این کار اجرا میکنیم که بعد از وارد کردن دستور باید رمز عبور کاربر فعلی را وارد کنیم تا با کاربر Root به ادامه کار خود بپردازیم.

دستور sudo su

دستور Ifconfig

این دستور برای مشخص کردن و تنظیم کردن کارت شبکه سیستم کاربرد دارد که در زیر، نحوه کار با آن را بررسی خواهیم کرد.

تنظیم کردن کارت شبکه در لینوکس

با اجرای این دستور ۲ کارت شبکه با نام های eth0 و lo نمایش داده میشود که کارت شبکه اصلی سیستم eth0 می باشد که اگر در تصویر هم نگاه کنید، آدرس IP آن هم مشخص شده است؛ این آدرس را از طریق سرویس DHCP که روی نرم افزار VMware Workstation فعال شده، دریافت کرده است.

تنظیم IP Address

اگر در شبکه خود از سرویس DHCP استفاده میکنید، قطعاً بعد از اینکه لینوکس راه اندازی شد، IP address را از طریق سرویس DHCP دریافت خواهد کرد، ولی اگر بخواهید به صورت دستی address IP تعریف کنید، باید به این صورت عمل کنید:
برای اینکه بتوانید IP Address را به صورت دستی وارد کنیم باید به دنبال فایل کانفیگ شبکه بگردیم تا تغییراتی روی آن ایجاد کنیم، اگر لینوکس به صورت گرافیکی بود، میتوانستیم به راحتی این کار را انجام دهیم.

برای شروع در خط فرمان، یک “/” قرار دهید و بعد از آن، کلمه etc و بعد از آن، دوبار دکمه تب را بزنید؛ با این کار تمام اجزای پوشه etc را مشاهده میکنید.

تنظیم IP Address

برای اینکه تنظیمات IP Address را تغییر دهیم باید به این صورت عمل کنیم:
برای اینکه وارد تنظیمات فایل شبکه شویم، اوّل باید یک برنامه برای اجرا کردن محتویات آنها پیدا کنیم، مانند vi ، nano که در این آموزش از nano استفاده خواهیم کرد و در صورت نیاز هم از vi هم استفاده خواهیم کرد.

تنظیم IP Address

محتویات تنظیمات شبکه در پوشه etc>>network در یک فایل با نام interfaces قرار دارد که برای اجرا کردن آن باید از دستور nano/etc/network /interfaces استفاده کنیم که بعد از اجرا، شکل زیر ظاهر میشود.

تنظیم IP Address

همانطورکه در شکل بالا مشاهده میکنید، محتویات باز شده است و کارت شبکه با عنوان eth0 بر روی سرویس DHCP قرار دارد.

برای اینکه IP Address را به صورت دستی وارد کنیم باید به جای کلمه DHCP در شکل قبل، کلمه Static را وارد و بعد به صورت زیر آدرس را وارد کنیم.

وارد کردن دستی IP Address

۱۷۲٫۱۶٫۱٫۴۷ Address : این آدرس مربوط به آدرس داخلی شبکه میباشد که به صورت دلخواه خود میتوانید تغییر دهید.
۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ Netmask : آدرس زیر شبکه خود را وارد میکنید.
۱۷۲٫۱۶٫۱٫۰ Network : آدرس شبکه خود را وارد میکنید.
۱۷۲٫۱۶٫۱٫۲۵۵ Broadcast : در این قسمت، آدرس برودکست خود را وارد کنید.
۱۷۲٫۱۶٫۱٫۲ Gateway : آدرس روتر خود را وارد کنید.

بعد از اینکه اطلاعات را به مانند شکل وارد کردید باید اطلاعات را ذخیره کنید؛ برای این کار باید کلید ترکیبی ctrl + x فشار دهید. به مانند شکل، گزینه ذخیره اطلاعات ظاهر میشود که باید Y را به عنوان تأیید وارد کنید.

تنظیم کامل IP address

بعد از اینکه Y را وارد کردید بر روی Enter فشار دهید تا وارد خط فرمان شوید. بعد از تنظیم کامل IP address باید آدرس DNS سرور را هم تنظیم کنید؛ برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

در خط فرمان، دستور nano/etc /resolv.conf را وارد کنید تا وارد فایل resolv.conf شوید.

تنظیم آدرس DNS سرور

به مانند شکل زیر برای اضافه کردن آدرس DNS سرور باید به این صورت عمل کنید:

تنظیم آدرس DNS سرور

Nameserver Ip address که شما باید به جای Ip address ، آدرس DNS سرور مورد نظر خود را وارد کنید؛ همانطورکه در شکل مشاهده میکنید، ۴ سرور DNS معرفی شده است، بعد از اتمام کار بر روی کلید ترکیبی CTRL + X فشار دهید و بعد بر روی Y فشار دهید تا اطلاعات ذخیره شود.

با انجام این دو کار، شما توانستید آدرس IP را به سیستم عامل لینوکس به صورت دستی بدهید، برای اینکه تنظیمات کامل اعمال شود باید دستور Restart را برای فایل Interface اجرا کنید؛ برای این کار از دستور زیر برای Restart کردن سرویس Networking استفاده میکنیم:

/etc/init.d/networking restart

حال اگر شما سیستم عامل لینوکس را بر روی یک سیستم واقعی نصب کرده باشید و آدرس شبکه را به درستی وارد کرده باشید، لینوکس شما باید دارای اینترنت باشد، ولی اگر از ماشین مجازی و برنامه VMware Workstation استفاده کرده باشید، قضیه کمی متفاوت است که برای ارتباط ماشین مجازی به صورت مستقیم به کارت شبکه اصلی سیستم، شما باید تغییراتی را در برنامه ایجاد کنید، برای همین وارد سیستم اصلی خود شوید و برنامه Virtual Network Editor را اجرا کنید.

برنامه Virtual  Network Editor

در لیست شکل زیر ، ۳ کارت شبکه مجازی مشاهده میکنید که برای ارتباط سیستم عامل لینوکس به صورت مستقیم با کارت شبکه سیستم اصلی باید کارت شبکه vmnet0 را بر روی Bridged قرار دهید و جلوی گزینه :Bridged to کارت شبکه اصلی خود را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید.

ارتباط سیستم عامل لینوکس با کارت شبکه

بعد از انجام این کار بر روی ماشین مجازی خود کلیک راست کنید و گزینه settings را انتخاب کنید.

اتصال به اینترنت در لینوکس

در این قسمت از سمت چپ، کارت شبکه خود را انتخاب کنید و در سمت راست، گزینه Custom را انتخاب و کارت شبکه ای که بر روی Bridged تنظیم شده را انتخاب کنید، البتّه میتوانید گزینه اوّل، یعنی …Bridged: connected direct را هم انتخاب کنید، بعد از انتخاب بر روی OK کلیک کنید.

تنظیمات شبکه و اتصال به اینترنت در لینوکس

بعد از انجام کارهای بالا، سیستم به اینترنت متصل شده است که با دستور Ping میتوانید این موضوع را تست کنید.

تنظیمات شبکه و اتصال به اینترنت در لینوکس

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :