اگر با DNS سرور مربوط به ویندوز سرور آشنایی داشته باشید، حتماً میدانید که Forward Zone برای تبدیل اسم به آدرس IP میباشد که در سیستم عامل لینوکس اوبونتو هم میتوانیم این کار را انجام دهیم:

برای شروع، یک پوشه با نام zones در مسیر etc/bind ایجاد میکنیم. همانطورکه میدانید، دستور mkdir برای ایجاد دایرکتوری جدید کاربرد دارد. بعد از ایجاد دایرکتوری جدید با نام zones با دستور cd /etc/bind/zones وارد آن می شویم.

ایجاد Forward Zone در DNS Server

با استفاده از دستور nano /etc/bind/named.conf.local وارد فایلی با نام local.conf.named میشویم.

ایجاد Forward Zone در DNS Server

بعد از اجرای دستور بالا باید اطلاعات در شکل را در فایل مورد نظر مشاهده کنید، اگر غیر از این است میتوانید اطلاعات داخل فایل را به صورت کامل حذف کنید و اطلاعات زیر را در داخل آن کپی کنید:

به جای اطلاعاتی که به رنگ قرمز هستند باید اطّالعات دلخواه خود را وارد کنید، مثلا: local.3isco ، نام zone ما میباشد که شما میتوانید نام دلخواه خود را وارد کنید و آدرس ۱۹۲٫۱۶٫۰ ، آدرس زیر شبکه یا subnet ما می باشد که می توانید آن را تغییر دهید.

با این کار، فایلی با نام ۳isco.local.db در پوشه zones که از قبل ایجاد کردیم، ایجاد می شود؛ به ادامه مطلب توجّه کنید:
دستور cp /etc/bind/db.local /etc/bind/zones/db.3isco.local را در خط فرمان اجرا کنید.

در دستور بالا، db.3isco.local ، همان فایلی است که در قسمت قبل مشخّص کردیم؛ با این کار فایلی با نام db.3isco.local ایجاد میشود که اطّالعات فایل db.local در آن کپی شده است. بعد از این کار با دستور nano /etc/bind/zones/db.3isco.local وارد این فایل جدید شوید تا کانفیگ لازم را انجام دهید. بعد از بازشدن فایل، شکلی به مانند شکل زیر ظاهر میشود که باید تنظیمات آن را تغییر دهید.

ایجاد Forward Zone در DNS Server

تمام اطلاعات داخل فایل را پاک کنید و اطلاعات زیر را در آن کپی کنید.

به جای خط کدهای ۳،۱۵،۱۶،۱۸،۱۹ اطلاعات خود را وارد کنید. همانطورکه در شکل زیر مشاهده میکنید، تغییرات اعمال شده است و اگر به آدرس IP نگاه کنید در رنج Subnet قرار دارد که در قسمت قبل تعریف کردیم.

ایجاد Forward Zone در DNS Server

بعد از اعمال تغییرات، اطلاعات را با کلید Ctrl+X ذخیره کنید.

image_pdfدانلود فایل pdf این مقاله
کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :