در مقاله قبل دسترسی از راه دور به لینوکس اوبونتو با استفاده از OpenSSH Server را آموزش دادیم، روش دیگری هم برای ارتباط از راه دور وجود دارد که آن هم از طریق سرویس Telnet است که امنیّت آن به نسبت SSH کمتر است و به مراتب کمتر استفاده میشود؛ برای فعال سازی آن به صورت زیر عمل میکنیم:

برای استفاده از سرویس Telnet باید سرویس آن را فعال کنیم، برای همین از دستور apt-get install xinetd telnetd استفاده میکنیم.

استفاده از سرویس Telnet در لینوکس

همانطورکه در شکل بالا مشاهده میکنید، دستور بالا اجرا شده و برای نصب، منتظر تأیید است که با وارد کردن Y ، نصب سرویس آغاز خواهد شد. بعد از نصب سرویس در خط فرمان دستور nano /etc/inetd.conf را اجرا کنید.

بعد از اجرای این دستور فایل متنی مود نظر باز میشود که معمولا خالی از هر نوع اطلاعاتی است که بعد از بازشدن شما باید متن زیر را در آن کپی کنید و بعد اطلاعات را ذخیره کنید:

با این کار، دسترسی های لازم به کاربران داده خواهد شد.

ارتباط از راه دور از طریق Telnet در لینوکس

همانطورکه مشاهده میکنید، متن مورد نظر در فایل کپی شده است که برای ذخیره آن به مانند قبل باید کلید ترکیبی Ctrl + X را فشار دهید و بعد کلید Y را انتخاب کنید.

بعد از انجام کار بالا در خط فرمان دستور nano /etc/xinetd.conf را اجرا کنید.

بعد از اجرای دستور، فایل متنی xinetd.conf باز می شود که شما باید متن زیر را بدون کم و کاست در داخل آن کپی کنید:

همانطورکه در شکل زیر مشاهده میکنید، متن به طور کامل در فایل کپی شده است که برای ذخیره آن باید کلید Ctrl + X و بعد کلید Y را فشار دهید.

ارتباط از راه دور از طریق Telnet در لینوکس

بعد از انجام کارهای بالا باید سری به پورت های لینوکس بزنید و ببینید آیا پورت ۲۳ مربوط به Telnet در لیست سرویس ها قرار دارد یا نه، برای این کار از دستور
nano /etc/services استفاده میکنیم.

بعد از بازشدن، فایل متنی Services را مشاهده میکنید که سرویس Telnet در آن تعریف شده است که اگر برای شما تعریف نشده باشد باید اطلاعات آن را به مانند شکل زیر وارد کنید و در آخر، فایل مورد نظر را ذخیره کنید.

ارتباط از راه دور از طریق Telnet در لینوکس

در مرحله بعد باید از دستور nano /etc/xinetd.d/telnet استفاده کنید.

با این دستور، فایلی با نام telnet در مسیر /etc/xinetd.d ایجاد میشود که باید متن و کدهای زیر را به صورت کامل در آن کپی کنید:

نصب و کانفیگ سرویس Telnet

اطلاعات به صورت کامل در فایل مورد نظر کپی شده است؛ بعد از این کار، فایل با کلید Ctrl + X ذخیره میشود. تا به اینجا نصب و کانفیگ سرویس Telnet انجام شده است و برای استفاده از این سرویس، یکبار آن را Restart میکنیم؛ برای این کار از دستور sudo /etc/init.d/xinetd restart استفاده میکنیم.

به مانند شکل زیر، دستور مورد نظر اجرا و سرویس مورد نظر Restart شده است.

نصب و کانفیگ سرویس Telnet

با استفاده از نرم افزار Putty از طریق Telnet به سرور لینوکس خود متصل می شویم؛ برای این کار به شکل زیر توجّه کنید:

با استفاده از نرم افزار Putty از طریق Telnet به سرور لینوکس خود متصل شوید

در این شکل، آدرس سرور را وارد و از بین گزینه ها باید گزینه Telnet را انتخاب و بر روی Open کلیک کنیم. همانطورکه در شکل زیر مشاهده میکنید از طریق سرویس Telnet توانستیم به همین راحتی به سرور لینوکس خود اتصال پیدا کنیم.

اتصال به سرور لینوکس از طریق سرویس Telnet

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :