یکی از مهمترین سرویس ها در هر سیستم عامل، سرویس DNS میباشد که کار آدرس دهی و مشخّص کردن آدرس IP و نام هاست را دارد که در این بخش میخواهیم این سرویس را برای سیستم عامل لینوکس اوبونتو نصب و راه اندازی کنیم؛ برای این کار به مانند شکل زیر عمل کنید:
با استفاده از دستور apt-get update لینوکس را آپدیت میکنیم:

آپدیت لینوکس

مدّت زمانی طول میکشد تا سیستم عامل Ubuntu به صورت کامل آپدیت شود که البته برای این کار به اینترنت نیاز داریم. برای نصب سرویس DNS از دستور زیر استفاده میکنیم:

نکته:
اگر به دستورات توجه کنید، متوجه میشوید که از دستور sudo ،قبل از همه دستورات استفاده نکردیم، این موضوع به خاطر این است که در اوّل کار با استفاده از دستور su sudo به کاربر root دسترسی پیدا کردیم و دیگر نیاز به این دستور نیست.

بعد از اجرای دستور از شما پرسیده میشود که آیا مایل به نصب سرویس هستید یا نه، که برای اوکی کردن باید کلید Y را فشار دهید.

نصب و کانفیگ سرویس DNS در لینوکس

همانطورکه مشاهده میکنید، بعد از چند دقیقه سرویس مورد نظر نصب شده است و آماده کانفیگ میباشد.

نصب و کانفیگ سرویس DNS در لینوکس

برای کانفیگ سرویس DNS ، باید وارد مسیر cd /etc/bind شویم. بعد از ورود به پوشه bind باید از دستور nano named.conf.options استفاده کنیم. همانطورکه مشاهده میکنید، اوّل وارد پوشه bind شدیم و بعد فایل مورد نظر را اجرا کردیم.

کانفیگ سرویس DNS

بعد از اجرای دستورات بالا، فایل متنی روبرو اجرا خواهد شد که باید تغییرات مورد نظر خود را که در ادامه بیان خواهیم کرد در آن ایجاد کنیم.

کانفیگ سرویس DNS

برای اینکه چند سرور DNS خارجی را در سرویس DNS خود ثبت کنیم باید به مانند شکل روبرو، علامت // را از پشت کلمات مورد نظر در قسمت مشخص شده برداریم و آدرس آنها را به مانند شکل، وارد و فایل را ذخیره کنیم.

کانفیگ سرویس DNS

اگر از IPV4 در شبکه خود استفاده میکنید، بهتر است سرویس DNS را هم بر روی این ورژن IP تنظیم کنید.
برای این کار در خط فرمان، دستور nano /etc/default/bind9 را وارد و اجرا کنید.

کانفیگ سرویس DNS

بعد از بازشدن شکل بالا در قسمت options باید ۴ -را وارد و اطلاعات را با کلید Ctrl+X ذخیره کنید.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :